Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

sambata, 27.08.2016

EXCLUSIV: Ziarul de Iaşi în dialog cu procurorul care l-a înfundat pe Voiculescu

GALERIE
emilian eva
  • emilian eva
- +

Procurorul ieşean Emilian Eva, cel care a instrumentat dosarul ce i-a adus ieri condamnarea lui Dan Voiculescu, a stat de vorbă în exclusivitate cu “Ziarul de Iaşi” despre dosarul ICA. Magistratul a negat acuzaţiile aduse de armata media a lui Voiculescu conform cărora ar fi fost influenţat în vreun fel în anchetarea şefului Antenei 3.

 

 

Procurorul ieşean Emilian Eva a răspuns în premieră pentru “Ziarul de Iaşi” acuzaţiilor aduse de Antena 3 la adresa muncii sale din dosarul ICA. Eva, aflat în concediu, a refuzat să comenteze sentinţa dată ieri de Curtea de Apel Bucureşti, prin care Voiculescu a fost condamnat la zece ani de închisoare, însă a respins categoric acuzaţiile conform cărora ar fi fost influenţat în timpul instrumentării dosarului. “Ca regulă profesională, mi-am impus să nu comentez hotărârile pe care instanţele de judecată le iau la rechizitoriile pe care le întocmesc, indiferent dacă acestea sunt în acord cu concluziile mele sau sunt diferite. De aceea nu am să fac aprecieri pe această temă. Totuşi, vreau să fac câteva precizări care nu privesc sentinţa, ci anumite comentarii făcute la adresa mea de către persoane implicate în dosar sau de alţii care s-au pronunţat pe marginea acestuia şi au avut acces la media. Mai întâi vreau să spun clar că nimeni nu a făcut vreo presiune asupra mea să iau vreo măsură sau alta în cursul desfăşurării anchetei. Nimeni nu a venit să-mi dea vreo sugestie sau să-mi sugereze ceva”, a spus Eva.
 
Acesta a mai menţionat că ideea vehiculată obsesiv la Antena 3, că ar fi primit indicaţii de la alţii, din DNA sau din mediul politic, este “total neadevărată”. “S-a speculat şi că am încercat să influenţez expertul DNA la calcularea prejudiciului, ceea ce este, de asemenea, neadevărat. Experţii DNA fac parte dintr-un serviciu aparte, au propriile reguli şi metode de lucru. Sunt tehnicieni care lucrează după rigorile propriilor meserii. Apoi trebuie să spun că toate audierile s-au făcut în prezenţa avocaţilor celor învinuiţi, uneori fiind nevoit să solicit sala de consiliu, pentru că erau foarte mulţi şi nu încăpeam toţi în birou”, a mai precizat Emilian Eva. Acesta a încheiat spunând că, din punctul său de vedere, toate procedurile derulate în instrumentarea dosarului în care Dan Voiculescu a fost acuzat de spălare de bani au fost în conformitate cu legea. De asemenea, fostul procuror DNA a precizat că toate deciziile luate în acest dosar au fost doar ale lui, “pe baza probelor pe care le-am avut şi a concluziilor care reieşeau din acestea.”

Emilian Eva a părăsit DNA Iaşi la începutul acestui an, urmare a unei cereri personale, el activând în prezent la Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi.

 

 

Comentarii Facebook

(23 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Duminica, 10 August 2014, 15:25
nelu
Buna ziua, ar fi trebuit sa incep o scurta istorioara ,origine, religie ,profesie.Asadar, Pildesti ,jud.Neamt, catolic, a inceput meseria la Parchetul de pe langa Judec.iasi.mai intai nu avea legatura directa cu dosarele ,e popsibil sa ma insel,sa zic ca da.Cariera???? fff bun profesional,l am apreciat tot timpul,isi indeplinea meseria de procuror si asa si trebuie.Intrun cuvant BRAVO D-LE PROCUROR.Stimabililor va ro sa trageti concluzii.
Duminica, 10 August 2014, 10:54
Dracul
Probabil că se va spânzura cu nojiţele de la opinci, de remuşcare. Sau în 40 de zile îl va strânge Dumnezeu., Nu uitaţi de Gică Popa şi procesul din decembrie 1989
Duminica, 10 August 2014, 08:03
george
dDL PROCUROR DECE NU LUATI LA PURIFICAT TOATE PRIVATIZARILE SI O SA MA REFER LA PRIVATIZARILE ZONEI INDUSTRIALE .CFS O RUINA ,METALURGICA,ULEIUL ,MASE PLASTICE ,MATASEA ,TESATURA ,NICOLINA EMBLEMA IASULUI ,CUG ,TOATE SUNT O RUINA DEMOLAT TOTUL ASTA A INSEMNAT PRIVATIZAREA DISTRUGEREA INDUSTRIEI NOASTRE ,OAMENI SOMERI SAU SLUGI IN STRAINATATE .VERIFICATE TOATE ACESTE SI VETI VEDEA CATI VOR STA LA PUSCARIE .NU MAI VORBESC DIN ALTE ORASE .LUI FENECHIU I-ATI CONFISCAT AVEREA /TOTI CEI CARE S-AU IMBOGATIT VANZAND TARA TREBUIE VERIFICATI NU NUMAI CEI CU COMANDA DE LA VARF SA VA FIE RUSINE CA O MULTIME DE CRIMINALI CA ASA II POT NUMI PE CEI CE AU DISTRUS INDUSTRIA TARII SI NE-AU FACUT PIATA DE DESFACERE SE LAFAESC IN TARI STRAINE IAR NOI CINSTITI MURIM DE FOAME SI UMILINTE
Sambata, 09 August 2014, 19:07
tarabostess
Copilarii! Doua gasti mafiote lupta pentru bani si putere. Nu vedeti ca justitia asta "noua", incoruptibila, baga la racoare numai o "anumita parte politica". Deocamdata nu am vazut nici un apropiat important al lui Basescu condamnat! Deci?! Pe cand un domn Videanu, ceva?
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:11
TREBUIE INCEPUT CU BASESCU !!! IAR SLUGILE LUI DIN JUSTITIE TREBUIESC STARPITE!!!
Sambata, 09 August 2014, 19:03
MILU
UUUUUU HU HU HU HU HUUU, CE UMILINTZA, SLUGILE LUI VOICULESCU SE DUC LA COTROCENI ? SHI ACOLO, MA ROG.... CINE SE VA UITA LA SLUGI ???...SLUGA TOT SLUGA RAMANE .(ADICA PUNCT).
Sambata, 09 August 2014, 18:43
cosmina
Felicitari domnilor judecatori. Generatie tanara de magistrati luati exemplu de la cei doi .
Sambata, 09 August 2014, 16:44
Cristi
Ziarul de Iasi ... De cand procurorii infunda pe cineva ??? PS: un pic de atentie la titlu ar merita sau gresesc eu ??? cu stima
Sambata, 09 August 2014, 14:55
erer
lumea, sa nu spun cei mai slabi cu ..."duhul", nu inteleg un lucru: un domeniu, si anume justitia, a inceput sa functioneze. Si nu a inceput cu Voiculescu. Cu Nastase, Vlasov, Fene si toti cei care nu mai fac chiar ce vor ei prin tara si orasele astea toate pe care le considerau mosiile proprii. Lumea nu intelege ca o generatie noua de procurori si judecatori au inceput sa-si faca treaba, ca au inceput sa nu mai tina cont de cei mai vechi, cei care erau murdari si mituiti de coruptii care au adus o tara sa traiasca la limita saraciei. Sunt cei care la revolutie aveau 9-10 ani aprox. si ei vad altfel fenomenul decat cei care au fost membri de partid si colegi cu Voiculescu sau Nastase. In fine....Acelasi fenomen este asteptat de la aceeasi generatie si in domeniul educatiei, al sanatatii s.am.d. Iar doar cand vor fi starpiti oameni ca Gavrila, ministra Andronescu si toti cei care au facut praf domeniile de care spuneam, abia atunci va evolua si sanatatea sau invatamantul. Cat despre Basescu...fiti siguri cei care urlati atata, ca ii va veni randul si lui, dar nu mai credeti ca fraierii ca el se afla in spatele hotararilor ce se iau acum. Fiti convinsi ca oamenii acestia vor face treaba in continuare, si poate asa vor fi adusi toti cei care trebuie sa raspunda de una alta: au disparut "inmormantate" banci, iar lista celor care le-au devalizat se stie...n-ar fi greu de aflat tot adevarul. Ca romani nu puteti decat sa sperati in aceasta justitie....altfel veti trai intr-o tara macinata de coruptie si condusa de incompetenti. Vai si amar daca iese ponta presedinte....
erer Duminica, 10 August 2014, 19:03
bre nea birlic! Pana si voturile primite de comentariul meu ma determina sa cred ca am ceva dreptate. Acest ponta, el personal, este un om cu doua fete cum rar vezi, un tanar dornic de putere cum la fel de rar vezi si un mincinos si mai mare....asa ca fereasca. Iar viitorul va vorbi, pana atunci 26 la 5 te trimit la culcare, nu 60%. Eventual e vorba de voturile rurale, adica Las Fierbinti, acolo pot fi voturile lui ponta, pentru ca aia nu voteaza la Ziarul de Iasi. Daca esti asemeni lor....treaba matale dom birlic.
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:29
PANA LA ULTIMA FRAZA AI ......VORBIT FRUMOS _ DAR AI DAT CU MUCII IN FASOLE LA ULTIMA FRAZA !!!DIN DOUA RELE ALEGI PE CEA MAI PUTIN REA !!! ASA CA EU IL ALEG PE PONTA _IAR LA FEL CA MINE GANDESC ALTI 60% DINTRE ROMANII CU DREPT DE VOT SI CU .......CAPUL PE UMERI !!!
erer Sambata, 09 August 2014, 17:51
daca nu dai in gropi in urmatorii zece ani, aminteste-ti ce ti-am spus eu fraiere !!
detectiv Sambata, 09 August 2014, 16:02
sa mori tu de destept ce esti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 14:15
Pitbull
JAVRELE LATRA CARAVA TRECE,VARANUL ESTE UNDE TREBUIA DE MULT SA FIE,E NORMAL SA FIE SI PUPINCURISTI SERVILI,NUMAI OAMENII NORMALI,STIU CIT DE IMPORTANTA ESTE PENTRU VIITORUL ROMANIEI ACEASTA DECIZIE SI CELE CARE VOR URMA,MULTI MAFIOTI ASTEPTINDU/SI RANDUL SI MAREA LOR MAJORITATE SUNT DIN PARTIDUL CELUI FARA DIPLOMA,PLAGIATORE DOTTORE VIOREL VICTORAS PONTA,MULTUMIM PROCURORULUI SI JUSTITIEI,CARE FACE EFORTURI SA SCAPE DE SUB TALA POLITICULUI,DUPA CUM PROMITEA VIOREL,CA,ATUNCI CIND VA AJUNGE,DAVA AJUNGE,PRESEDINTE,JUSTITIA VA FI PUSA CU BOTUL PE LABE.DAR NU TREBUIE UITAT CA AMERICANII DU MARE CINTRIBUITIE SI AU SI DECLARAT CA,FRAUDELE FINANCIARE TREBUIE PEDEPSITE DRASDIC SI FARA MILA,PUNIND IN PERICOL STABILITATEA ECONOMICA SI TERITORIALA A UNUI STAT.
Sambata, 09 August 2014, 11:59
asdf
Felicitari procurorilor si in special judecatorilor. La cat mai multi politicieni criminali ca Voiculescu bagati la puscarie. Da, am spus CRIMINALI deoarece, in lipsa banilor furati de ei, oamenii mor cu zile in spitale care nu mai au nici spirt. Se aude, dna Olguta Vasilescu? Voiculescu a omorat oameni furandu-le banii de tratament, furandu-le infrastructura, furandu-le spatiile verzi, furandu-le viitorul. PS: Interesanta exprimarea civilizata a oamenilor ce apreciaza o Romanie a Legii versus modul animalic al telespectatorilor Antenei 3.
Sambata, 09 August 2014, 11:16
vali
Felicitari si respect!!
Sambata, 09 August 2014, 10:55
eu1
ai fost pus special,lasa comentariile ca ti-ai facut treba cum trebuie,esti murdar si o stii,dar fa un stop cadrun si ai sa vezi cam ce o sa fie dupa ce pleaca Basescu.Doar un pic!
MILU Sambata, 09 August 2014, 20:29
YEESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS !!!!!!!!!!!!!!!!!!
MILU Sambata, 09 August 2014, 20:27
UN FAPT ESTE CERT, BASESCU, ACUM PRECUM SHI DUPA PRESEDINTIE, O SA V-O TRAGA VOUA, ASHTIA CARE "LATRATZI" IN FAVOAREA HOTZIL DE O SA RAMANETZI FARA ROZETA SHI VETZI FACE KK FARA MOTZ !
Ion Sambata, 09 August 2014, 12:58
cred ca tu ai fost pus special sa scrii aici. terminati cu amenintarile, te simti cu vreo musca pe caciula ? daca n-ai facut nimic n-ai sa patesti nimic, fii calm si optimist.
Sambata, 09 August 2014, 10:39
ana
si-a facui datoria la comqanda lui Basescu si Kovesi v-a da socoteala peste ceva ani, nu se poate asa ceva ca activele sa fie supra evaluate si in gat le-a stat Antena 3 care a fost si v-a fi incomoda pentru Basescu. Eva cand ancheteaza si abuzurile cu tiganii al lui Basescu, casa din Mihaoleanu , Nana , Flota si dupa aceia vom fi de acord, Tot asa a procedat si cu procurorul Moisescu>
prociuror Sambata, 09 August 2014, 16:00
un avorton
George Sambata, 09 August 2014, 13:06
bineinteles ca si-a facut datoria si inca foarte bine. si probabil ca asa va face si in continuare. de ce spui ca la comanda cuiva, ce nu sunt destule probe sa-ti confirme ca omu merita sa ajunga la inchisoare ? cine greseste plateste. bravo dle procuror si la mai mare.
Sambata, 09 August 2014, 10:24
birlic
SUNT SIGUR CA SI_A FACUT CU ARDOARE DATORIA ,DAR NUMAI LA SUGESTIA SI CU SPRIJINUL NECONDITIONAT AL LUI KOVESSI SI BASESCU !!! ACEST VOICULESCU ESTE TOT ATAT DE VINOVAT CA SI CEILALTI RASPUNZATORI DE PRIVATIZARILE FRAUDULOASE SI PAGUBOASE FACUTE DIN 90 INCOACE !!! ACESTA ESTE LUCRUL CEL MAI GRAV _ A FOST CONDAMNAT NUMAI CEL CARE TREBUIA !!! ASA TREBUIA SA SE INTAMPLE CU TOTI !!! BASESCU SI GASCA LUI DE NEMERNICI CARE AU INGENUNCHIAT JUSTITIA SI SI_AU PUS_O LA DISPOZITIE TREBUIESC LAPIDATI !!! ESTE MOMENTUL CA PROCURORII SI JUDECATORII VANATI DE BASESCU SI AI LUI SA IASA IN PUBLIC SI SA DEMASTE FARADELEGILE LOR !!!
costache Sambata, 09 August 2014, 14:08
dle dar ati omis sa aduceti vorba de nastase, vantu, fenechiu si altii. inafara de jos cu gasca lui basescu n-am inteles nimic. si basescu e la sfarsit de mandat. v-ati gandit cu cine o sa votati dupa ? asta merita de comentat.
Sambata, 09 August 2014, 10:18
din iasi
Nu e nimic Eva, ai sa o termini rau, mai ai cateva luni pana pleaca golanul de basescu.... aveti grija ...e vb de toata gasca basista.... o sa putreziti in puscarie.... grija mare
Nelu Sambata, 09 August 2014, 13:20
in sfarsit un om care munceste ca sa putem trai in liniste si fara ura sa avem un viitor si tu ii dai inainte prin balarii. adu si tu niste probe si niste argumente ca sa intelegem despre ce vorbesti.
Sambata, 09 August 2014, 10:16
Vanga...
Condamnarea în dosarul ICA nu este un merit al tău, d-le Eva, ci a completului. Iar dacă te simți un procuror demn de respect, dă un interviu cu cei trimiși în judecată de către tine din Iași, căci și aici au fost făcute privatizări frauduloase. Dealtfel ieșenii cunosc pe propria piele trimisul acasă, pe motiv că s-a închis fabrica, uzina, combinatul sau intreprinderea unde își câștigau umilul salar, muncind cinstit. Dar dacă tot ai început să dai interviuri, spune-ne și de combinațiile tale la Probota, Schitul-Duca, Dumești, Miroslava, dar și de combinațiile cu caracter financiar FRAUDULOS *că-ți place cuvântul*, pe care le derulezi cu Giani Canschi prin intermediul telepatiei, deprinsă în curtea masoneriei, având ca mână moartă pe fratele tău Iosif și Claudia Ciofu. Aceasta din urmă fiind colegă cu tine de șantaj, în cazul moldoveanului cu utilaje..., și vilă, oferite ȚIE pentru un SUP. Ăsta-i motivul care te-a deranjat în cazul lui Moisescu, vila Ta luată de la moldovean, prin intermediul amantei Ciofu Claudia, a devenit cuibușorul de aventuri al amantei Tale, cu Radu Moisescu. Iar pe Tine nu te înghesuia gândul că te înșeală amanta, ci frica trădării, căci era cam trist de tine dacă Moisescu afla realitatea despre vila în care și-a băut cafeaua cu amanta Ta, Claudia. Voi mai reveni în viața Ta domnule procuror, căci ultimile cuvinte ale tatălui meu au fost: Tare și-a mai bătut joc de mine PANȚÎRU, protejatul tău de la Miroslava.
Sambata, 09 August 2014, 10:02
paul ivan
EMILIAN EVA NU ESTE O RUSINE A DREPTULUI. ESTE UN EROU AL ACESTEI TARI. A invins pe securistii de teapa lui Voiculescu cu acest dosar. Voiculescu ESTE UN HOT, UN BANDIT care trebuia anihilat, iar singura care a reusit sa o faca a fost JUSTITIA. Cei care ii ling chilotii zilnic lui Voiculescu sa se duca dracului si sa se ascunda undeva pe Terra unde sa nu-i gaseasca nimeni. Acest Procuror, nu de teapa lui Ponta care isi zice si procuror, merita STEAUA ROMANIEI IN GRAV DE MARE CRUCE CU COLAN. Pentru toti care comenteaza negativ la adresa acestui procuror am un mesaj. Comentati pe parintii vostri care v-au facut pentru ca au gresit ca v-au facut si nu pe Procurorul EMILIAN EVA.
Silvel Duminica, 10 August 2014, 12:43
"Eroii" de teapa ipochimenului primesc de obicei Marea cruce cu ciolan, in grad de sluga.
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:06
CEI CARE ISI FAC DOAR DATORIA DE SERVICIU NU TREBUIESC DECORATI _INCASEAZA UN SALARIU MARE PENTRU A_SI FACE TREABA !!! TRIST ESTE CA SI_O FAC BINE TREABA NUMAI LA COMANDA _ NU TOTI ,DOAR 90% DINTRE EI !!!
Sambata, 09 August 2014, 09:41
danut
Un profesionist de carton striat,face cei spune seful, acopera oamenii cu pamint nu-l intereseaza vina, ci doar hirtia care trebue sa fie rezolvata..!!!!!!!!!!!!!!! O rusine a dreptului si dreptatii..!!!!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 08:37
Nu dormeam (în Parlament), doar meditam
Știu că este o impolitețe din partea mea, dar revin cu o întrebare pentru redacție: de ce nu pot fi lăsate comentarii la anumite articole ? Redau conținutul unui astfel de material: "În toamna lui 2012 toţi românii erau plimbaţi în caruselul promisiunilor electorale. Premierul de atunci şi de acum susţinea la lansarea programului «România puternică» faptul că agricultura, energia, reindustrializarea şi infrastructura reprezintă direcţiile strategice prioritare pentru dezvoltarea ţării. Vă propun să constatăm cât de prioritare au fost şi cât de prioritare mai sunt. Să nu mai punem în discuţie şi cele 159 de puncte din totalul promisiunilor de atunci! La momentul cu pricina eram informaţi că măsurile prioritare ar fi fost: reducerea treptată a CAS-ului datorat de angajator cu cinci puncte procentuale, concomitent cu creşterea progresivă, până în anul 2016, a salariului minim pe economie până la 1.200 de lei. Tot atunci se făcea referire la reducerea TVA la producătorii agricoli de la 24%, la 9%, iar diferenţa de 15% urma a se întoarce la producător în momentul prezentării facturii (s-a aplicat doar pentru procesatorii din panificaţie), TVA –ul va redeveni 19%, urma să se introducă impozitul diferenţiat pe venitul salarial cu deductibilităţi fiscale cu cote de 8, 12 şi 16%, ce ar fi trebuit stabilite pe grile de venit. Tot conform promisiunilor urma să avem şase aeroporturi internaţionale la standarde Schengen (spaţiu la care mai visăm şi acum), 16 eurostaţii de cale ferată, precum şi finalizarea autostrăzii Transilvania şi a multor altele. Pe hârtie încă există şi acum programul “Masa caldă” pentru elevii din ciclul primar, precum şi cele 50.000 de noi locuri în grădiniţe şi creşe, ca dealtfel şi milionul de locuri de muncă. Acestea sunt doar câteva exemple din cele 159 de promisiuni ce ni s-au prezentat cu surle şi trâmbiţe în 2012. Cum stăm de fapt în realitate? În cazul agriculturii avem cele mai mici subvenţii din Uniunea Europeană, iar dacă Bunul Dumnezeu ne ajută să avem un an agricol bun (căci sistemul de irigaţii s-a distrus), preţul cerealelor şi nu numai scade într-atât încât producătorul nu-şi mai scoate nici investiţia, graţie samsarilor şi graţie plimbatului hârtiilor pe la vămi ori prin porturi. La capitolul energie încă se stă în stand-by căci nu s-au terminat conflictele prin vecini, iar în ceea ce priveşte energia verde investitorii încă mai aşteaptă decizii clare din partea guvernului, pentru că nimeni nu vine să investească fără a avea şi un câştig sigur. Luând în discuţie reindustrializarea, te apucă râsu’-plânsu’. Păi, investiţii directe ale statului român nu există, iar investitorii din exterior şi-au cam luat tălpăşiţa, fiindcă nimeni nu acceptă o legislaţie incoerentă şi permisivă şi nimeni nu acceptă lipsa predictibilităţii economice. Mai avem o direcţie strategică şi prioritară, infrastructura! Aici cred că suntem campioni, fiindcă avem uliţe săteşti asfaltate şi drumuri judeţene de piatră, paradoxal avem şi drumuri naţionale de pământ (un caz îl găsim în judeţul Botoşani), avem bucăţele de autostrăzi inaugurate din kilometru în kilometru pentru a da bine în anii electorali, dar nimic finalizat întru totul. Şi cum gura păcătosului adevăr grăieşte, relativ recent premierul recunoştea că: “Diferenţa dintre a propune soluţii şi a începe să le aplici e foarte mare”. Drept consecinţă de peste două decenii o scăldăm între promisiuni şi nerealizări. Poate că şi guvernatorul Băncii Naţionale are dreptate: «Inflaţia scăzută nu reprezintă factor de îngrijorare pentru creşterea economică, stimularea altor factori fiind necesară pentru o creştere economică mai mare, respectiv munca, productivitatea, inovarea şi managementul performant». Din nefericire la vârf interesele personale sau de grup sunt atât de mari încât cine mai are timp să se gândească la o soluţie viabilă pentru România? Ing.dr.ec Traian Dobre" Dragi cititori: cel care a redactat acest articol și pare extrem de preocupat de interesele celor mulți, nu e altul decât fostul deputat PNL care a DORMIT în Parlament !!!! Același individ, întru DISPREȚ față de orice înseamnă RESPECT, a luat nu cu două, ci cu șapte mâini, AJUTORUL DE ȘOMAJ oferit foștilor parlamentari, mai precis 150 DE MILIOANE LEI (VECHI). Întrebat de reporteri despre acești bani, acest individ a dat un răspuns halucinant: "Dacă statul dă, de ce să nu ia !" Așa e, statul a luat de la contribuabili, pentru ca domnia sa, cu o situație financiară de invidiat și atunci și acum, să trăiască bine !
Nu dormeam, doar meditam 2 Sambata, 09 August 2014, 10:21
La anumite articole nu există spațiu pentru comentarii pentru ca nu cumva indivizii care le scriu să aibă amețeli ! Și asta după ce au dat lecții de DEMAGOGIE, IMPOSTURĂ și NESIMȚIRE CRASĂ, râzând în nas unor oameni simpli care-și plătesc dările către stat. Și asta pentru ca unele JEGURI UMANE s-o ducă bine ! L-am văzut recent pe acest individ la un post de televiziune local, dezbătând problema "Clasa de mijloc - o iluzie ?". Concluzia: noi n-avem clasă de mijloc ! Așa e, iar cei de la cere-ai luat tu 150 DE MILIOANE sunt FRAIERII DIN CLASA DE JOS, IPOCRITULE !!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 08:00
ok
Respect!
Sambata, 09 August 2014, 07:46
asai
felicitari domnule procuror si tuturor celor care au colaborat la finalizarea cazului daca se poate si mai mari pedepse ,si confiscari tot ce au adunat din suferintele oamenilor
Sambata, 09 August 2014, 07:38
Doru Costea
Sa va fie rusine!
Sambata, 09 August 2014, 06:46
ieseanca
Felicitari, respect si multa sanatate, domnule procuror. Ne mandrim cu oameni ca dvs.
edi Sambata, 09 August 2014, 10:50
un erou pe naiba. cate nereguli a facut si el...si nu intereseaza pe nimeni.ca sa ascunda unele bube mai face si cate ceva bun.
paul ivan Sambata, 09 August 2014, 10:05
Ieseanule, probe au fost suficiente in dosarul lui Voiculescu. Judecatorii au fost MAGNIFICI. Tu probabil esti iesean de la Dagita sau de la Mironeasa si nu ai de unde sti ce sunt alea probe intr-un dosar. Procurorul EMILIAN EVA ESTE UN EROU NATIONAL ieseanule de la Dagita sau de la Mironeasa. Ai terminat 4 clase?
iseean Sambata, 09 August 2014, 08:40
Felicitari, esti un procuror unealta a dictatorului si a sistemului mafiot instituit de basescu. As vrea sa vad daca pe basescu ai sa-l condamni. In dosarul telepatia nu ai avut probe dar pt basescu si frate-su ai probe o gramada.
Sambata, 09 August 2014, 06:46
ieseanca
Felicitari, respect si multa sanatate, domnule procuror. Ne mandrim cu oameni ca dvs.
edi Sambata, 09 August 2014, 10:50
un erou pe naiba. cate nereguli a facut si el...si nu intereseaza pe nimeni.ca sa ascunda unele bube mai face si cate ceva bun.
paul ivan Sambata, 09 August 2014, 10:05
Ieseanule, probe au fost suficiente in dosarul lui Voiculescu. Judecatorii au fost MAGNIFICI. Tu probabil esti iesean de la Dagita sau de la Mironeasa si nu ai de unde sti ce sunt alea probe intr-un dosar. Procurorul EMILIAN EVA ESTE UN EROU NATIONAL ieseanule de la Dagita sau de la Mironeasa. Ai terminat 4 clase?
iseean Sambata, 09 August 2014, 08:40
Felicitari, esti un procuror unealta a dictatorului si a sistemului mafiot instituit de basescu. As vrea sa vad daca pe basescu ai sa-l condamni. In dosarul telepatia nu ai avut probe dar pt basescu si frate-su ai probe o gramada.
Sambata, 09 August 2014, 07:46
asai
felicitari domnule procuror si tuturor celor care au colaborat la finalizarea cazului daca se poate si mai mari pedepse ,si confiscari tot ce au adunat din suferintele oamenilor
Sambata, 09 August 2014, 10:02
paul ivan
EMILIAN EVA NU ESTE O RUSINE A DREPTULUI. ESTE UN EROU AL ACESTEI TARI. A invins pe securistii de teapa lui Voiculescu cu acest dosar. Voiculescu ESTE UN HOT, UN BANDIT care trebuia anihilat, iar singura care a reusit sa o faca a fost JUSTITIA. Cei care ii ling chilotii zilnic lui Voiculescu sa se duca dracului si sa se ascunda undeva pe Terra unde sa nu-i gaseasca nimeni. Acest Procuror, nu de teapa lui Ponta care isi zice si procuror, merita STEAUA ROMANIEI IN GRAV DE MARE CRUCE CU COLAN. Pentru toti care comenteaza negativ la adresa acestui procuror am un mesaj. Comentati pe parintii vostri care v-au facut pentru ca au gresit ca v-au facut si nu pe Procurorul EMILIAN EVA.
Silvel Duminica, 10 August 2014, 12:43
"Eroii" de teapa ipochimenului primesc de obicei Marea cruce cu ciolan, in grad de sluga.
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:06
CEI CARE ISI FAC DOAR DATORIA DE SERVICIU NU TREBUIESC DECORATI _INCASEAZA UN SALARIU MARE PENTRU A_SI FACE TREABA !!! TRIST ESTE CA SI_O FAC BINE TREABA NUMAI LA COMANDA _ NU TOTI ,DOAR 90% DINTRE EI !!!
Sambata, 09 August 2014, 08:37
Nu dormeam (în Parlament), doar meditam
Știu că este o impolitețe din partea mea, dar revin cu o întrebare pentru redacție: de ce nu pot fi lăsate comentarii la anumite articole ? Redau conținutul unui astfel de material: "În toamna lui 2012 toţi românii erau plimbaţi în caruselul promisiunilor electorale. Premierul de atunci şi de acum susţinea la lansarea programului «România puternică» faptul că agricultura, energia, reindustrializarea şi infrastructura reprezintă direcţiile strategice prioritare pentru dezvoltarea ţării. Vă propun să constatăm cât de prioritare au fost şi cât de prioritare mai sunt. Să nu mai punem în discuţie şi cele 159 de puncte din totalul promisiunilor de atunci! La momentul cu pricina eram informaţi că măsurile prioritare ar fi fost: reducerea treptată a CAS-ului datorat de angajator cu cinci puncte procentuale, concomitent cu creşterea progresivă, până în anul 2016, a salariului minim pe economie până la 1.200 de lei. Tot atunci se făcea referire la reducerea TVA la producătorii agricoli de la 24%, la 9%, iar diferenţa de 15% urma a se întoarce la producător în momentul prezentării facturii (s-a aplicat doar pentru procesatorii din panificaţie), TVA –ul va redeveni 19%, urma să se introducă impozitul diferenţiat pe venitul salarial cu deductibilităţi fiscale cu cote de 8, 12 şi 16%, ce ar fi trebuit stabilite pe grile de venit. Tot conform promisiunilor urma să avem şase aeroporturi internaţionale la standarde Schengen (spaţiu la care mai visăm şi acum), 16 eurostaţii de cale ferată, precum şi finalizarea autostrăzii Transilvania şi a multor altele. Pe hârtie încă există şi acum programul “Masa caldă” pentru elevii din ciclul primar, precum şi cele 50.000 de noi locuri în grădiniţe şi creşe, ca dealtfel şi milionul de locuri de muncă. Acestea sunt doar câteva exemple din cele 159 de promisiuni ce ni s-au prezentat cu surle şi trâmbiţe în 2012. Cum stăm de fapt în realitate? În cazul agriculturii avem cele mai mici subvenţii din Uniunea Europeană, iar dacă Bunul Dumnezeu ne ajută să avem un an agricol bun (căci sistemul de irigaţii s-a distrus), preţul cerealelor şi nu numai scade într-atât încât producătorul nu-şi mai scoate nici investiţia, graţie samsarilor şi graţie plimbatului hârtiilor pe la vămi ori prin porturi. La capitolul energie încă se stă în stand-by căci nu s-au terminat conflictele prin vecini, iar în ceea ce priveşte energia verde investitorii încă mai aşteaptă decizii clare din partea guvernului, pentru că nimeni nu vine să investească fără a avea şi un câştig sigur. Luând în discuţie reindustrializarea, te apucă râsu’-plânsu’. Păi, investiţii directe ale statului român nu există, iar investitorii din exterior şi-au cam luat tălpăşiţa, fiindcă nimeni nu acceptă o legislaţie incoerentă şi permisivă şi nimeni nu acceptă lipsa predictibilităţii economice. Mai avem o direcţie strategică şi prioritară, infrastructura! Aici cred că suntem campioni, fiindcă avem uliţe săteşti asfaltate şi drumuri judeţene de piatră, paradoxal avem şi drumuri naţionale de pământ (un caz îl găsim în judeţul Botoşani), avem bucăţele de autostrăzi inaugurate din kilometru în kilometru pentru a da bine în anii electorali, dar nimic finalizat întru totul. Şi cum gura păcătosului adevăr grăieşte, relativ recent premierul recunoştea că: “Diferenţa dintre a propune soluţii şi a începe să le aplici e foarte mare”. Drept consecinţă de peste două decenii o scăldăm între promisiuni şi nerealizări. Poate că şi guvernatorul Băncii Naţionale are dreptate: «Inflaţia scăzută nu reprezintă factor de îngrijorare pentru creşterea economică, stimularea altor factori fiind necesară pentru o creştere economică mai mare, respectiv munca, productivitatea, inovarea şi managementul performant». Din nefericire la vârf interesele personale sau de grup sunt atât de mari încât cine mai are timp să se gândească la o soluţie viabilă pentru România? Ing.dr.ec Traian Dobre" Dragi cititori: cel care a redactat acest articol și pare extrem de preocupat de interesele celor mulți, nu e altul decât fostul deputat PNL care a DORMIT în Parlament !!!! Același individ, întru DISPREȚ față de orice înseamnă RESPECT, a luat nu cu două, ci cu șapte mâini, AJUTORUL DE ȘOMAJ oferit foștilor parlamentari, mai precis 150 DE MILIOANE LEI (VECHI). Întrebat de reporteri despre acești bani, acest individ a dat un răspuns halucinant: "Dacă statul dă, de ce să nu ia !" Așa e, statul a luat de la contribuabili, pentru ca domnia sa, cu o situație financiară de invidiat și atunci și acum, să trăiască bine !
Nu dormeam, doar meditam 2 Sambata, 09 August 2014, 10:21
La anumite articole nu există spațiu pentru comentarii pentru ca nu cumva indivizii care le scriu să aibă amețeli ! Și asta după ce au dat lecții de DEMAGOGIE, IMPOSTURĂ și NESIMȚIRE CRASĂ, râzând în nas unor oameni simpli care-și plătesc dările către stat. Și asta pentru ca unele JEGURI UMANE s-o ducă bine ! L-am văzut recent pe acest individ la un post de televiziune local, dezbătând problema "Clasa de mijloc - o iluzie ?". Concluzia: noi n-avem clasă de mijloc ! Așa e, iar cei de la cere-ai luat tu 150 DE MILIOANE sunt FRAIERII DIN CLASA DE JOS, IPOCRITULE !!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 08:00
ok
Respect!
Sambata, 09 August 2014, 11:59
asdf
Felicitari procurorilor si in special judecatorilor. La cat mai multi politicieni criminali ca Voiculescu bagati la puscarie. Da, am spus CRIMINALI deoarece, in lipsa banilor furati de ei, oamenii mor cu zile in spitale care nu mai au nici spirt. Se aude, dna Olguta Vasilescu? Voiculescu a omorat oameni furandu-le banii de tratament, furandu-le infrastructura, furandu-le spatiile verzi, furandu-le viitorul. PS: Interesanta exprimarea civilizata a oamenilor ce apreciaza o Romanie a Legii versus modul animalic al telespectatorilor Antenei 3.
Sambata, 09 August 2014, 14:55
erer
lumea, sa nu spun cei mai slabi cu ..."duhul", nu inteleg un lucru: un domeniu, si anume justitia, a inceput sa functioneze. Si nu a inceput cu Voiculescu. Cu Nastase, Vlasov, Fene si toti cei care nu mai fac chiar ce vor ei prin tara si orasele astea toate pe care le considerau mosiile proprii. Lumea nu intelege ca o generatie noua de procurori si judecatori au inceput sa-si faca treaba, ca au inceput sa nu mai tina cont de cei mai vechi, cei care erau murdari si mituiti de coruptii care au adus o tara sa traiasca la limita saraciei. Sunt cei care la revolutie aveau 9-10 ani aprox. si ei vad altfel fenomenul decat cei care au fost membri de partid si colegi cu Voiculescu sau Nastase. In fine....Acelasi fenomen este asteptat de la aceeasi generatie si in domeniul educatiei, al sanatatii s.am.d. Iar doar cand vor fi starpiti oameni ca Gavrila, ministra Andronescu si toti cei care au facut praf domeniile de care spuneam, abia atunci va evolua si sanatatea sau invatamantul. Cat despre Basescu...fiti siguri cei care urlati atata, ca ii va veni randul si lui, dar nu mai credeti ca fraierii ca el se afla in spatele hotararilor ce se iau acum. Fiti convinsi ca oamenii acestia vor face treaba in continuare, si poate asa vor fi adusi toti cei care trebuie sa raspunda de una alta: au disparut "inmormantate" banci, iar lista celor care le-au devalizat se stie...n-ar fi greu de aflat tot adevarul. Ca romani nu puteti decat sa sperati in aceasta justitie....altfel veti trai intr-o tara macinata de coruptie si condusa de incompetenti. Vai si amar daca iese ponta presedinte....
erer Duminica, 10 August 2014, 19:03
bre nea birlic! Pana si voturile primite de comentariul meu ma determina sa cred ca am ceva dreptate. Acest ponta, el personal, este un om cu doua fete cum rar vezi, un tanar dornic de putere cum la fel de rar vezi si un mincinos si mai mare....asa ca fereasca. Iar viitorul va vorbi, pana atunci 26 la 5 te trimit la culcare, nu 60%. Eventual e vorba de voturile rurale, adica Las Fierbinti, acolo pot fi voturile lui ponta, pentru ca aia nu voteaza la Ziarul de Iasi. Daca esti asemeni lor....treaba matale dom birlic.
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:29
PANA LA ULTIMA FRAZA AI ......VORBIT FRUMOS _ DAR AI DAT CU MUCII IN FASOLE LA ULTIMA FRAZA !!!DIN DOUA RELE ALEGI PE CEA MAI PUTIN REA !!! ASA CA EU IL ALEG PE PONTA _IAR LA FEL CA MINE GANDESC ALTI 60% DINTRE ROMANII CU DREPT DE VOT SI CU .......CAPUL PE UMERI !!!
erer Sambata, 09 August 2014, 17:51
daca nu dai in gropi in urmatorii zece ani, aminteste-ti ce ti-am spus eu fraiere !!
detectiv Sambata, 09 August 2014, 16:02
sa mori tu de destept ce esti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 11:16
vali
Felicitari si respect!!
Sambata, 09 August 2014, 14:15
Pitbull
JAVRELE LATRA CARAVA TRECE,VARANUL ESTE UNDE TREBUIA DE MULT SA FIE,E NORMAL SA FIE SI PUPINCURISTI SERVILI,NUMAI OAMENII NORMALI,STIU CIT DE IMPORTANTA ESTE PENTRU VIITORUL ROMANIEI ACEASTA DECIZIE SI CELE CARE VOR URMA,MULTI MAFIOTI ASTEPTINDU/SI RANDUL SI MAREA LOR MAJORITATE SUNT DIN PARTIDUL CELUI FARA DIPLOMA,PLAGIATORE DOTTORE VIOREL VICTORAS PONTA,MULTUMIM PROCURORULUI SI JUSTITIEI,CARE FACE EFORTURI SA SCAPE DE SUB TALA POLITICULUI,DUPA CUM PROMITEA VIOREL,CA,ATUNCI CIND VA AJUNGE,DAVA AJUNGE,PRESEDINTE,JUSTITIA VA FI PUSA CU BOTUL PE LABE.DAR NU TREBUIE UITAT CA AMERICANII DU MARE CINTRIBUITIE SI AU SI DECLARAT CA,FRAUDELE FINANCIARE TREBUIE PEDEPSITE DRASDIC SI FARA MILA,PUNIND IN PERICOL STABILITATEA ECONOMICA SI TERITORIALA A UNUI STAT.
Sambata, 09 August 2014, 19:03
MILU
UUUUUU HU HU HU HU HUUU, CE UMILINTZA, SLUGILE LUI VOICULESCU SE DUC LA COTROCENI ? SHI ACOLO, MA ROG.... CINE SE VA UITA LA SLUGI ???...SLUGA TOT SLUGA RAMANE .(ADICA PUNCT).
Sambata, 09 August 2014, 18:43
cosmina
Felicitari domnilor judecatori. Generatie tanara de magistrati luati exemplu de la cei doi .
Sambata, 09 August 2014, 10:16
Vanga...
Condamnarea în dosarul ICA nu este un merit al tău, d-le Eva, ci a completului. Iar dacă te simți un procuror demn de respect, dă un interviu cu cei trimiși în judecată de către tine din Iași, căci și aici au fost făcute privatizări frauduloase. Dealtfel ieșenii cunosc pe propria piele trimisul acasă, pe motiv că s-a închis fabrica, uzina, combinatul sau intreprinderea unde își câștigau umilul salar, muncind cinstit. Dar dacă tot ai început să dai interviuri, spune-ne și de combinațiile tale la Probota, Schitul-Duca, Dumești, Miroslava, dar și de combinațiile cu caracter financiar FRAUDULOS *că-ți place cuvântul*, pe care le derulezi cu Giani Canschi prin intermediul telepatiei, deprinsă în curtea masoneriei, având ca mână moartă pe fratele tău Iosif și Claudia Ciofu. Aceasta din urmă fiind colegă cu tine de șantaj, în cazul moldoveanului cu utilaje..., și vilă, oferite ȚIE pentru un SUP. Ăsta-i motivul care te-a deranjat în cazul lui Moisescu, vila Ta luată de la moldovean, prin intermediul amantei Ciofu Claudia, a devenit cuibușorul de aventuri al amantei Tale, cu Radu Moisescu. Iar pe Tine nu te înghesuia gândul că te înșeală amanta, ci frica trădării, căci era cam trist de tine dacă Moisescu afla realitatea despre vila în care și-a băut cafeaua cu amanta Ta, Claudia. Voi mai reveni în viața Ta domnule procuror, căci ultimile cuvinte ale tatălui meu au fost: Tare și-a mai bătut joc de mine PANȚÎRU, protejatul tău de la Miroslava.
Sambata, 09 August 2014, 19:07
tarabostess
Copilarii! Doua gasti mafiote lupta pentru bani si putere. Nu vedeti ca justitia asta "noua", incoruptibila, baga la racoare numai o "anumita parte politica". Deocamdata nu am vazut nici un apropiat important al lui Basescu condamnat! Deci?! Pe cand un domn Videanu, ceva?
birlic Duminica, 10 August 2014, 09:11
TREBUIE INCEPUT CU BASESCU !!! IAR SLUGILE LUI DIN JUSTITIE TREBUIESC STARPITE!!!
Sambata, 09 August 2014, 10:39
ana
si-a facui datoria la comqanda lui Basescu si Kovesi v-a da socoteala peste ceva ani, nu se poate asa ceva ca activele sa fie supra evaluate si in gat le-a stat Antena 3 care a fost si v-a fi incomoda pentru Basescu. Eva cand ancheteaza si abuzurile cu tiganii al lui Basescu, casa din Mihaoleanu , Nana , Flota si dupa aceia vom fi de acord, Tot asa a procedat si cu procurorul Moisescu>
prociuror Sambata, 09 August 2014, 16:00
un avorton
George Sambata, 09 August 2014, 13:06
bineinteles ca si-a facut datoria si inca foarte bine. si probabil ca asa va face si in continuare. de ce spui ca la comanda cuiva, ce nu sunt destule probe sa-ti confirme ca omu merita sa ajunga la inchisoare ? cine greseste plateste. bravo dle procuror si la mai mare.
Sambata, 09 August 2014, 07:38
Doru Costea
Sa va fie rusine!
Sambata, 09 August 2014, 16:44
Cristi
Ziarul de Iasi ... De cand procurorii infunda pe cineva ??? PS: un pic de atentie la titlu ar merita sau gresesc eu ??? cu stima
Sambata, 09 August 2014, 09:41
danut
Un profesionist de carton striat,face cei spune seful, acopera oamenii cu pamint nu-l intereseaza vina, ci doar hirtia care trebue sa fie rezolvata..!!!!!!!!!!!!!!! O rusine a dreptului si dreptatii..!!!!!!!!!!!
Sambata, 09 August 2014, 10:24
birlic
SUNT SIGUR CA SI_A FACUT CU ARDOARE DATORIA ,DAR NUMAI LA SUGESTIA SI CU SPRIJINUL NECONDITIONAT AL LUI KOVESSI SI BASESCU !!! ACEST VOICULESCU ESTE TOT ATAT DE VINOVAT CA SI CEILALTI RASPUNZATORI DE PRIVATIZARILE FRAUDULOASE SI PAGUBOASE FACUTE DIN 90 INCOACE !!! ACESTA ESTE LUCRUL CEL MAI GRAV _ A FOST CONDAMNAT NUMAI CEL CARE TREBUIA !!! ASA TREBUIA SA SE INTAMPLE CU TOTI !!! BASESCU SI GASCA LUI DE NEMERNICI CARE AU INGENUNCHIAT JUSTITIA SI SI_AU PUS_O LA DISPOZITIE TREBUIESC LAPIDATI !!! ESTE MOMENTUL CA PROCURORII SI JUDECATORII VANATI DE BASESCU SI AI LUI SA IASA IN PUBLIC SI SA DEMASTE FARADELEGILE LOR !!!
costache Sambata, 09 August 2014, 14:08
dle dar ati omis sa aduceti vorba de nastase, vantu, fenechiu si altii. inafara de jos cu gasca lui basescu n-am inteles nimic. si basescu e la sfarsit de mandat. v-ati gandit cu cine o sa votati dupa ? asta merita de comentat.
Sambata, 09 August 2014, 10:55
eu1
ai fost pus special,lasa comentariile ca ti-ai facut treba cum trebuie,esti murdar si o stii,dar fa un stop cadrun si ai sa vezi cam ce o sa fie dupa ce pleaca Basescu.Doar un pic!
MILU Sambata, 09 August 2014, 20:29
YEESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS !!!!!!!!!!!!!!!!!!
MILU Sambata, 09 August 2014, 20:27
UN FAPT ESTE CERT, BASESCU, ACUM PRECUM SHI DUPA PRESEDINTIE, O SA V-O TRAGA VOUA, ASHTIA CARE "LATRATZI" IN FAVOAREA HOTZIL DE O SA RAMANETZI FARA ROZETA SHI VETZI FACE KK FARA MOTZ !
Ion Sambata, 09 August 2014, 12:58
cred ca tu ai fost pus special sa scrii aici. terminati cu amenintarile, te simti cu vreo musca pe caciula ? daca n-ai facut nimic n-ai sa patesti nimic, fii calm si optimist.
Sambata, 09 August 2014, 10:18
din iasi
Nu e nimic Eva, ai sa o termini rau, mai ai cateva luni pana pleaca golanul de basescu.... aveti grija ...e vb de toata gasca basista.... o sa putreziti in puscarie.... grija mare
Nelu Sambata, 09 August 2014, 13:20
in sfarsit un om care munceste ca sa putem trai in liniste si fara ura sa avem un viitor si tu ii dai inainte prin balarii. adu si tu niste probe si niste argumente ca sa intelegem despre ce vorbesti.
Duminica, 10 August 2014, 08:03
george
dDL PROCUROR DECE NU LUATI LA PURIFICAT TOATE PRIVATIZARILE SI O SA MA REFER LA PRIVATIZARILE ZONEI INDUSTRIALE .CFS O RUINA ,METALURGICA,ULEIUL ,MASE PLASTICE ,MATASEA ,TESATURA ,NICOLINA EMBLEMA IASULUI ,CUG ,TOATE SUNT O RUINA DEMOLAT TOTUL ASTA A INSEMNAT PRIVATIZAREA DISTRUGEREA INDUSTRIEI NOASTRE ,OAMENI SOMERI SAU SLUGI IN STRAINATATE .VERIFICATE TOATE ACESTE SI VETI VEDEA CATI VOR STA LA PUSCARIE .NU MAI VORBESC DIN ALTE ORASE .LUI FENECHIU I-ATI CONFISCAT AVEREA /TOTI CEI CARE S-AU IMBOGATIT VANZAND TARA TREBUIE VERIFICATI NU NUMAI CEI CU COMANDA DE LA VARF SA VA FIE RUSINE CA O MULTIME DE CRIMINALI CA ASA II POT NUMI PE CEI CE AU DISTRUS INDUSTRIA TARII SI NE-AU FACUT PIATA DE DESFACERE SE LAFAESC IN TARI STRAINE IAR NOI CINSTITI MURIM DE FOAME SI UMILINTE
Duminica, 10 August 2014, 10:54
Dracul
Probabil că se va spânzura cu nojiţele de la opinci, de remuşcare. Sau în 40 de zile îl va strânge Dumnezeu., Nu uitaţi de Gică Popa şi procesul din decembrie 1989
Duminica, 10 August 2014, 15:25
nelu
Buna ziua, ar fi trebuit sa incep o scurta istorioara ,origine, religie ,profesie.Asadar, Pildesti ,jud.Neamt, catolic, a inceput meseria la Parchetul de pe langa Judec.iasi.mai intai nu avea legatura directa cu dosarele ,e popsibil sa ma insel,sa zic ca da.Cariera???? fff bun profesional,l am apreciat tot timpul,isi indeplinea meseria de procuror si asa si trebuie.Intrun cuvant BRAVO D-LE PROCUROR.Stimabililor va ro sa trageti concluzii.

Ultima ora

editorial

Pe-un picior de plai cecen

Nicolae GRECU

Pe-un picior de plai cecen

Dacă nu se vor iniţia investiţii mari în dezvoltarea sportului, începând cu baza de talente şi infrastructura, vom ajunge să ne salvăm contabilitatea olimpică doar prin naturalizări.

Filmuletul zilei

opinii

Ieşim şi noi din 92?

Pavel LUCESCU

Ieşim şi noi din 92?

Alegerile din toamnă-iarnă vor fi decise de electoratul anti-sistem, care e în esenţă un electorat anti-stat-prost-şi-corupt. Dacă electoratul ăsta iese la vot, aşa cum stau lucrurile acum, pierde PNL. Dacă nu iese, câştigă PSD.

Singurul comerţ pe care pot să-l fac cu Dumnezeu: eu Îi dau păcatele mele, El îmi oferă viaţa Lui

pr. Constantin STURZU

Singurul comerţ pe care pot să-l fac cu Dumnezeu: eu Îi dau păcatele mele, El îmi oferă viaţa Lui

Există, cu referire la Botezul Domnului, în Evanghelia după Luca, un verset care ne spune că, "după ce s-a botezat tot poporul, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul" (Luca 3, 21). 

De ce îl iubesc pe Descartes

Sorin CUCERAI

De ce îl iubesc pe Descartes

Fiindcă un bun prieten m-a stârnit cu câteva observaţii despre Descartes - legate de visele lui profetice privind o ştiinţă universală, adică de un lucru destul de cunoscut oricui a frunzărit scrisorile filosofului, sau o biografie de-a lui - m-am gândit să prezint aici câteva lucruri mai puţin cunoscute despre întâiul cartezian al lumii, fiindcă tot suntem (încă) în vacanţă.

pulspulspuls

Se întoarce Bot Ia la manşă au ba? Azi s-ar putea să aflăm

Se întoarce Bot Ia la manşă au ba? Azi s-ar putea să aflăm

Ziua cea mare a sosit la leberalii ieşeni, stimaţi telespectatori, iar omul negru încă n-a venit. 

Caricatura zilei

Glumă care nu-i place lui Ponta

 

Editia PDF

Bancul zilei

 Un indian se duce la un notar din vestul indepartat si ii spune suparat: – Domnul notar, am auzit ca poti sa schimbi (...)

Intrebarea zilei

Ce reproșuri aduceți autorităților locale?

vezi raspunsuri