Eşecurile continuă la Antipozi

marți, 07 ianuarie 2020, 02:43
4 MIN

Irina Begu a fost învinsă la simplu, Copil a ratat o minge de meci şi a pierdut la un australian necunoscut. Simona Halep a urcat pe locul III în topul WTA

*Irina Begu a fost învinsă, ieri, cu scorul de 3-6,3-6 de către sportiva cehă Kristyna Pliskova (66 WTA). Pliskova s-a impus după un meci care a durat o oră şi 15 minute. A fost a doua întâlnire între Irina şi Krystyna, scorulm întâlnirilor directe fiind acum 2-2. La dublu,perechea Monica Niculescu/Misaki Doi (România/Japonia) a învins cu scorul de 6-2, 6-2, cuplul Ekaterina Aleksandrova/Oksana Kalaşnikova (Rusia/Georgia), calificându-se în sferturile de finală. Românca şi japoneza vor da piept în sferturi cu echipa Arina Sabalenka/Elise Mertens (Belarus/Belgia), principală favorită.

* La turneul de la Auckland, perechea Irina Bara/Valeria Savinih (România/Rusia) a fost învinsă, cu scorul de 0-6, 4-6 de cuplul favorit numărul 3, Desirae Krawczyk/Laura Siegemund (SUA/Germania). Atracţia principală în oraşul neozeelandez a fost tot la dublu: Serena Williams şi Caroline Wozniacki au făcut în premieră pereche şi s-au calificat în sferturi. Cele două au trecut de echipa japoneză Nao Hibino / Makoto Ninomiya, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 11 minute de joc. În ultimii ani, Serena a făcut pereche în meciurile de dublu doar cu sora sa Venus. Competiţia din Noua Zeelandă este una dintre ultimele din cariera danezei, care a anunţat Daneza a anunţat că se va retrage din tenis după Australian Open (20 ianuarie – 2 februarie)..

*Cel mai important turneu WTA al săptămânii, de la Brisbane (1,5 milioane de dolari), are parte de suprize. Jucătoarea ucraineană Elina Svitolina a fost eliminată din primul tur, fiind învinsă în două seturi, 1-6, 1-6 de către de americanca Danielle Collins, în doar 57 de minute. Veterana australiană Samantha Stosur a învins fostul lider mondial Angelique Kerber (Germania) în două seturi decise la mare luptă, cu 7-6, 7-6. Într-un alt meci, jucătoarea Barbora Strycova, a dispus cu 6-2, 3-6, 6-3 de britanica Johanna Konta, numărul 12 mondial. Alte rezultate: Sofia Kenin (SUA) – Anastasija Sevastova (Letonia) 7-6, 6-4; Alison Riske (SUA) – Karolina Muchova (Cehia) 6-4, 6-2; Ajla Tomljanovic (Australia) – Priscilla Hon (Australia) 6-2, 4-6, 6-4.

* Marius Copil a fost învins, ieri, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-7 de australianul Andrew Harris (160 ATP) în turul I al turneului challenger de la Bendigo, cu premii totale de 162.000 de dolari. Harris s-a impus după un meci care a durat două ore şi 28 de minute. Copil a ratat o minge de meci la scorul de 6-5 în tie-break-ul decisivului.

* Serbia şi Franţa au oferit un meci spectaculos la ATP Cup, cu mult dramatism, Novak Djokovic şi compania obţinând victoria (2-1 la general) după un meci de dublu care s-a încheiat târziu în noapte la Brisbane. În urma acestui succes, Serbia a obţinut biletul pentru sferturile de finală ale competiţiei. Benoît Paire l-a învins cu 6-2, 6-7, 6-4 iar Novak Djokovic a dispus foarte clar de capriciosul Gaël Monfils, scor 6-3, 6-2. La dublu s-a apelat din nou la „Nole” alături de Viktor Troicki şi sârbii au învins cu 6-3, 6-7, 10-3 o echipă sudată formată din Nicolas Mahut/Edouard Roger-Vasselin. Rezultatele zilei de ieri:

Grupa A: Africa de Sud – Chile 3-0; Serbia – Franţa 2-1.Clasament: 1. Serbia – 2 p; .2.Franţa – 1 p; 3.Africa de Sud – 1 p; 4. Chile – 0 p.

Grupa B: Japonia – Georgia 2-1; Spania – Uruguay 3-0. Clasament: 1.Spania – 2 p; 2.Japonia – 2 p; 3.Georgia – 0 p; 4. Uruguay – 0 p

Grupa E: Croaţia – Polonia 2-1; Austria – Argentina 3-0. Clasament: 1.Croaţia – 2 p; 2.Austria – 1 p; 3.Argentina – 1 p; 4. Polonia – 1 p.

Top 10 WTA: 1 (1). Ashleigh Barty (Australia) – 7.851 p; 2 (2). Karolina Pliskova (Cehia) – 5.940 p; 3 (4).Simona Halep (România) – 5.462 p; 4(3). Naomi Osaka (Japonia) – 5.311 p; 5(6). Elina Svitolina (Ucraina) – 5.075 p; 6 (5).Bianca Andreescu (Canada) – 4.935 p; 7 (7). Petra Kvitova (Cehia) -4.721 p; 8 (8). Belinda Bencic (Elveţia) -4.685 p;9 (9). Kiki Bertens (Olanda) – 4.245 p; 10 (10).Serena Williams (SUA -3.935 p. Poziţiile celorlalte jucătoare române din Top 200: Sorana Cîrstea – 74 (74); Ana Bogdan – 97 (98); Irina Begu – 101 (102);Mihaela Buzărnescu – 113 (112) Patricia Ţig – 113 (114);Monica Niculescu – 127 (118) Irina Bara – 161 (165); Gabriela Ruse – 182 (185). La dublu:Monica Niculescu -45 (47); Raluca Olaru- 46 (48);Irina Begu – 73 (73); Irina Bara – 86(86).

Top 10 ATP: (1). Rafael Nadal (Spania)- 9.985 p: 2(2). Novak Djokovic (Serbia) – 9.055 p; 3 (3). Roger Federer (Elveţia) – 6.590 p; 4 (4).Dominic Thiem (Austria – 5.825 p; 5(5).Daniil Medvedev (Rusia) – 5.705 p;6 (6). Stephanos Tsitsipas (Grecia) – 5.300 p; 7 (7). Alexander Zverev (Germania) – 3.345 p;8(8). Matteo Berrettini (Italia) – 2.870 p; 10 (10). 9(10).Gaël Monfils (Franţa) – 2.530 p; 10(9).Roberto Bautista (Spania) – 2.335 p;. Jucătorii români din top 200: Marius Copil–152 (153). Ladublu: Horia Tecău –19(19).