Multe si marunte :Keşeru a înscris din nou

marți, 10 aprilie 2018, 01:43

Fotbalistul echipei Ludogoreţ Razgrad, Claudiu Keşeru, a înscris un gol în meciul câştigat pe teren propriu, în faţa formaţiei ŢSKA Sofia, scor 3-2, în etapa a doua a play-off-ului campionatului Bulgariei. Keşeru, integralist la gazde, a marcat în minutul 84. Şi Cosmin Moţi a jucat pe toată durata partidei. De la oaspeţi a fost eliminat Geferson, în minutul 55. Keşeru a înscris pentru Ludogoreţ şi în prima etapă a play-off-ului, la 31 martie, două goluri la meciul cu Vereia, scor 5-0. Ludogoreţ este lider în clasament, cu 72 de puncte, iar ţSKA este pe doi, cu 66 de puncte.

Retragerea unei legende

Schioarea norvegiană Marit Bjørgen, cea mai titrată sportivă din istoria Jocurilor Olimpice  de iarnă, şi-a anunţat  retragerea din activitate, la 38 de ani. Marit Bjørgen a câştigat proba de 30 km mass start din cadrul competiţiei de schi fond de la JO de iarnă, a 15-a sa medalie olimpică. Ea a mai câştigat la Pyeongchang proba de ştafetă 4×5 km şi a obţinut şi argintul la skiatlon 15 km şi bronzul la 10 km liber şi sprint pe echipe. Marit mai are în palmares un argint la JO din 2002, un argint la JO din 2006, trei medalii de aur, una de argint şi una de bronz la JO din 2010 şi trei medalii de aur în 2014. "Nu mai am motivaţia de care am nevoie pentru a continua încă un sezon, astfel că am decis să mă retrag", a declarat sportiva la postul NRK.

Ultimul Paşte în doi

Tenismanul Florin Mergea a anunţat, ieri, după ce a participat la întâlnirea de Cupa Davis dintre România şi Maroc, scor 5-0, că el şi soţia sa vor deveni părinţi.“Ne bucurăm să vă anunţăm de la Cluj că anul acesta este ultimul Paşte petrecut în doi. în câteva luni familia noastră se va mări cu un băieţel”, a scris Mergea pr Facebook. Mergea a jucat, duminică, la Cluj  în meciul al treilea al confruntării dintre România şi Maroc. El şi Marius Copil au învins perechea Yassine Idmbarek/Lamine Ouahab, scor 6-2, 6-1. Florin şi Daiana Mergea sunt căsătoriţi din 2009

Un nou record egalat de Barça

FC Barcelona a egalat, sâmbătă, la partida cu Leganes, scor 3-1, recordul de invincibilitate stabilit de Real Sociedad în urmă cu 38 de ani: 38 de meciuri consecutive fără înfrângere. Catalanii nu au înregistrat nicio înfrângere în cele 31 de meciuri din acest sezon şi în ultimele şapte jocuri din ediţia trecută a LaLiga (30 de victorii, opt remize). Singurul care a jucat în toate cele 38 de partide este Ter Stegen. Real Sociedad a reuşit performanţa de a nu fi învinsă 38 de jocuri consecutiv între etapa a XXIX-a a sezonului 1978/1979 şi etapa a XXXII-a a sezonului 1979/1980. FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Leganes, în etapa a XXXI-a a campionatului Spaniei. Lionel Messi a marcat toate golurile catalanilor.

Guardiola rămâne, pe un salariu enorm

Tehnicianul echipei Manchester City, Josep Guardiola, va deveni cel mai bine plătit antrenor din lume, el acceptând prelungirea contractului cu un an, cu un salariu de 20 de milioane de lire sterline, informează mirror.co.uk. Potrivit sursei citate, Guardiola a acceptat prelungirea înţelegerii luna trecută, la Abu Dhabi. Guardiola va rămâne astfel la Manchester City până în 2020. Spaniolul pregăteşte echipa din Manchester din 2016, când a semnat pe trei ani. În acest an, Manchester City a câştigat Cupa Ligii Angliei. În Premier League, Man. City  este lider în clasament, cu 84 de puncte, cu 13 mai multe dect a doua clasată, Manchester United. În Liga Campionilor, echipa lui Guardiola a fost învinsă cu 0-3  de Liverpool în prima manşă a sferturilor de finală. Returul are loc săptămâna viitoare.

Bayern şi iar Bayern

Formaţia Bayern München a câştigat campionatul Germaniei pentru a 28-a oară, după ce a învins, sâmbătă., în deplasare, echipa FC Augsburg, scor 4-1, în etapa a XXIX-a.  Pentru Bayern au marcat Corentin Tolisso(‘32), James Rodriguez (‘38), Arjen Robben (‘62) şi Sandro Wagner (‘87), în timp ce pentru Augsburg a punctat Süle (’18). Bayern a obţinut al şaselea titlu consecutiv de campioană a Germaniei.

Cerere  de căsătorie după meci

Doi componenţi ai lotului Angliei participant la Jocurile Commonwealth-ului, baschetbalistii Jamell Anderson şi Georgia Jones, s-au logodit pe teren, duminică, la Townsville. Anderson şi-a cerut iubita în căsătorie imediat după terminarea unui meci al echipei masculine a Angliei cu Camerun, scor 81-54.Toţi jucătorii s-au strâns în faţa Georgiei, care credea că trebuie să le facă o fotografie. Însă Anderson s-a lăsat într-un genunchi şi a cerut-o de soţie pe sportivă. Jamell Anderson, 27 de ani, este component al echipei spaniole FG La Roda, iar Georgia Jones (28 de ani), joacă pentru Manchester Mystics, în Anglia.