Prea multi nervi

duminică, 06 noiembrie 2011, 22:36

Ieri, in Sala LPS Iasi, Politehnica a tratat cu superficialitate partida cu o trupa formata aproape numai din pusti, care nu avea nici macar sorturi de aceeasi culoare pentru toti jucatorii! Drept urmare, avansurile luate fara prea mari eforturi (7-2 in minutul 11; 14-8 in minutul 27) au fost diminuate (7-5 in min. 15) sau chiar anulate, tabela aratind un incredibil 14-14 in minutul 33! De aici, nervozitatea a fost la conducerea unui joc la finele caruia s-au contabilizat doua cartonase rosii (Oniga – min. 47 si G. Dumitrache – min. 59) si alte 12 (!) eliminari de doua minute, patru pentru ieseni. Handbalul si-a facut mai greu loc printre pumni, atacuri dure si gesturi nesportive, golurile realizate de pe extreme de Nemenco si Stefan Dumitrache salvind spectacolul. Problema invingatoarei s-a transat definitiv intre minutele 52 si 54, cind Iasul a marcat trei goluri consecutive, ducind astfel scorul la 26-20.

Tinind cont de cele intimplate in timpul jocului, cel mai frumos moment al zilei s-a derulat la sfirsitul partidei, cind antrenorul secund al gazdelor, Ioan Zepciuc, care a implinit ieri 44 de ani, a primit un tort, jucatorii si prietenii cintindu-i "La multi ani!" pe teren. La Politehnica au evoluat: Ionut Torica; Paul Nemenco 11 goluri (5 din 7 metri), Ioan Ciocoiu 4, Paul Lapusneanu 4, Stefan Dumitrache 4, Vasile Sahin 2, Sebastian Oniga 2, Dumitru Anita 2,Gabriel Dumitrache 1, Petrica Sabau 1, Vasile Craiu.