Chile: Bravo – Isla, Medel, Ponce, Jara – Fernandez (’65 – Paredes), Carmona, Vidal (’46 – M. Gonzalez) – Sanchez, Suazo (’46 – Valdivia), Beausejour. Antrenor: Marcelo Bielsa.

Elvetia: Benaglio – Lichsteiner, von Bergen, Grichting, Ziegler – Behrami, Inler, Huggel, Fernandes (’77 – Bunjaku) – Frei (’43 – Barnetta) – Nkufo (’68 – Derdiyok). Antrenor: Ottmar Hitzfeld.

Cartonase galbene: Suazo (‘2), Carmona (’22), Ponce (’25), Fernandez (’60), Medel (’61), Valdivia (‘90^2) – Nkufo (’18), Barnetta (’48), Inler (’60).

Eliminat: Behrami (’31).

Arbitru: Khalil Al-Ghamdi (Arabia Saudita).

1-0, min. 75: Gonzalez, cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Paredes, din lateral dreapta;

Chiar daca a doua echipa "roja" intilnita in Africa de Sud are mult mai putine galoane decit campioana Europei, Hitzfeld a pastrat in fata selectionatei chiliene aceeasi partitura tactica care a dat roade in partida inaugurala, cu Spania. Defensiva "mourinhiana", joc metodic, rabdare si asteptarea momentului potrivit pentru contre. Daca exceptam minutul 10, cind Benaglio a parat doua suturi, semnate de Vidal si Carmona, primele trei directii au functionat fara cusur jumatate de ora. Al-Ghamdi a rupt insa echilibrul numeric al meciului, usurinta cu care sauditul scotea galbenul din buzunar translindu-se, in cazul lui Behrami, si la rosu. Momentul a insemnat un imbold in plus pentru sud-americani, care au accentuat dominarea, Sanchez (’40 si ’55) izbindu-se de zidul Benaglio. Bielsa si-a aratat insa si el clasa de antrenor, doi dintre jucatorii aruncati in lupta pe parcurs conlucrind fericit pentru spargerea cifrului "bancii elvetiene". Deschiderea scorului a generat un final nebun, cu ratari monumentale. Asta deoarece Elvetia a schimbat registrul, s-a deschis, a riscat, atacind aproape cu toate liniile, Chile avind parte de culoare largi de contraatac. Paredes (’84 si ’89) a ratat insa posibilitatea de a omori meciul, iar Derdiyok, in ultimul minut, de a egala, Elvetia raminind astfel cu zero suturi cadrate, zero goluri si zero puncte din meci