Finală tare în Cupa Africii

marți, 16 iulie 2019, 01:43

Senegal şi Algeria s-au calificat cu greutate în ultimul act

Reprezentativa Senegalului şi cea a Algeriei se vor întâlni, vineri, pentru a disputa finala Cupei Africii pe Naţiuni. Naţionala Algeriei a reuşit să învingă, în semifinale, reprezentativa Nigeriei, cu scorul de 2-1. În minutul 40 al partidei, fundaşul William Troost Ekong, a marcat în propria poartă, oferind un avantaj Algeriei. În a doua parte a meciului, în minutul 72, Odion Ighalo a reuşit să reechilibreze partida, înscriind din penalty. Concluzia întâlnirii dintre cele două reprezentative a venit în minutul 90+5, atunci când Riyad Mahrez, a marcat, trimiţând Algeria în Finala Cupei Africii. Cel de-al doilea eveniment al semifinalelor Cupei Africii, meciul dintre Senegal şi Tunisia, a fost chiar şi mai echilibrat, partida intrând în prelungiri. În minutul 75, Ferjani Sassi a ratat o lovitură de la 11 metri care ar fi putut trimite Tunisia în finală. Şase minute mai târziu, şi reprezentativa Senegalului a ratat un penalty prin Henri Saivet. În minutul 100 al prelungirilor, fundaşul Tunisiei, Dylan Bronn, a scăpat mingea în propria poartă, trimiţând Senegalul în finală.  Finala dintre Senegal şi Algeria se va desfăşura, vineri, începând cu ora 22:00. Lupta pentru locul 3 se va da între Tunisia şi Nigeria şi va avea loc miercuri de la ora 22:00.