Scenariul se repeta

duminică, 02 octombrie 2011, 22:19

Tg. Mures: Hicks 11, Graham 10, Beachem 20, Alex. Cutas12 , Washington 6 – Vescan 6, Cr. Cutas 9, Gal, Bartha, Paraidi. Antrenor principal: Stacey Nolan.

Iasi: Panait 8, Mitachi 3 (1X3), Alaiba 10 (3X3), Johnson 18, Walker 7 (1X3) – Necula 4, Cioroiu 4, Miler. Antrenor principal: Ionut Onose.

Partea I, presto; partea a II-a, moderato; partea a III-a, lento; partea a IV-a, allegro. Parca am mai vazut aceasta simfonie in primele doua partide ale iesencelor, la startul de sezon, disputate cu Rapid Bucuresti. Intr-adevar, elevele lui Ionut Onose si Radu Boisteanu, au pornit foarte bine partida de deschidere a zilei a doua de la Sibiu, au tinut echilibrul in sfertul doi, dupa care a urmat o cadere in cel de-al treilea si o revenire tardiva in actul final. Dar nu putem avea motive de suparare pe fetele Iasului, intrucit au jucat multe momente de la egal la egal cu un adversar redutabil. In primul set, muresencele, cu un cvarter american redutabil (Veronica Hicks – Cherisse Graham – Melissa Washington, Keila Beachem, ultima excelenta si in atac si in aparare) si ex-ieseanca Alexandra Cutas, au incercat sa puna presiune de la inceput, dar iesencele s-au aratat a fi un partener redutabil, excelind la aruncarile de la distanta, prin Beatrice Alaiba (2), Lavinia Mitache si Danielle Walker, ajungind in min. 8 sa conduca cu opt puncte diferenta (23-15). Surprinse, muresencele au reusit sa revina in avantaj in sfertul doi si au facut legea in cel de-al treilea, pe fondul ratarilor de sub panou si a erorilor defensive ale iesencelor. Astfel ca, dupa trei sferturi de meci, scorul arata 67-39 pentru Nova Vita, neasteptat dupa cum incepuse partida. Echipa ieseana a evoluat mai bine in ultimul act, dar diferenta n-a mai putut fi recuperata.

Celelalte rezultate ale primei etape: CSM Sportul Studentesc – CSU Alba Iulia 70-85; Rapid – Teleorman Alexandria 47-60; CSM Tirgoviste – Olimpia Brasov 81-42; "U" Cluj – SCM Craiova 49-81; Danzio Timisoara – Olimpia Bucuresti 69-50; Municipal Satu Mare – CSM Oradea 72-44; Sepsi Sf. Gheorghe – ICIM Arad 35-83. Simbata, echipa ieseana evolueaza in deplasare, cu Teleorman Alexandria.