Prea multe diferente

miercuri, 09 martie 2011, 22:56
4 MIN

Politehnica: Dawson (6 puncte, 1×3), McCulough (24, 4×3), Kabengele (11, 1×3), Nicolae (13, 1×3), Anghel (5, 1×3) apoi Fl. Moscalu (9, 1×3), Amarghioalei (5, 1×3), Popovici (2), Marinkovic, Huludet (6), Hurjui si Chidiu (3, 1×3).

Gaz Metan: Howell (16, 2×3), Jucan (4), Dumitrescu (10, 2×3), Ivanovic (21, 1×3), Kinloch (17) apoi Nicoara (25), Velickovic (9, 3×3), Dragusin (4), Muntean, Racovitan si Mosoiu.

Ca ulciorul nu merge de prea multe ori la apa a dovedit-o ieri echipa ieseana de baschet masculin. Dupa ce in urma cu patru zile reusise sa bata pe CSM Bucuresti, Politehnica a ingenunchiat aseara in fata Mediasului, o echipa de un cu totul alt calibru, incepind de la buget, valoare a jucatorilor si terminind cu disciplina tactica. Fara a-l folosi nici macar o secunda pe americanul Mitchell, unul dintre cei mai buni jucatori din lot, oaspetii au apasat tare pe pedala de acceleratie si s-au detasat inca din primul sfert. Anghel n-a avut replica in fata sirbul Ivanovic (care a marcat 15 puncte in primul sfert), nici Nicolae nu s-a simtit mai confortabil cu americanul Kinloch, iar tabela a luat proportii in conditiile in care Dawson a fost aproape inexistent aseara iar Kabengele a incercat cite ceva dar n-a avut spor. Schimbarile au curs pe banda rulanta la gazde (chiar si in grup, pe modelul din hochei) insa diferenta n-a scazut nicicum sub 15 puncte si chiar a crescut. Nicolae si McCulough au fost printre evidentiatii Politehnicii, americanul avind spor mai mult in ultimul sfert, cind s-a apropiat de prestatia reusita in runda precedenta. De partea cealalta oaspetii au combinat mult si eficient, Howell a aratat ca un conducator de joc adevarat iar de pe banca un cuvint greu l-a avut internationalul Titus Nicoara, extrem de pragmatic sub panoul iesean unde a strins multe puncte din multe recuperari ofensive.

Urmatorul joc al iesenilor este programat miine, cind vor intilni campioana Asesoft Ploiesti, intr-o partida programata la Sala Polivalenta de la ora 18.00.

Intr-o alta partida restanta jucata aseara, CSM Bucuresti a pierdut pe teren propriu partida cu BC Mures Tg. Mures, scor 67-78.