Zi norocoasă pentru ai noştri de la tenis

miercuri, 16 octombrie 2019, 01:43

Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Marius Copil au obţinut, ieri, victorii în turneele de tenis

* Sorana Cîrstea (76 WTA) şi Monica Niculescu (111 WTA) s-au calificat în turul doi la turneul din Luxemburg, cu premii totale de 250.000 de dolari. Sorana s-a impus în faţa jucătoarei din Franţa, Pauline Parmentier (122 WTA), în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 25 de minute de joc. Sportiva din România a început în forţă, a condus cu 3-0, dar Parmentier a revenit şi a câştigat două game-uri la rând. Cîrstea a făcut un nou break, iar apoi s-a desprins la 5-2 şi a încheiat primul set cu 6-3, după 37 de minute. Franţuzoaica a câştigat primul game în actul secund. A fost 1-0, dar jucătoarea din Târgovişte a legat trei game-uri la rând, scor 3-1. Sorana, deşi a fost egalată la 3, a reuşit să se impună şi în setul doi, scor 6-4, după 48 de minute. Monica a beneficiat de abandonul unei jucătoare mai bine clasate, belgianca Allison van Uytvanck (48 WTA). Van Uytvanck conducea cu scorul de 4-0, 30-40, pe propriul serviciu, când s-a accidentat la glezna stângă, după aproape 20 de minute de joc şi după ce a călcat greşit. După un time-out medical de peste 7 minute, Van Uytvanck a reluat partida. Ea a mai putut juca până la 2-4, când a decis să abandoneze, după 41 de minute de la începutul meciului. Sorana va juca în optimi cu învingătoarea partidei dintre germana Julia Görges (26 WTA) şi japoneza Misaki Doi (74), iar Monica se va confrunta cu rusoaica Margarita Gasparian (81).

* Marius Copil (92 ATP) a trecut şi el în turul II al turneului de la Anvers, cu premii de 635.750 de euro.El l-a învins în primul tur pe argentinianul Federico Delbonis, numărul 77 mondial, scor 6-4, 7-6, într-o oră şi 28 de minute. În runda următoare, Marius Copil va întâlni tot un argentinian, pe Diego Schwartzman (15 ATP). Cei doi au mai fost adversari o dată, tot în acest an, la Acapulco, când învingător a fost argentinianul.