Vin copiii din urmă

marți, 07 septembrie 2021, 01:43

Cine ar fi pariat, înainte de US Open, pe Leylah Fernandez şi Carlos Alcaraz? Şi totuşi ei joacă în sferturi, la fel ca şi  pe cvasi-necunoscutul Botic van de Zandschulp?

Turneul de tenis de la Flushing Meadows, US Open, ultimul din categoria Grand Slam pe 2021, a continuat cu primele meciuri din optimile de finală. După eliminarea Simonei Halep, următoarea victimă din high-life a fost germana Angelique Kerber (17 WTA). Ea a pierdut, în optimi în faţa marii revelaţi, canadianca de 19 ani, Leylah Fernandez (73 WTA), scor 6-4, 6-7, 2-6. Fernandez s-a impus după un meci de două ore şi 15 minute şi va evolua în sferturi cu Elina Svitolina din Ucraina (5 WTA), cea care a eliminat-o pe Simona Halep. Leyla, care în turul al treilea a trecut de Naomi Osak (3 WTA), accede pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu major/ Principala favorită de pe partea inferioară a tabloului, Arîna Sabalenka (Belarus,2 WTA), a depăşit-o destul de uşor pe belgianca Elise Mertens (16 WTA) după un meci de 71 de minute. Barbora Krejcikova din Cehia, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 pe spaniola Garbiñe Muguruza (10 WTA). Prima „optime” din cealaltă jumătate de tabloul a consemnat victoria elveţiencei Belinda Bencic (12 WTA), aflată într-o formă excelentă, în faţa polonezei Iga Swiatek (8 WTA) cu 7-6, 6-2. Primul set a avut parte de un tie-break interminabil (14-12) în care Belinda a fructificat a cincea minge de set, iar Iga a avut şi ea trei.

La dublu, Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok, s-au calificat în sferturi, după ce au învins cu 5-7,6-1, 6-3 cuplul Andrea Petkovic / Ajla Tomljanovic (Germania/Australia). În faza următoare, Raluca şi Nadia au jucat în cursul nopţii cu echipa Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk (Chile/SUA) și au pierdut  -6, 2-6. În schimb, Monica Niculescu și Gabriela Ruse au întrecut cuplul Leylah Fernandez/ Erin Rouffe (SUA/Noua Zeelandă), scor 6-1, 4-6,6-2 și vor juca în sferturi cu echipa Guarachi/Krawczyk.

În turneul masculin, copilul-minune din Spania, Carlos Alcaraz (55 ATP) uimeşte în continuare. După un nou meci de cinci seturi, la două zile după ce l-a eliminat în acelaşi fel pe grecul Stefanos Tsitsipas (3 ATP), Alcaraz l-a întrecut, cu scorul 5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 6-0, pe germanul Peter Gojowczyk (141). Alcaraz s-a impus în trei ore şi 31 de minute şi a devenit, la 18 ani, cel mai tânăr jucător care ajunge în sferturi la US Open. Pentru Alcaraz urmează în sferturi meciul cu canadianul Felix Auger-Aliassime (15 ATP), învingător în faţa americanului Frances Tiafoe (50), scor 4-6, 6-2, 7-6, 6-4, după un meci de trei ore şi 24 de minute.

Olandezul Botic van de Zandschulp (117 ATP), este un alt performer al zilei de duminică, pe tabloul masculin. Tenismanul de 25 de ani l-a învins, în optimi, cu scorul 6-3, 6-4, 5-7, 5-7, 6-1, pe argentinianul Diego Schwartzman (14 ATP). În schimb, rusul Daniil Medvedev şi-a respactat statutul de favorit numărul 2 şi s-a impus, cu 6-3, 6-4, 6-3, în faţa britanicului Daniel Evans (27 ATP).