Ce doresc fetele de la CSM: unguroaice sau franţuzoaice?

luni, 05 martie 2018, 02:43
 Ce doresc fetele de la  CSM: unguroaice sau franţuzoaice?

Echipa de handbal feminin, care a învins ieri pe FC Midtylland va afla cu cine va juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după meciul de sâmbăta viitoare de la Rostov

CSM Bucureşti a învins, duminică, în Sala Polivalentă "Ioan Kunst-Ghermănescu" din Capitală, cu scorul de 29-24 (13-12), formaţia daneză FC Midtjylland, într-un meci disputat în grupa principală I a Ligii Campionilor la handbal feminin. Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic, fiecare cu şase goluri, au fost cele mai bune marcatoare de la CSM Bucureşti, la egalitate cu Veronika Kristiansen, care a înscris de cele mai multe ori pentru echipa daneză. Au mai marcat pentru România: Natalie Hagman 4, Gnonsiane Niombla 3, Isabelle Gullden 2, Iulia Curea 2, Oana Manea 2, Majda Mehmedovic 2 şi Line Jørgensen 1. Campioana României a avut o primă repriză destul de slabă cu reprezentantra Danemarcei. Paula Ungureanu a fost MVP-ul reprizei, cu zece intervenţii. Oaspetele au condus aproape tot timpul, prima dată când CSM s-a aflat la conducere a fost în ultimele secunde ale primei părţi. Paula Ungureanu s-a remarcat şi în partea secundă, cu alte opt intervenţii utile echipei, care s-a desprins uşor.

Celelalte rezultate din grupa I: Nykøping – Györ ETO 24-32; Krim Ljubljana – Rostov-Don 26-35; Clasament: 1. Györ – 14 p; 2. CSM Bucureşti – 13 p; 3. Rostov – 13 p; 4. Nykøping – 5 p; 5. Krim – 5 p; 6. Midtjylland – 4 p.

Grupa a II-a: Vardar Skopje – Bietigheim  30-32; Ferencvaros – Metz 29-27; Thüringer – Buducnost 24-25. Clasament: 1. Vardar – 16 p; 2. Ferencvaros – 12 p; 3. Metz – 12 p; 4. Buducnost – 8 p; 5. Thüringer – 4 p; 6. Bietigheim – 4 p.

Următorul meci al echipei CSM Bucureşti (în ultima etapă din grupe) este programat la sfârşitul săptămânii viitoare, în Rusia, cu Rostov Don, întâlnire în care se va juca locul II în grupă. Dacă va câştiga locul II (victorie la Rostov sau egal cel puţin la 22-22), CSM va întâlni în sferturi pe Ferencvaros Budapesta, în caz contrar urmând a se confrunta cu Metz Handball.

În Cupa EHF, cele două reprezentante ale României din sferturile de finală au speranţe puţine după prima manşă. SCM Craiova a pierdut pe teren propriu cu 23-25 (9-15) de echipa rusă Lada Togliatti, iar HC Zalău a câştigat tot pe teren propriu la scor minim , 29-28 (12-15) meciul cu echipa Kastamonu Belediyesi GSK din Turcia. Manşa retur va avea loc în 11 martie, iar câştigătoarea se va duela în semifinale cu învingătoarea din disputa SCM Craiova – Lada Togliatti. Semifinalele sunt programate în 7-8 aprilie, respectiv 14-15 aprilie.