Urmeaza primul lor derby

marți, 09 februarie 2010, 21:44

Partida de debut a handbalistilor ieseni in noul an a adus o victorie asteptata in fata lanternei vasluiene care s-a conturat insa destul de greu. Dominate in prima parte gazdele si-au revenit abia spre sfirsitul primei reprize apoi s-au desprins in actul secund. Fara Onuta si cu Caciuc menajat si folosit doar pe faza ofensiva Politehnica a avut totusi acoperit flancul drept si se poate felicita pentru transferul facut, Nemenco dovendindu-se a fi o solutie extrem de viabila. Derby-ul rundei inaugurale s-a consumat insa la Suceava acolo unde Bucovina II a invins liderul Universitatea Galati, la fel cum a facut-o si in prima etapa de campionat. Chiar daca oaspetii au condus la pauza sucevenii s-au trezit in partea a doua si au avut chiar avans de 10-11 goluri, aport important aducind si cei trei jucatori de la prima echipa a Sucevei, Acatrinei, Zvanciuc si Soldanescu. In fine, ultimul joc al etapei a adus o remiza la Piatra Neamt dupa ce vrincenii de la CSM par sa nu mai aiba forta etalata in ultimele doua sezoane. Etapa secunda a turului III al Diviziei B se disputa peste o saptamina si Politehnica joaca primul derby din acest an la Suceava. In cautare de puncte care s-o aduca macar pe locul secund in serie la final de sezon, echipa ieseana are nevoie sa scoata un rezultat bun, macar o remiza, asa cum s-a intimplat in partida similara disputata in septembrie trecut. Intilnirea nu se anunta deloc facila pentru oaspeti cita vreme vor intilni un adversar captusit din nou cu jucatori de la prima echipa, Liga Nationala neavind etapa programata la mijlocul saptaminii viitoare.

Rezultatele etapei a XI-a: Bucovina II Suceava – Universitatea Galati 31-25 (12-14), Politehnica Iasi – HC Vaslui 32-26 (17-16) si LPS Piatra Neamt – CSM Focsani 28-28 (13-16).

Etapa viitoare (joi, 18 februarie): Universitatea Galati – CSM Focsani, HC Vaslui – LPS P. Neamt si Bucovina II Suceava – Politehnica Iasi.

1. Galati            11         9          0          2          309-269 18

2. Suceava        11         6          3          2          352-303 15

3. Iasi               11         5          1          5          310-287 11

4. Focsani         11         3          3          5          288-296 9

5. P. Neamt       11         2          3          6          299-354 7

6. Vaslui           11         2          2          7          257-306 6