CM de fotbal-Qatar 2022: Hop și coreenii după japonezi!

vineri, 02 decembrie 2022, 20:07

Final de thriller în grupa H: uruguayenii au pierdut calificarea în ultimele momente

A fost poveste cu final neașteptat și în grupa H a Cupei Mondiale, unde necunoscuta era echipa de pe locul secund, Portugalia fiind deja calificată. Tocmai această calificare ”secundă” a surâs inițial Ghanei, apoi s-a întors cu brațele larg deschise spre Uruguay pentru a se decide în final pentru Coreea de Sud. Meciul cheie al zilei a fost Ghana-Uruguay și a fost început mai bine de africani care, în min. 21 au ratat un penalty obținut de Kudus, la un fault al portarului Rochet. André Ayew a tras telefonat și Rochet  a reținut. Scăpați de un moment dificil, sud-americanii au trecut la cârmă și foarte curâd, ”Black Stars” (nick-name al ghanezilor) au început să vadă stele verzi fabricate de morișca Suarez-Valverde – Nuñez. S-a făcut 2-0 până la pauză, iar la capătul fitilului a fost De Arrascaeta: prima dată a plonjat cu capul la un șut al lui Suarez, respins de portar, a doua oară a fost un voleu frumos în diagonală din pasa aceluiași Suarez.

În celălalt meci, lusitanii au menajat câțiva titulari, nu toți și nu pe Cristiano Ronaldo. Una dintre rezervele aruncate în foc, fundașul dreapta Dalot a centrat pentru Horta și meciul a decurs normal. Coreenii au înscris prin Kim Jin-su un gol anulat pentru ofsaid, însă celălalt stoper, KimYoung-gwon, a marcat golul cel bun, după un corner. Cristiano și Vitinha au ratat mari ocazii în finalul reprizei, dar scorul de 1-1 dădea speranțe coreenilor.

În meciul Ghana- Uruguay, Ghana a rămas multă vreme inexistentă și după pauză, iar în min. 59 o fază de penalty în careul ghanez putea urca scorul la 3-0. Arbitrul Seibert a vizionat înregistrarea VAR și a decis că nu sunt circumstanțe de penalty la contactul dintre Amartey și Nuñez. Acest posibil 3-0 i-a urmărit ca o piază rea pe sud-americani pentru că în primul minut adițional al celuilalt meci coreenii au înscris golul victoriei și al calificării: Vedeta Son Heung-min a prins un culoar bun în apărarea lusitană, l-a servit la limita ofsaidului pe Hwang Hee-chan, care a înscris ca în curtea școlii. Iar în meciul cu Uruguay, cei din Ghana s-au trezit pe final și au apărat cu strășnicie acest 0-2 de parcă  era în joc calificarea, lor nu a coreenilor, care la 0-3 ar fi pierdut locul din optimi în folosul celestinilor. Asiaticii au terminat meciul cu vreo cinci minute înainte și au așteptat cu emoție finalul din celălalt meci, pâna la explozia de entuziasm specific asiatică

Coreea de Sud –Portugalia  2-1 (1-1)

Au marcat: Kim Young-gwon ('27), Hwang Hee-chan ('90 +1)  / Horta ('6)

Coreea de Sud:Kim Seung-gyu  Kim Jin-su, Kim Young-gwon ('81-Son Hun-jo), Kwon Kyung-won, Kim-Moon-hwan – Jung Woo-young- Lee Kang-in ('81-Hwang Ui-jo), Hwang In-bom –Son Heung-min, Cho Gue-sung ('90+3 Cho Yu-min), Lee Jae-sung ('66-Hwang Hee-chan). Selecționer: Paulo Bento

Portugalia: Costa –Dalot, Antonio Silva, Pepe, Cancelo – Neves ('65- Leao) -M.Nunes ('66-Palhinha), J.Mario ('82 – B.Silva) – Vitinha ('82-Carvalho), Ronaldo ('65-André Silva), Horta. Selecționer: Fernando Santos

Arbitru: Facundo Tello (Argentina)

Cartonașe galbene: Lee Kang-in, Hwang Hee-chan

Ghana-Uruguay 2-0 (2-0)

A marcat: De Arrascaeta ('26, '32)

Ghana: Ati-|Zigi – Seidu, Amartey, Salisu,Baba – Partey, Abdul-Samed ('72-Kyereh) – Kudus ('90+8 – Fatawu) A.Ayew ('46 – Bukari), J.Ayew ('46-Sulemana) – Williams ('72-Semenyo) Selecționer: Otto Addo.

Uruguay: Rochet-Varela, Gimenez, Coates, Olivera- Betancur ('34-Vecino)– de Arrascaeta ('80 – Gomez),Valverde-Pellistri ('65- De La Cruz), Suarez ('65 –Cavani),Nuñez ('80- Canobbio) Selecționer: Diego Alonso.

Arbitru: Daniel Siebert (Germania).

Cartonașe galbene: Sulemana, Seydu / Nuñez, Suarez, Coates. Gimenez, Cavani

Clasamentul grupei H: 1. Portugalia – 6 p (6-4); 2.Coreea de Sud – 4 p (4-4): 3. Uruguay-4 p (2-2); 4. Ghana – 3 p (5-7),