Surprinzator de bine

duminică, 22 aprilie 2012, 21:59

Au marcat: Morosanu, Giusca, Bolat, Ignea (eseuri), Morosanu, Ignea (transformari) / Spataru, Rus, Ailenii (eseuri), Utiu (2 transformari).

Poli Agro Unirea: Matasa, Manolachi, Formagiu – Crismaru, Bisoc – St. Drusca, Giusca, Finariu – Bolat, Ignea – Cernescu, Rotaru, Nicoara, Morosanu – Amariei (Bas, Manole, Pislaru, Dimofte, Taragan, Pricopie, Em. Drusca.

In ciuda evolutiilor curajoase si promitatoare din primele doua meciuri contra "corifeilor" Superligii, partida de simbata cu clujenii, echipa cu care Poli Agro Unirea se bate pentru evitarea ultimelor locuri, era primul examen edificator. Si examenul a fost trecut cu brio, in pofida faptului ca, pe o uriasa eroare in defensiva, oaspetii au deschis scorul chiar in minutul 4, cu un eseu transformat. Incurajata de acest "cadou" formatia clujeana a fortat majorarea avantajului, dar a fost prinsa de o contra puternica pe flancul drept, in urma careia Morosanu a culcat balonul. Jucind zece minute in superioritate numerica, iesenii au mai punctat un eseu pe partea dreapta prin Cernescu (anulat), dar si unul corect al lui Giusca. Cu 10-7 la pauza, partida statea pe muchie de cutit.

In repriza secunda, oaspetii au inceput sa dea semne de oboseala, iar iesenii au stat aproape in permanenta in jumatatea adversa si, ca urmare, noul demi al echipei, Bolat, a punctat pe inaintare, iar Ignea a realizat si el prima transformare. Antrenorul clujean Bogdan Voicu a simtit momentul critic, a facut numeroase schimbari si oaspetii au reintrat in bonus in min, 65 (17-14). N-au trecut decit doua minute si Igna isi razbuna ineficienta la sut printr-un eseu, in urma unei combinatii la care au participat Bolat si Giusca: 24-14, scor la care iesenii isi asigurau bonusul. N-a fost asa, fiindca gramada ieseana (cu linia I schimbata in bloc)  a pierdut usor o batalie in apropierea buturilor si clujenii s-au apropiat din nou. In ultimele secunde, Marian Morosanu a pierdut sansa obtinerii bonusului, tragind intentionat afara o lovitura de pedeapsa si securiz        ind, prin aceasta solutie, cele patru puncte ale victoriei. Simbata viitoare, echipa ieseana are sansa de a obtine o  noua victorie, in Tatarasi, cu CSM Bucuresti.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Bucuresti – Stiinta Baia Mare 10-20; Farul – RCM Timisoara 18-22; Dinamo – Steaua 31-22.  Etapa viitoare (28-29 aprilie): Poli Agro Unirea Iasi – CSM Bucuresti, Stiinta Baia Mare – Dinamo (simbata), CSU Cluj – RCM Timisoara, Steaua – Farul (duminica).

1. B. Mare      3          3          0          0          123-29           14 (2)

2. Timisoara  3          3          0          0          99-30             14 (2)

3. Steaua       3          2          0          1          113-70           10 (2)

4. Farul           3          2          0          1          74-72             9 (1)

5. Dinamo      3          1          0          2          61-79             6 (2)

6. Iasi              3          1          0          2          51-122           4 (0)

7. Cluj             3          0          0          3          56-107           1 (1)

8. CSM           3          0          0          3          36-104           0 (0)