Roma fără românce

vineri, 17 mai 2019, 01:43
6 MIN

Simona Halep a fost eliminată în turul II de o jucătoare de mare viitor, Marketa Vondrouskova. Mihaela Buzărnescu a reuşit să învingă o jucătoare care s-a accidentat, Julia Görges, dar în faza următoare a dat de taifunul Osaka

Tenisul românesc a încheiat ieri socotelile cu turneul de categorie Premier 5. Mihaela Buzărnescu a trecut, cu puţin noroc în turul al treilea, după ce germana Julia Görges (18 WTA) s-a accidentat, iar Simona Halep a fost învinsă din nou, ca şi la Indian Wells, de jucătoarea cehă în ascensiune, Marketa Vondrousova.

Mihaela Buzărnescu a jucat bine în primul set, pe care l-a căştigat cu 6-4, după ce a reuşit două break-uri, la 1-1 şi la 3-3, al doilea fiind un rebreak. Germana şi-a ridicat nivelul evoluţiei, a condus cu 4-0 în setul al doilea, pe care l-a închis cu 6-3 în cele din urmă. Görges a continuat evoluţia bună şi a avut 2-0 şi 3-1 în decisiv, după un break în game-ul de început. Buzărnescu a reuşit să egaleze la 3, dar şi-a pierdut imediat serviciul, după ce a condus cu 40-15. În jocul următor, la scorul de 4-3, 0-30 pentru Görges, germana a cerut un time-out medical pentru o accidentare la coapsa dreaptă, meciul reluându-se după aproxiamtiv 15 minute. Julia a mai jucat două puncte, pierdute amândouă, apoi a abandonat. Mihaela Buzărnescu este la al doilea meci consecutiv în care beneficiază de retragerea rivalei. În primul tur, ea a câştigat primul set cu scorul de 6-2 şi conducea cu 5-4 şi 15-0 în setul doi, moment în care letona Jelena Ostapenko a abandonat. Ţintarul tabloului principal a fost nemilos pentru Michi, ea jucând în aceeaşi zi cu Naomi Osaka, liderul mondial. Românca a fost timorată la început, iar la 0-3 (în setul I) a chemat antrenorul, Apostol Efremov, care i-a spus că nu are ce pierde. În continuare, Mihaela a evoluat mai sigură pe propriu serviciu, însă pe retur nu a putut face faţă forţei nemiloase a loviturilor nipone şi a pierdut cu 3-6. În setul al doilea, românca a început mai timorat, dar a jucat cu curaj, reuşind chiar şi un break. Însă scorul final a fost 6-3, 6-3 pentru Naomi, care tot ieri o învinsese cu acelaşi scor pe Dominika Cibulkova, din Slovacia.

Mihaela a fost singura româncă prezentă în turul III, fiindcă Simona Halep a fost învinsă de Marketa Vondruskova (44 WTA), scor 6-2, 5-7, 2-6. Simona a fost “răpusă” de probleme musculare şi de scurtele adversarei, fiind în pericol să piardă locul 2 WTA, înainte de Roland Garros. Vondrousova a început meciul de la Roma la fel de de bine cum a făcut-o şi în precedenta lor întâlnire, din optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, în martie, întâlnire pe care a câştigat-o atunci jucătoarea cehă de 19 ani, cu 6-2, 3-6, 6-2. Numai că de data aceasta a avut în faţă o “altă” Simona Halep, mult mai reactivă, mai dispusă la efort, mai mobilă, dar care nu a avut nici energia, nici prospeţimea psihică să-şi menţină jocul ridicat din prima parte.Sportiva cehă a arătat acelaşi joc frumos, executat cu uşurinţă, care scurtele vin cu o cadenţă şi cu o precizie nemaîntâlnite în circuit. Acest fel de lovitură a exasperat-o pe jucătoarea română, în schimb, încurajată de o scurtă care “a mers”, Halep a abuzat de lovitura pe care nu o prea stăpâneşte şi pe care în general nu o foloseşte, în încercarea de a rupe şi ea ritmul. În primul set, Halep a jucat cu răbdare, a ridicat nivelul agresivităţii exact când a trebuit, a căutat să dea mereu mingea înapoi în terenul advers şi a reuşit să deblocheze de multe ori acel moment în care Vondrousova îşi pierde acurateţea şi luciditatea, greşind neforţat. Marketa Vondrousova a pus din start presiune pe serviciul româncei, dar cea care a reuşit primul break a fost Halep, la prima minge avută, la scorul de 2-2. A urmat un game mai lung, în care Simona a revenit de la 15-40 şi apoi a ridicat scorul la 4-2. Odată scăpată din acest început complicat, Halep a pus capăt setului cu 6-2. Setul al doilea a fost total diferit pentru că Simona a fost cea care greşit mai mult, readucându-şi adversara în joc, numai că şi Vondrousova a jucat altceva. Totuşi, Halep a putut să echilibreze setul şi a fost foarte aproape să-l ducă în tie-break, dar a greşit iar, în cel mai nepotrivit moment, în final, când avea avantaj. Marketa s-a desprins la 2-0, după un break în game-ul al doilea. Acesta a fost primul dintr-o serie de patru jocuri consecutive în care cele două jucătoare nu şi-au fructificat serviciul. Era să fie şi un al cincilea, dar românca a putut să întoarcă un 0-40 şi să egaleze la 3. Setul se îndrepta spre tie-break, dar Halep a avut din nou o cădere în evoluţie, la 5-6, când a şi-a pierdut serviciul după ce a avut 40-15. În setul decisiv, Simona a cerut intervenţia fizioterapeutului, la scorul de 1-2, fără break, din cauza unei accidentări la coapsa stângă. Românca a putut continua partida după o întrerupere de ceva mai mult de cinci minute. La 2-3, fără break, ea l-a chemat a doua oară în acest meci pe antrenorul Daniel Dobre, pe care l-a întrebat dacă să continue, în condiţiile în care are muşchiul contractat. Dobre i-a spus că decizia îi aparţine, iar Halep a intrat din nou pe teren. Mai proaspătă fizic, Vondrousova a reuşit un break, la 4-3, după un game lung pe propriul serviciu, de peste zece minute, şi a câştigat al doilea meci la rând cu Halep, cu 6-3, în setul decisiv, după două ore şi 12 minute.

Este foarte probabil ca Simona Halep, care trebuia să joace al doilea meci în aceeaşi zi, cu Daria Kasatkina, să se fi retras din turneu, dacă ar fi câştigat meciul cu cehoaica. Finalistă anul trecut, Simona Halep, va pierde poziţia a doua mondială, putând ajunge până pe locul IV. Trei jucătoare o pot depăşi pe constănţeancă (Kiki Bertens, Petra Kvitova şi Karolina Pliskova), dar cele două cehoaice sunt pe aceeaşi parte de tablou.

Alte rezultate din turneul feminin (tururile II şi III): Kristina Mladenovic (Franţa) – Belinda Bencic (Elveţia) 6-2, 2-6, 6-1; Kiki Bertens (Olanda) – Amanda Anisimova (SUA) 6-2, 4-6, 7-5; Johanna Konta (Marea Britanie) – Sloane Stephens (SUA) 6-7, 6-4, 6-2; Garbiñe Muguruza (Spania) – Danielle Collins (SUA) 6-3, 4-6, 6-2; Carla Suarez (Spania) – Alizé Cornet (Franţa) 6-3, 3-0 ab; Daria Kasatkina (Rusia) – Katerina Siniakova (Cehia) 2-6,6-4,6-1; Sofia Kenin (SUA) – Madison Keys (SUA) 6-7, 6-3, 6-4; Petra Kvitova (Cehia) – Iulia Putinţeva (Kazahstan) 6-0, 6-1; Maria Sakkari (Grecia) – Anett Kontaveit (Estonia) 6-3, 6-2; Kristina Mladenovic (Franţa) – Ashley Barty (Australia) 6-2, 6-3; Viktoria Azarenka (Belarus) – Garbiñe Muguruza (Spania) 6-4, 3-1 ab; Johanna Konta (Marea Britanie) – Venus Williams (SUA) 6-2, 6-4; Kiki Bertens (Olanda) – Carla Suarez (Spania) 6-4, 1-6, 6-3.

Turneul masculin: Diego Schwartzman (Argentina) – Albert Ramos (Spania) 7-6, 6-1; Fernando Verdasco (Spania) – Dominic Thiem (Austria) 4-6, 6-4, 7-5!; Kei Nishikori (Japonia) – Taylor Fritz (SUA) 6-2, 6-4; Roger Federer (Elveţia) – Joao Sousa (Portugalia) 6-2, 6-3; Jan-Lennard Struff (Germania) – Marin Cilic (Croaţia) 6-2, 6-3!; Rafael Nadal (Spania) – Jérémy Chardy (Franţa) 6-0, 6-1; Juan Martin Del Potro (Argentina) – David Goffin (Belgia) 6-4, 6-2; Christer Ruud (Norvegia) – Nick Kyrgios (Grecia) 6-3, 6-7, 2-1 ab; Stefanos Tsitsipas (Grecia) –Jannik Sinner (Italia) 6-3, 6-2; Novak Djokovic (Serbia) – Dennis Shapovalov (Canada) 6-1, 6-3; Diego Schwartzman (Argentina) –Matteo Berrettini (Italia) 6-3, 6-4; Philipp Kohlschreiber (Germania) – Marco Cecchinato (Italia) 6-3, 6-3; Fabio Fognini (Italia) – Radu Albot (R.Moldova) 7-6, 6-3; Fernando Verdasco (Spania) – Karen Hacianov (Rusia) 7-5, 3-6, 6-3.