Unirea e putere!

duminică, 14 septembrie 2008, 22:23
6 MIN

Universitatea Craiova – FC Timisoara 1-3 (0-0). Stoica (’79 – penalty) / Bucur (’82), Parks (’83), Art. Karamian (’88). 78 de minute cu ratari imense, dar fara gol si apoi patru goluri in zece minute, timisorenii reusind sa se razbune pe necazurile pricinuite de olteni pe "Dan Paltinisanu" in ultimele doua editii.

FC Vaslui – Dinamo 1-2 (1-0). N. Jovanovic (’10) / Danciulescu (’61), Bratu (‘90^1). Se parea, conform traditiei, ca Vasluiul va fi acelasi hingher, insa "ciinii" au facut cel mai bun meci din acest campionat si au dat lovitura de gratie in prelungiri, printr-o actiune caracteristica a lui Bratu.

Rapid – Unirea Urziceni 1-2 (0-1). Cesinha (’58) / Bilasco (‘2), Mara (’73). Echipa lui Peseiro arata bine, brazilienii ei sint nemaipomeniti, dar iata ca Rapidul a pierdut al treilea meci din acest campionat. Vinovatul este Dan Petrescu, care a gindit impecabil acest meci, echipa sa beneficiind si de ajutorul discret al Fortunei. Si daca un antrenor exilat in tribune reuseste sa bata unul care a ajuns in finala Cupei UEFA, inseamna cu "Bursucul" e mare.

Farul – Steaua 1-4 (0-2). Gosic (‘90^2) / Semedo (’29), Maxim (’31 – autogol), Kapetanos (’90), Szekely (‘90^3- penalty). Meciul s-a rupt in doua minute, cu golul direct din corner marcat de Semedo (mingea fiind usor deviata de constanteanul Teekloh)  si autogolul lui Maxim, jucator care in min. 9 a ratat un penalty, sutind direct in portarul Cernea. La numai trei minute de la 0-2, Bacila a fost eliminat si totul s-a terminat pentru Farul.

Gaz Metan Medias – Pandurii Tirgu Jiu 2-1 (2-1). Curtean (’36), Vidakovic (’41) / Tilinca (’10). Seria oaspetilor parea sa continue si ieri, dupa golul lui Tilinca, insa mediesenii au reusit sa revina. In repriza secunda, gorjenii au avut sansa egalarii printr-o executie superba a lui Alin Rus, dar si un penalty refuzat.

Gloria Buzau – FC Brasov 0-2 (0-0). Surdu (’54), Sburlea (’76). Buzaul lui Alvaro Magalhaes seamana izbitor cu Pandurii din primavara, in epoca Teixeira. S-a umplut de portughezi si brazilieni de calitate indoielnica si rezultatele se vad. Cit va mai rezista fostul international lusitan pe banca "Stelutei"?

Etapa viitoare (20-22  septembrie): Otelul Galati – Gloria Bistrita, FC Arges – Gloria Buzau, Pandurii Tirgu Jiu – CS Otopeni, FC Timisoara – FC Vaslui, Steaua – Gaz Metan Medias, CFR Cluj – Farul Constanta, FC Brasov – Rapid, Unirea Urziceni – Universitatea Craiova, Dinamo – Poli Iasi.

Clasament

1. Urziceni             7          6          0          1          18-7    18 (^9)

2. Steaua               7          5          1          1          13-5   16 (^7)

3. Dinamo              7          5          1          1          13-7   16(^7)

4. Vaslui                 7          5          0          2          8-4     15 (^6)

5. Brasov                7          4          1          2          8-4     13 (^4)

6. Rapid                 7          4          0          3          11-7   12 (0)

7. CFR                    7          3          2          2          9-4     11 (^2)

8. Timisoara           7          5          1          1          14-9   10 (^7) *

9. Otelul                  7          3          1          3          10-8   10 (^1)

10. Arges                7          3          1          3          9-10   10 (^1)

11. Craiova            7          3          1          3          8-9     10 (-2)

12. Farul                 6          3          0          3          7-10   9 (-3)

13. Medias             7          2          2          3          9-11   8 (-4)

14. Bistrita              7          2          1          4          9-11   7 (-5)

15. Iasi                    6          1          1          4          4-11   4 (-5)

16. Pandurii           7          1          1          5          7-15   4 (-5)

17. Buzau               7          0          0          7          3-15   0 (-12)

18. Otopeni            7          0          0          7          6-19   0 (-12)