Eşec usturător în Harghita

luni, 02 mai 2022, 01:43

FK Csikszereda – Politehnica Iaşi 3-0 (2-0), în penultima etapă a play-out-ului Ligii a II-a de fotbal

Csikszereda: Gyenge – Csiszer (’61 – Buza), Csüros, Kelemen, Marrone – L. Kovacs (’35 – Ivanovici), Bara – Gal-Andrezly (’61 – Takacs), Jebari, Bărăbaş (’79 – Csedö) – Jelena (’79 – Rodrigo). Antrenor: Francisc Dican.

Poli: Brânză – Kouadio (’61 – Ad. Ilie), Okan (’87 – Cană), Plămadă, Serediuc – Kamara (’87 – Chiorean) – Plohotniuk, Fr. Cristea, Muratovic (’90 – Mărieş), Pop (’90 – Hrib) – Camara. Antrenor: Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Bara (’79) – Muratovic (’60), Okan (’85), Fr. Cristea (‘90^2).

Arbitri: George Roman; Casian Băla, Radu Despa.

1-0, min. 10: liber la 6 metri, L. Kovacs a reluat cu capul, după un corner de pe dreapta;

2-0, min. 14: Gal-Andrezly a pasat din jumătatea proprie printre Plămadă şi Serediuc până la Jelena, care a scăpat singur, l-a dribllat pe Brânză şi a înscris;

3-0, min. 76: Ivanovici a intrat din flancul stâng spre centru, a trecut de Serediuc şi Plămadă şi a şutat de la 20 de metri.

Politehnica Iaşi s-a făcut de râs la ultima deplasare din acest campionat, cedând sâmbătă, la Miercurea Ciuc, la scor de neprezentare.

Startul partidei a anunţat dezastrul. Brânză a parat două şuturi în minutul 9 înainte de a fi învins de două ori, în minutele 10 şi 14, după faze în care defensiva oaspeţilor a dormit. Iaşul a replicat prin Plohotniuk (“cap” de la 6 metri în min. 20), însă Gyenge a salvat. Brânză a ieşit şi el la rampă peste trei minute, după şutul lui Jebari. Ocaziile au continuat să apară până la pauză, cele mai clare fiind barele semnate de Gal-Andrezly (’25) şi Plohotniuk (’28). Ucraineanul a avut şansa de a reduce diferenţa şi în minutul 48, iar Ivanovici (’54) l-a avertizat pe Brânză că are sete de gol. Până ca fostul jucător al FC Botoşani să scrie 3-0 pe tabelă, în minutul 76, ambele echipe au mai avut oportunităţi de a marca, cele mai mari fiind semnate de Bara (’67 – şut de la 30 de metri respins de Brânză, Marrone a reluat apoi peste poartă), Pop (’69 – singur cu portarul, în lateral dreapta) şi Jelena (’72). Scorul putea fi şi mai mare şi mai nedrept faţă de aspectul meciului, însă Jebari (’84) a trimis pe lângă poartă.

Aniversare tristă pentru Plămadă

^ Căpitanul oaspeţilor, Florin Plămadă, a împlinit 30 de ani în ziua meciului. Fanii oaspeţilor, care, în ciuda rezultatului, au încurajat echipa to timpul i-au cântat “La mulţi ani!” la final. ^ După meci, tot lotul gazdelor şi copiii de mingi au venit în faţa fanilor, ascultând şi, unii, cântând, o melodie în limba maghiară. În aceeaşi limbă a fost şi comentariul partidei pe canalul de facebook al ciucanilor. ^ Jelena a mai trimis de două ori balonul în plasă, în minutele 24 şi 51, ambele reuşite fiind precedate de ofsaiduri, semnalizate de arbitri. ^ Oaspeţii au reclamat o posibilă poziţie de ofsaid la golul doi. ^ Marcatorul ultimului gol, Petre Ivanovici, a fost dorit de Poli vara trecută. ^ Alexandru Petre Hrib a debutat la Politehnica la o vârstă fragedă. El va împlini 17 ani pe 24 iunie. ^ Rezerve neutilizate la oaspeţi au fost Axinte, Ungurenaşu, Asăvoaei şi Pelivan. ^ Ieşenii au revenit acasă imediat după meci. Începând de azi, Poli va pregăti duelul din ultima etapă a campionatului, cu Politehnica Timişoara, care va avea loc sâmbătă, de la ora 12:45, în Copou. ^ Costel Enache: “Aş fi vrut mai mult de la acest meci. Asta nu doar pentru Plămadă, a cărui zi a fost, ci pentru echipă, în general, pentru că am pierdut greu în ultima perioadă, pentru suporterii care au făcut atâta drum, pentru încrederea în noi, în viitorul nostru, pentru că jocul şi rezultatele îţi pot decide viitorul. Aveam, deci, foarte multe argumente, însă, probabil, jucătorii au fost relaxaţi după ce şi-au atins obiectivul. Rezultatul, destul de dur, nu reflectă realitatea. Cine n-a văzut jocul, poate fi foarte supărat, mai supărat decât noi. A fost un joc echilibrat, posesia cred că ne-a aparţinut, am avut ocazii mai clare, mai mari. Am fost însă naivi în două-trei situaţii şi am ratat foarte mult. Ne-am mişcat destul de bine, am avut agresivitate, jucătorii au vrut, dar asta a fost limita noastră”.

Etapa a VI-a, play-out, grupa A: CSC Şelimbăr – Unirea Dej 6-0; Poli Timişoara – Metaloglobus 1-1. Clasament: 1.Csikszereda – 45 p; 2.Şelimbăr – 36 p (16-3); 3. Metaloglobus – 36 p (10-6); 4. Poli Iaşi – 33 p; 5. Poli Timişoara – 28 p; 6.Călăraşi – 7 p; 6. Brăila – 5 p

Grupa B: FC Buzău – Unirea Constanţa 4-1; Astra Giurgiu – Viitorul Târgu Jiu 0-6; Ripensia Timişoara – Unirea Dej 1-4. Clasament: 1. Buzău – 44 p; 2.Dej – 40 p; 3.Viitorul – 34 p; 4.Ripensia – 28 p; 5.Braşov – 23 p; 6. Constanţa – 18 p; 7. Astra – minus 1 p.

Indiferent de rezultatele ultimei etape, Dunărea Călăraşi, Dacia Brăila, Unirea Constanţa şi Astra Giurgiu retrogradează în Liga a III-a, iar Poli Timişoara şi FC Braşov joacă baraj tur retur pentru menţinere.

Play-off: Concordia Chiajna – FC Hermannstadt 1-3; „U” Cluj – Unirea Slobozia 1-3 (!); Petrolul – CSA Steaua 0-0. Clasament: 1. Petrolul – 58 p; 2. Hermannstadt – 56p; 3. Cluj – 54 p; 4.CSA – 46 p; 5. Chiajna – 40 p; 6. Slobozia – 39 p.