Un rezultat  pentru încredere

Serbia – România 2-2 (1-0) în grupa C3 a Ligii Naţiunilor

Serbia: Dmitrovic – Rukavina, Spajic, Veljkovic, Kolarov – Lukic (’71 – Matic), Maksimovic – Ljiajic (’77 – Prijovic), Savic (’64 – Kostic), Tadic– Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic

România: Tătăruşanu – Manea, Bălaşa, Săpunaru, Bancu – Anton, Marin  – Chipciu (‘90^4 – Rotariu), Stanciu, Drăguş (’60 – Mitriţă) – Ţucudean (’82 – Keşeru). Selecţioner: Cosmin Contra

Arbitru: Vladislav Bezborodov (Rusia). Cartonaşe galbene: Kolarov / Chipciu, Tătăruşanu

1-0, min. 26: Mitrovic, înscrie pe jos dintr-un grup de jucători români, cu călcâiul, după un şut-centrare al lui Kolarov, respins de Tătăruşanu; 1-1, min. 48: penalty obţinut de Chipciu şi transformat de Stanciu; 2-1, min. 63: Mitrovic, cu doi adversari în cârcă, şutează din intoarcerere de la 12 metri; 2-2, min. 68: corner executat de Stanciu, Ţucudean înscrie la colţul scurt

Selecţionerul Cosmin Contra a promis o altă abordare, cu mai multă determinare, a meciului de la Belgrad, dar în prima repriză nu s-a văzut decât promisiunea de a remania formula păguboasă din meciul cu Muntenegru. Primele două minute, două cornere la poarta lui Tătăruşanu. Simpla sintagmă a prefigurat desfăşurarea primei părţi în care ai noştri ca brazii s-au chinuit să combine, dar vidul din apărarea românească şi jalea de pe benzi au ţinut aproape în permanenţă semnalul SOS în teren şi pe bancă. Schema simplă: fundaşii laterali trec ca prin brânză, centrează pe capul lui Mitrovic, eventual Savic şi lovituri în forţă. Mitrovic a nimerit bara, Savic a dat peste, Maksimovic a luftat, Veljkovic a ratat şi el, dar golul a venit dintr-o fază cvasi-imposibilă după acţiune a lui Kolarov, şut respins, iar Kolarov, căzut la pământ între cinci-şase vlahi, a pus călcâiul cum trebuie. Ai noştri au fost niţel mai combinativi în atac, însă au păcătuit prin egoism, Chipciu, Ţucudean şi Stanciu preferând soluţii individuale, în locul unor pase sănătoase. Debutantul Drăguş a dat dovadă de curaj, dar nu prea a fost… încurajat de colegi. În ultimul minut, Chipciu a tras de la marginea careului, dar bara l-a salvat pe portarul sârb.  După pauză, penaltiul obţinut de Chipciu la o neglijenţă a lui Kolarov a fost transformat şi tricolorii au început să prindă curaj, ba chiar să-i ţină la distanţă pe sârbi cu un presing agresiv. Îsă când aceştia ajung în careu, se sună alarma: Mitrovic a taxat apărarea noastră taman când începuse să arate un pic mai bine. Însă în min. 67, un şut deviat al lui Stanciu a trecut centimetric pe lângă poartă, iar din cornerul care a urmat Ţucudean a adus egalarea. Echipa României a fost dominată până în final, a avut chiar două şanse de victorie (Mitriţă, Chipciu), iar meciul s-a terminat cu un rezultat egal pentru încredere a elevilor lui Cosmin Contra.

Ziua naţională a tineretului

Astăzi, de la ora 19:00, pe stadionul Academiei Hechipa naţională de tineret U21 întâlneşte în cel mai important meci din campania de calificare pentru Euro2019 reprezentativa Bosniei-Herţegovinei. Victoria cu 2-1 obţinută la Paços de Ferreira în faţa Portugaliei a dat aripi echipei lui Mirel Rădoiu, însă a fost plătită scump, trei jucători de bază (Nedelcearu, Ivan, Nedelcu) fiind suspendaţi. Bosnia are trei puncte avans în faţa României, dar are şi un meci mai puţin de jucat, în timp ce tricolorii mai au două meciuri uşoare pe teren propriu, cu Ţara Galilor şi Liechtenstein. În plus, România are avantajul moral a victoriei obţinute în Bosnia, cu 3-1 şi păstrează şanse mari de calificare chiar şi cu un meci egal. Partida va putea fi urmărită pe canalul ProX.