Campioana Romaniei: Rapid Bucuresti
Vor juca in Cupa UEFA: Dinamo Bucuresti si Steaua Bucuresti
Au retrogradat: Foresta Suceava, "U" Cluj si Olimpia Satu Mare
Golgeteri: Ionel Ganea (Gloria, Rapid) – 28; Constantin Barbu (FC Arges, Rapid) – 21; Adrian Mihalcea (Dinamo) si Marian Savu (FC National) – 18.
Vineri si simbata, s-a pus punct campionatului national de fotbal, jucindu-se ultimele patru partide din ultima etapa. La Cluj, Rapidul a jucat o repriza in dorul… Cupei si s-a trezit condusa de o echipa retrogradata, datorita golului marcat in min. 23 de Laurentiu Astilean. Intrarea dupa pauza a golgeterului Ionel Ganea (pe care antrenorul Lucescu l-ar fi dorit odihnit pentru finala Cupei) a fost decisiva, el reusind egalarea in minutul 59, iar Daniel Chirita a adus conducerea Rapidului, in minutul 70. Pina la urma si-a facut numarul si Jean Barbu, care a marcat de doua ori in min. 79 si 80.
La Satu Mare, FCM Bacau s-a impus in prima repriza, datorita golurilor marcate de Florin Petcu (’26) si Marius Gireada (’42). In repriza secunda, in min. 73, satmareanul Claudiu Cornaci a vazut cartonasul rosu, el devenind, alaturi de Cioloboc de la "U" recordmanul eliminarilor din acest campionat (trei la numar).
Pe terenul din "Soseaua Stefan cel Mare" rezervele de la Dinamo si Otelul au realizat o partida agreabila, galatenii inscriind primii in min. 4, prin Silian, la o grava eroare a portarului Anita. Situatia gazdelor s-a complicat serios in min. 31, cind Militaru a primit cu multa usurinta un cartonas rosu pentru proteste. Totusi, Dinamo se descurca de minune in inferioritate si egaleaza in min. 40, prin "Jerry" Gane. Dupa pauza, desi chiar din min. 47, arbitrul Dorobantu mai elimina un dinamovist (Calin), Dinamo controleaza jocul si inscrie golul victoriei cu doua minute inainte de final prin Giani Kirita, dintr-o lovitura libera de la 30 m.
In sfirsit, la Suceava, Foresta nu a reusit sa-si ia adio de la suporteri cu o victorie, Ceahlaul, mai experimentata si … motivata (se apropie "Cupa Intertoto") cistigind pe "Areni" cu 2-0, prin golurile marcate de Leo Grozavu, in minutele 22 si 77, ultimul din penalty. (GIN)