Madridul a tremurat ca o piftie

joi, 29 octombrie 2020, 01:43

Real a egalat în extremis la Mönchengladbach, iar Atletico s-a salvat de ruşine în faţa „taurilor” prin reuşitele lui Joao Felix

Real Madrid a smuls cu mari emoţii remiza cu Borussia Mönchengladbach, 2-2, marţi seara, în deplasare, în Grupa B a Ligii Campionilor la fotbal, după un gol marcat de Casemiro în minutele adiţionale. Real, care venea după un eşec neaşteptat acasă, 2-3 cu Şahtior Doneţk, după ce campioana Ucrainei a avut 3-0 la pauză, a fost condusă de Borussia cu 2-0, francezul Marcus Thuram, fiul fostului campion mondial Lilian Thuram reuşind „dubla” ('33, '58). Madrilenii au reuşit un final spectaculos, reducând din diferenţă prin Karim Benzema ('87), pentru ca brazilianul Casemiro ('90^3) să o salveze pe Real de la eşec. În aceeaşi grupă, Inter Milano a făcut 0-0 cu Şahtar Doneţk pe stadionul din Lvov, dar putea să plece cu toate cele trei puncte, mai ales că elevilor lui Antonio Conte li s-a refuzat un penalty clar în finalul partidei la Lukaku,

În grupa A, Bayern a câştigat la Moscova cu 2-1 în faţa Lokomotiv.Goretzka a deschis scorul în min. 13, ruşii au egalat prin Andrei Miranciuk ('70), dar bavarezii au dat senzaţia că ţin jocul sub control şi nouă minute mai târziu excelentul pasator Kimmich a surprins printr-un gol superb. În celălalt meci al grupei, deosebit de spectaculos, Atletico a învins cu 3-2 pe Red Bull Salzburg, Llorente a deschis scorul în min. 29, dar „taurii” au reuşit două contraatacuri perfecte şi au punctat prin ungurul Szoboszlai ('40) şi albanezul Berisha ('47), trecând în avantaj. Echipa lui Diego Simeone a fost salvată de talentatul Joao Felix care a fructificat două faze simple în minutele 52 şi 85.

În grupa C, Manchester City a câştigat clar în faţa „olimpicilor” marseillezi , prin reuşitele lui Ferran Torres ('18), Gündogan '76) şi Sterling ('81), iar Porto şi-a fructificat avantajul terenului cu Olympiakos, scor 2-0, prin golurile lui Vieira (1'1) şi Oliveira ('85). Meciul aşteptat al grupei D s-a disputat în Italia şi când joacă Atalanta şi Ajax Amsterdam putem fi siguri că se lasă cu goluri. „Lăncierii” au condus cu 2-0 după un penalty transformat de Tadic ('30) şi golul lui Lassina Traoré (nume omofon cu al fostului atacant de la CFR Cluj) în min. 38, dar cum elevii lui Gasperini nu cedează niciodată au dus scorul la 2-2, iar columbianul Duval Zapata a devenit golgeterul competiţiei după două runde (3 goluri) prin reuşitele din min. 54 şi 60. În fine, pe Anfield, Liverpool s-a impus destul de greu în faţa danezilor de la Midtylland: portughezul Diogo Jota a deschis scorul în min.55 iar în timpul adiţional Mohamed Salah a transformat un penalty, scriind 2-0 pe tabelă. După două runde, clasamentele celor patru grupe arată astfel:

Grupa A:1. Bayern – 6 p; 2. Atletico – 3 p; 3.Salzburg – 1 p; 4. Lokomotiv-1p.

Grupa B: 1.Şahtar – 4 p; 3. Mönchengladbach – 2 p; 3.Inter – 2 p; 4. Real Madrid – 1 p.

Grupa C: 1. Manchester City – 6 p; 2.Porto – 3 p; 3. Olympiakos – 3 p; 4.Marseille – 0 p.

Grupa D: 1.Liverpool – 6 p; 2. Atalanta – 4 p; 3.Ajax – 1 p; 4.Midtylland – 1 p.