Victorie cu sufletul

duminică, 09 octombrie 2011, 21:38

Fara Ciocoiu si Saracila, deveniti indisponibili la antrenamentele de saptamina trecuta, pierzindu-l destul de repede si pe Dospinescu, accidentat in minutul 18, Politehnica a reusit sa cistige dramaticul meci disputat ieri in Sala LPS Iasi cu HC Vaslui. Gazdele s-au adaptat perfect conditiilor vitrege de joc, lipsa celor trei jucatori de zona centrala facind ca accentul in ofensiva sa fie pus pe extreme si pivot. Tactica a dat roade, 10 din cele 12 goluri reusite in actul intii fiind semnate de Nemenco, Sahin si Oniga. Forta Iasului a fost data insa de defensiva, apararea agresiva anihilind puternicii interi ai adversarului, ex-ieseanul Caciuc, de exemplu, nereusind vreun gol in prima repriza! Actul doi a inceput prost pentru gazde, care, dupa ce au dus scorul la 13-10 si 14-11 (in prima jumatate a meciului, doar in minutul 28 s-a mai inregistrat un avans de trei goluri, 12-9), au intrat intr-o gaura neagra de patru minute (34-37), Vasluiul inscriind de patru ori consecutiv intr-o perioada in care a avut si o inferioritate numerica! Time-out-ul cerut de Florin Spiridon si Ioan Zepciuc la 14-15  avea sa stopeze caderea Politehnicii, disputa echilibrindu-se. S-a mers cap la cap pina in minutul 45 (18-18), cind Poli a inscris trei goluri consecutive in doua minute, avansul luat fiind conservat pina in minutul 57 (24-21). Citeva gafe, intre care si ratarea unei aruncari de la 7 metri de catre Nemenco (min.58), au generat o noua egalare (24-24), cu un minut inainte de finis, cind tensiunea a atins un punct maxim. Daruirea iesenilor a fost rasplatita pina la urma, un gol al lui Dumitrache, care a mai semnat citeva reusite in momente importante, aducind victoria gazdelor. La final, Spiridon a tinut sa le multumeasca jucatorilor: "In ciuda absentelor importante pe care le-am avut, am demonstrat ca putem fi o echipa competitiva atunci cind sintem uniti. Le multumesc baietilor pentru daruire".

La Poli au evoluat: Mitrofan, Torica; Nemenco 10 goluri (6 din 7 metri), Oniga 6, G. Dumitrache 4, Sahin 3, Lapusneanu 1, Anita 1, Dospinescu, Sabau.