O stea în devenire a atletismului ieșean

marți, 18 august 2020, 01:43

După Cupa României, ieșeanca Sabina Ştirbu a cucerit şi titlul naţional la săritura în lungime la junioare junioare sub 18 ani

Atletismul ieşean propune un nume care ar putea să ajungă în topurile mondiale, săritoarea în lungime Sabina Ştirbu. În vara aceasta, sportiva legitimată la CSS Unirea Iaşi şi CSM Iaşi a confirmat şi la categoria de vârstă junioare sub 18 ani rezultatele foarte bune obţinute în anii trecuţi. Mai întâi, luna trecută, la Bucureşti, Sabina a cucerit Cupa României, cu o săritură de 5,85 metri, cu aproape jumătate de metru mai mult decât sportiva care s-a clasat pe poziţia a doua, sibianca Miriam Pascu. Apoi, săptămâna trecută, tot în Capitală, ieşeanca a cucerit titlul de campioană naţională la categoria ei de vârstă, după ce a sărit 5,66 metri. Pe podium s-au mai clasat Maria Bulavska (CSS Bucureşti) – 5,50 m şi Miriam Pascu (Şoimii Sibiu) – 5,46 m.

Sabina Ştirbu este fiica antrenorului de volei Cătălin Ştirbu, care a pregătit în prima ligă echipele Penicilina Iaşi şi Unic Piatra Neamţ, Ea este antrenată de Carmen Ghilase. Elevă la Liceul „Mihai Eminescu” Iaşi, marea speranţă locală este componentă a echipei naţionale a României şi primeşte bursă olimpică. Sabina (17 ani), cochetează şi cu probele de sprint, fiind componentă a echipei tricolore care a devenit campioană balcanică de junioare în proba de ştafetă 4 X 100 metri. În acest an, tot la Balcaniadă, ieşeanca a cucerit şi medalia de bronz la săritura în lungime, deşi a concurat la o categorie de vârstă mai mare, sub 20 de ani. (