Sorana dă colaci de pomană

miercuri, 05 ianuarie 2022, 02:43

Cârstea a învins cu 6-0, 6-0 o jucătoare din Top 100 *Irina Begu a eliminat- pe favorita turneului II de la Melbourne.  La primul turneu, Simona Halep a pierdut la dublu şi joacă azi cu australianca Destanee Aiava pentru a-şi întâlni partenera în manşa secundă

*Două reprezentante ale României au strălucit ieri în turneul, Melbourne Summer Set 2. Irina Begu (62 WTA) a trecut cu 7-6,6-1 de principala favorită, americanca Jessica Pegula (18). Ea o va întâlni în turul secund pe italianca Jasmine Paolini, învingătoare cu 2-6, 6-3, 6-3 în faţa Anniei Schmidlova din Slovacia. Irina a salvat o minge de set în primul act, la 5-4 pentru Pegula, a salvat alte două mingi de set în tiebreak, la 4-6 impunându-se cu 8-6.
Sorana Cîrstea (39) a reuşit să-i servească doi „covrigi” (6-0,6-0) unei jucătoare de Top 100, rusoaica Varvara Graceva (77), după doar 49 de minute. Advesara următoare a Soranie va fi americanca Amanda Anisimova (78) care a trecut de belgianca Alison van Uytvanck, scor 7-6,1-6, 7-5. Alte rezultate: Ann Li (SUA) – Mayar Sherif (Egipt) 6-2, 6-0; Anastasija Sevastova (Letonia) – Caroline Garcia (Franţa) 6-4,4-4; Clara Tauson (Danemarca) – Anna Kalinina (Rusia) 7-5, 6-3; Sara Sorribes (Spania) – Beatriz Haddad (Brazilia) 6-4, 5-7, 6-3. În ultimul tur al calificărilor, Irina Bara (138 WTA) s-a înclinat în faţa rusoaicei Anna Kalinina (111), scor 5-7, 2-6.

* În primul turneu (Melbourne Summer Set I), Gabriela Ruse (87 WTA) a învins-o cu 6-3, 6-2 pe australianca Arina Rodionova (152 WTA), după un meci de 77 de minute. Ruse a învins-o pe Rodionova (32 ani) şi la prima lor confruntare, în 2018, în calificări la Wimbledon, cu 5-7, 6-4, 6-4. Gabi Ruse ar putea evolua în turul II cu Simona Halep (20 WTA), care şi-a aflat adversara din primul tur. Este vorba de australianca Destanee Aiava (316 WTA) pe care o va întâni astăzi, nu înainte de ora 11:30. Simona Halep s-a mai întâlnit cu Aiava la Australian Open, în 2018, în turul I, când românca s-a impus cu scorul de 7-6 , 6-1. Gabriela Ruse, însă, a avut un program încărcat ieri, trebuind să joace şi partida de dublu, ceea ce a încurcat-o într-un fel pe partenera ei, Simona Halep. Totuşi Simo şi Gabi au avut în faţă un cuplu redutabil format din americanca Bernarda Pera şi sportiva cehă Katerina Siniakova, favorite numărul doi.Româncele au pierdut cu 2-6, 6-7 după o oră şi 17 minute de joc. Pera şi Sinaikova au condus cu 2-0, au fost egalate, dar apoi au luat patru game-uri la rând şi şi-au adjudecat primul set cu 6-2. Actul secund a avut o evoluţie diferită, româncele conducând cu 3-1. La un moment dat. Halep şi Ruse au ratat o minge de set la 5-4, au salvat apoi una de meci la 5- 6, trimiţând setul în tiebreak. Halep şi Ruse au avut 3-1 şi 5-3, dar au pierdut ultimele patru puncte, setul şi meciul.
O altă jucătoare română prezentă la acest turneu, Jaqueline Cristian (71 WTA) a pierdut dramatic în faţa estonei Kaia Kanepi (73) după un meci de două ore şi minute, Românca a reuşit să câştige primul set cu 7-6, dar al doilea a fost dominat de baltica de 36 de ani, în prima sa parte, Kaia conducând la un moment dat cu 5-2. Cristian a revenit formidabil şi a egalat, 5-5, a salvat o minge de set la 5-6 şi a dus setul în tiebreak. Românca a fost condusă cu1-3, dar a întors scorul şi a ratat două mingi de meci, la 6-4, iar în cele din urmă Kanepi s-a impus cu 9-7. De remarcat că arbitrul de scaun a bulversat scorul în setul secund, pierzând şirul punctelor la un moment dat. Jaqueline Cristian a cedat în decisiv (scor, 2-6), acuzând cele două mingi de meci ratate. Alte rezultate: Naomi Osaka (Japonia) – Alizé Cornet (Franţa) 6-4, 3-6, 6-3; Maryna Zanevska (Belgia) – Petra Martic (Croaţia) 6-3, 6-4; Vera Zvonareva (Rusia) – Allison Riske (SUA) 7-5, 6-3; Andrea Petkovic (Germania) – Ludmila Samsonova (Rusia) 6-3, 7-6; Ana Konjuh (Croaţia) –Tereza Martincova (Cehia) 6-4, 6-4; Viktorija Golubic (Elveţia) – Lauren Davis (SUA) 7-5,6-1.

*Jucătoarea spaniolă Paula Badosa (8 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide. Ea a pierdut cu 3-6, 2-6 în faţa Viktoriei Azarenka (Belarus, 27). Badosa este prima jucătoare din Top 10 WTA care pierde în 2022. A urmat imediat şi Elina Svitolina (Ucraina, Alte rezultate: Shelby Rogers (SUA) – Maddison Inglis (Australia) 6-1, 6-3; Anastasia Gasanova (Rusia)- Elina Svitolina (Ucraina) 5-7, 6-4, 6-3; Cori Gauff (SUA) – Ulrikke Eikkeri (Norvegia) 6-2, 6-1; Sofia Kenin (SUA) – Lucia Bronzetti (Italia) 7-5, 7-5; Iga Swiatek (Polonia) –Daria Gavrilova-Saville (Australia) 6-3, 6-3; Misaki Doi (Japonia) – Kristina Kucova (Slovacia) 6-3, 3-6, 6-1; Marie Bouzkova (Cehia) – Despina Papamichail (Grecia) 6-2, 6-0.