Victorii pentru Marius şi Mihaela

joi, 14 iunie 2018, 01:43

Ambii jucători s-au calificat în sferturile de finală ale turneelor din Olanda, respectiv, Anglia

* Marius Copil s-a calificat  în sferturile de finală ale turneului de la s-Hertogenbosch (Olanda), cu premii totale de 686,080 de euro. Copil, locul 97 mondial, l-a învins în optimi pe japonezul Yuichi Sugita (53 ATP) scor 7-5, 4-6, 6-4, după două ore şi şase minute. În sferturile de finală, Copil îl va întâlni pe australianul Matthew Ebden (69), care a dispus cu 6-3, 7-5 de favoritul nr. 3, luxemburghezul Gilles Muller (32).

* În turneul feminin  de la Nottingham, Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturi, după ce a învins-o cu 6-3, 5-7, 6-3 pe americanca Irina Falconi (152 WTA).  Buzărnescu, a cincea favorită, a avut ceva emoţii în decisiv, când, după ce a condus cu 5-0, a pierdut trei game-uri la rând şi a ratat trei mingi de meci, înainte de a pune capăt partidei, cu 6-3. Ea va juca împotriva japonezei Naomi Osaka (18 WTA), care a dispus cu 6-3, 6-2 de jucătoarea cehă Denisa Allertova (101). Mihaela, în echipă cu britanica Heather Watson, s-a calificat şi în sferturile de dublu, după ce a învins perechea favorită nr. 1, Liudmila Kicenok/Alla Kudriavţeva (Ucraina/Rusia), cap de serie numărul 1, scor 1-6, 6-2, 10-4. În faza următoare, învingătoarele vor evolua cu perechea Priscilla Hon/Dalila Jakupovic (Australia/Slovacia).