9 MIN

Steaua: Tatarusanu – Emeghara, Parpas, Jelev, P. Marin – Nicolita, Ov. Petre, Cr. Tanase, Arman Karamian (’38 – Toja) – Surdu (’80 – Pepe Moreno), B. Stancu (’58 – Kapetanos). Antrenor: Mihai Stoichita.

Poli: Branet – Straut, Nogo, L. Munteanu, Costache (’46 – Ad. Ilie) – Birladeanu, Mihajlov – Miclea (’84 – Bilba), V. Negru (’70 – Ignatov), Paun – Bujor. Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Parpas (’50), Nicolita (’66), P. Marin (’87) – Mihajlov (’12), Bujor (’36), Nogo (‘45^2), Ilie (’62).

Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); Catalin Savu (Galati), Claudiu Florea (Pitesti).

0-1, min. 5: Paun, cu un sut de la peste 35 de metri;

1-1, min. 54: Nicolita cistiga un duel aerian cu L. Munteanu, dupa o minge lunga trimisa din jumatatea Stelei, ii paseaza lui Surdu, care, scapat singur, il invinge pe Branet din careu;

2-1, min. 82: Emeghara trece de Birladeanu, centreaza in fata portii, iar Kapetanos reia din 6 metri, din fata lui Nogo.

Daca ati uitat cumva, haideti sa reamintim citeva borne importante pe care Poli le-a bifat in retur: gol primit in minutul 78 al meciului cu Rapid, infringere la Timisoara in minutul 5 al prelungirilor, reusita a Astrei in minutul 77, cedarea partidei cu Vasluiul dupa puncte realizate de oaspeti in minutele 78 si 82, ingenunchere la Craiova in minutul 89 si la Piatra Neamt in minutul 70, plus pierderea partidei cu CFR parafata in minutele 75 si 90^2. Iasul nu si-a iesit din ritmul pierderii partidelor pe final nici aseara, cind a cedat in Ghencea un meci pe care l-a avut in mina in prima repriza si pe care putea sa-l transeze in favoarea sa in minutul 80, cind Miclea, scapat singur cu Tatarusanu, l-a tintit pe portarul stelist!

Justificarea primei parti a afirmatiei precedente este usor de facut, Steaua neavind nici un sut pe poarta si nici o ocazie mai de Doamne-ajuta in primele 45 de minute (doar interventia lui Branet in fata lui Nicolita, in minutul 28, poate fi notata), cind golul lui Paun si sutul pe linga poarta a lui Negru (min. 15) au fost singurele momente care au dat culoare jocului. Gazdele au inceput sa joace abia dupa pauza, reluarea lui Parpas pe linga poarta (min. 52), de dupa "capul" lui Jelev, anuntind egalarea, aparuta peste doua minute. Presiunea "ros-albastrilor" nu a generat apoi si alte faze clare de poarta, doar Ovidiu Petre (min. 62 – reluare slaba din careul mic) iesind la rampa.

Ultimele zece minute au salvat raportul mic al ocaziilor consemnat pina atunci. Dupa ce golul trei a alunecat de la poarta Stelei la cea a Iasului, unde a cazut la doua minute dupa ratarea lui Miclea, Branet a avut o interventie reusita (’84), Paun (’88) a tras pe linga poarta, Ignatov si Tanase trecind si ei pe linga gol intr-un final dramatic, care s-a terminat iarasi trist pentru Politehnica…

Arbitraj de risul curcilor

^ Ambele echipe au fost conduse de pe banca de antrenorii sezunzi, Mihai Teja, respectiv Marian Dinu. Primul a comunicat telefonic cu "principalul" Mihai Stoichita, care, suspendat, a stat la tribuna VIP, in timp ce asistentul lui Grigoras a pregatit partida impreuna cu "principalul" Politehnicii, care nu a facut deplasarea in Ghencea din motive medicale. ^ Ecoul recentului accident aviatic care a generat decesul presedintelui Poloniei si al unor oficialitati poloneze a fost simtit si in Ghencea. Jucatorii gazdelor au intrat pe teren cu tricouri albe, pe care era transmis un mesaj de compasiune, iar inainte de meci s-a tinut un moment de reculegere. Rezerva, polonezul Golanski a purtat deasupra echipamentului un tricou cu stema Poloniei in doliu. ^ Arbitrajul de aseara a fost penibil. In prima repriza, Balaci a fluierat aproape tot pentru Steaua, gazdele primind extrem de usor o multime de lovituri libere. Cele mai importante decizii gresite au fost neacordarea unui cartonas galben lui P. Marin, la faultul dur asupra lui Straut (min. 20), stelistul scapind astfel de eliminare in minutul 87, si a unuia rosu, in minutul 41, cind Nicolita l-a calcat pe Costache (accidentat, acesta a trebuit sa fie schimbat la pauza), in timp ce Mihajlov si Bujor au fost avertizati usor. In actul doi a venit rindul lui Emeghara sa fie scutit de "galbene", desi stelistul a avut doua atacuri dure asupra lui Paun, in minutele 59 si 64. La rampa au iesit si asistentii: Savu l-a oprit eronat pe Bujor, care scapase singur, iar Florea pe Kapetanos. La ultima faza, derulata in minutul 73, desi s-a fluierat, iar Branet s-a intors cu spatele, stelistul a continuat sa joace, a trimis mingea in poarta goala, dindu-i apa la moara patronului gazdelor, Gigi Becali, care a sustinut ca echipei sale i-a fost anulat un gol valabil, acesta parasind stadionul in acel moment. Apropo de Becali, acesta a fost contestat vehement de un grup de spectatori. ^ Un alt nemultumit a fost Arman Karamian, care a protestat puternic in momentul in care a fost inlocuit. ^

Intre Rednic si Hizo

Multa lume buna in tribunele din Ghencea, printre spectatori numarindu-se selectionerul Razvan Lucescu (care a plecat imediat dupa inscrierea celui de-al doilea gol al Stelei), Anghel Iordanescu, Ilie Dumitrescu si Mircea Rednic, ultimii doi fiind in vizorul Iasului pentru preluarea functiei de antrenor principal. Pina la ora inchiderii editiei, tratativele dintre Poli si Rednic, care este dorit cu insistenta de sefii gruparii din Copou, nu se soldasera cu vreun rezultat, fostul international cerind timp de gindire pina astazi. Prima solutie de avarie ramine Viorel Hizo, pentru care se va incerca obtinerea unei dispense (pentru ca a mai antrenat in acest an in Liga I, la Rapid, el nu are voie sa mai pregateasca alta formatie din primul esalon in aceasta stagiune) in cazul in care Rednic refuza.

Cuvintul tehnicienilor

Mihai Stoichita (antrenor principal Steaua): "Au fost doua reprize diferite. Din pacate, a fost un gol stupid. Nu stiu daca a fost si greseala lui Tatarusanu, trebuie sa revad faza, nu vreau sa vorbesc despre asta mai mult. A doua repriza a fost in vafoarea noastra. L-am schimbat pe Karamian pentru ca a neglijat putin apararea, era preocupat de faza de atac"

Mihai Teja (antrenor secund Steaua, aflat pe banca): "Sint bucuros pentru ca am cistigat trei puncte foarte grele. Am inceput cu stingul si a trebuit sa alergam 90 de minute dupa victorie. Ii felicit pe baieti pentru puterea de munca si pentru daruire. Speram sa cistigam mai usor pe viitor. Ne asteapta un meci greu cu Rapid, iar de miine cu totii vom fi concentrati asupra acestuia. Golul lor a venit foarte repede, cind nu se astepta nimeni. A fost un gol din centrul terenului, unde nimeni nu l-a intimpinat pe Paun. Am facut o prima repriza slaba, dar ne-am revenit dupa. Arman Karamian nu s-a simtit in largul sau, a avut o stare mai ciudata de la inceputul meciului. Nu a facut un meci extraordinar, dar s-a daruit destul de mult. Nu cred ca echipa este afectata de conflictul dintre Gigi Becali si Dumitru Dragomir, ci mai mult de cel dintre Gigi Becali si suporteri. Am tinut legatura cu Mihai Stoichita pe parcursul meciului si cu cit sint mai multe idei, cu atit mai bine. Pe Kapetanos nu l-am introdus ca a zis Stoichita".

Marian Dinu (antrenor secund Politehnica): "Situatia din clasament nu ne permite, indiferent de echipele pe care le intilnim, sa facem pasi gresiti. Acum in cale ne-a iesit Steaua. Am venit hotariti sa obtinem cel putin un punct, dar dupa gol parca ne-a fost frica si i-am lasat sa se urce pe noi. Inevitabilul s-a produs, iar Steaua a dominat jocul timp de 75 de minute. imi pare rau ca trec etapele, dar speram ca pe viitor sa obtinem puncte. Grigorasnu si-a reziliat contractul, el a ramas acasa se odihneasca din cauza stresului. Am vorbit cu dinsul si inainte de meci si in timpul jocului. Parerea de rau este evidenta, cu toate ca nu am facut un joc rau. Cu mai multa ambitie am fi putut obtine un rezultat favorabil, dar in repriza a doua s-a schimbat atitudinea unor jucatori de la noi, pentru ca una am vorbit la vestiar si alta s-a intimplat pe teren"..

Clasament

1.CFR                        27        16        7          4          33-14 55 (^13)

2. Timisoara  27        13        11        3          46-20 50 (^11)

3. Steaua       27        15        7          5          37-24 52 (^10)

4. Vaslui         27        14        7          6          37-24 49 (^10)

5. Urziceni     27        12        11        4          38-24 47 (^8)

6. Dinamo      27        12        11        4          37-23 47 (^5)

7. Rapid         27        11        6          10        42-33 42 (0)

8. Otelul         27        11        6          10        31-32 39 (-3)

9. Brasov        27        9          8          10        28-24 35 (-7)

10. Medias     27        7          11        9          22-32 32 (-10)

11. Craiova    27        9          3          15        35-40 30 (-9)