A mai crescut Copil?

miercuri, 19 octombrie 2016, 01:43

Marius a obţinut o victorie preţioasă în turneul ATP de la Anvers, în faţa portughezului Joao Souza, clasat cu 165 de poziţii mai sus. Gabriela Ruse a produs surpriza unui turneu ITF din Franţa

* După multă vreme, putem consemna o victorie de prestigiu a unui tenisman român în circuitul ATP. Calificat pe tabloul principal al turneului de 635.645 euro de la Anvers (Belgia), Marius Copil (198 ATP), venit din calificări, l-a învins pe favoritul nr. 6, portughezul Joao Souza (33 ATP) cu 4-6, 6-3, 6-3, într-o oră şi 48 de minute.
Copil, care a împlinit 26 de ani chiar alaltăieri a avut un serviciul remarcabil, reuşind nouă aşi. Arădeanul a revenit în meci după ce a pierdut primul set (4-6, dar după ce a condus cu 2-0) şi a reuşit să domine jocul în setul secund, pe care l-a câştigat cu 6-3. În decisiv, lusitanul a început cu dreptul, câştigându-şi serviciul, dar apoi Copil a egalat şi a reuşit un break care s-a dovedit decisiv. Românul şi-a făcut apoi serviciul constant, salvând şi două mingi de break, iar la 5-3 a încheiat meciul pe serviciul adversarului.  Copil şi Sousa (27 ani) sunt la egalitate acum la meciurile directe, 2-2. Portughezul s-a impus în 2010 în calificări la Tunis, cu 6-3, 4-3 (abandon Copil), şi în 2013 la Guimaraes, în finală, cu 6-3, 6-0. Copil a obţinut prima victorie în 2014, la Stockholm, în primul tur, cu 7-6, 4-6, 6-4. În optimi, Copil va juca împotriva câştigătorului întâlnirii  dintre belgianul Steve Darcis (120 ATP) şi francezul Benoît Paire (42 ATP).  Marius Copil a mai fost de două ori pe un tabloul principal în circuitul ATP anul acesta, la Sofia, unde s-a oprit în optimi, şi la Bucureşti, pierzând în runda inaugurală, şi s-a calificat pe tabloul principal la Wimbledon, fiind învins în primul tur. Tot în primul tur, la Anvers, s-au mai înregistrat rezultatele: Jozef Kovalik (Slovacia) – Guillermo Garcia (Argentina) 6-3, 6-3; Jan-Lennart Struff (Germania) – Mihai Iujnîi (Rusia) 6-7, 6-3, 6-0; Diego Schwartzmann (Argentina) – Nicolas Mahut (Franţa) 7-6, 7-5; Kyle Edmund (Marea Britanie) – Ilia Marcenko (Ucraina) 7-6, 7-6.
* Sorana Cîrstea (83 WTA) a fost eliminată, ieri, în primul tur al turneului de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Sorana Cîrstea a fost învinsă de sportiva cehă Tereza Smitkova , venită din calificări, numărul 195 mondial, scor 3-6, 3-6, după o oră şi 12 minute de joc. În acelaşi turneu va mai concura astăzi Monica Niculescu, care o va întâlni în turul secund pe vetereana italiancă  Francesca Schiavone. Astăzi, la Luxemburg, s-au mai înregistrat rezultatele: Lauren Davis (SUA) – Misaki Doi (Japonia) 6-1, 6-2; Mona Barthel (Germania) – Carina Witthöft (Germania) 6-1, 6-4; Johanna Larsson (Suedia) – Pauline Parmentier (Franţa) 6-4, 6-2; Krystina Pliskova (Cehia) – Océane Dodin (Franţa) 3-6, 6-3, 6-4; Kiki Bertens (Olanda) – Annika Beck (Germania) 6-4, 6-4; Petra Kvitova (Cehia) –Hsieh Su Wei (Taiwan) 7-5, 6-0; Caroline Wozniacki (Danemarca) – Madison Brengle (SUA) 6-2, 6-2.
* În localitatea franceză Joue-Les-Tours are loc un turneul ITF de 50.000 de dolari, cu participarea a trei jucătoare române. Dintre acestea, cea mai bine clasată este Andreea Mitu (218 WTA, nr. 6), care a trecut în primul tur cu 3-6, 6-1, 6-2, după o oră şi 46 de minute de joc de italianca Fiona Ferro (238). În optimi, Mitu o va întâlni pe  Vera Lapko (Belarus, 330), care a trecut de Théo Gavouil (Franţa, 544) cu scorul de 6-3, 6-2. O victorie mai frumoasă a obţinut tânăra Gabriela Ruse (334), care a trecut în primul tur chiar de favorita principală, jucătoarea sârbă Ivana Jorovic (138), scor 7-5, 6-4, după 108 minute. În optimi, Gabriela o fa întâlni pe olandeza Quirine Lemoine (261), care a învins-o cu 7-5, 5-7, 6-4 pe jucătoarea franceză Claire Feuerstein (327).  În schimb, Alexandra Cadanţu (269) a fost învinsă cu 1-6, 3-6 de a patra favorită, olandeza Lesley Kerkhove (187), scor 1-6, 3-6.