Cădere în repriza secundă

luni, 27 februarie 2017, 02:43

CSM Bucureşti a pierdut cu 33-35 la Larvik, însă menţine şanse pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de handbal feminin

Echipa CSM Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 33-35 n(18-18), de formaţia norvegiană Larvik, într-un meci din grupa a doua principală  a Ligii Campionilor la handbal feminin. Marcatoarele echipei bucureştene au fost Carmen Martin – 8, Isabella Gullden – 7, Linnea Torstensson – 5, Camille Ayglon – 4, Gnonsiane Niombla – 4, Anastasia Lobaci – 2, Iulia Curea, Aurelia Brădeanu şi Maja Mehmedovic. Cele mai multe goluri ale norvegiencelor au fost marcate de Amanda Kurtovic (8), Thea Mørk (8) şi Marit Fråtfjord 7. CSM a început foarte bine meciul şi a condus cu 2-0 (min. 2) şi 4-1, apoi s-a desprins la 10-6 (‘14), dar gazdele au marcat de trei ori la rând şi s-au apropiat la o lungime pe tabela de marcaj, 10-9, Larvik a reuşit să conducă în premieră în min. 28, cu 17-16, dar la pauză scorul a fost egal, 18-18. Debutul reprizei secunde a fost catastrofal pentru CSMB , care s-a văzut condusă cu 18-22 (‘34). În min. 41, diferenţa de pe tabelă era minimă, 24-23 pentru Larvik, care a tranşat soarta meciului în decurs de câteva minute, desprinzându-se decisiv, la 30-24 (‘48). CSMB a reuşit să apropie din nou la un singur gol, 34-33 (‘58), dar scandinavele s-au impus în cele din urmă cu 35-33. Într-un alt meci din grupa a doua disputat sâmbătă, Györi ETO s-a impus în deplasare cu 34-17 în faţa echipei Krim Ljubljana, iar ieri, în derbiul danez al grupei, Esbjerg – Midtjylland 22-21. Clasamentul grupei a doua arată astfel: 1. Györ – 13 p; 2. Larvik – 10 p; 3. Midtjylland – 8 p; 4. CSM – 7 p; 5. Krim – 7 p; 6. Esbjerg – 4 p. În ultimele două etape ale grupei, CSM Bucureşti (ocupanta locului va întâlni RK Krim Mercator pe teren propriu, la 3 martie, şi Team Esbjerg, în deplasare, la 12 martie. Echipa CSM Bucureşti are meciuri relativ uşoare şi poate obţine calificarea de pe locul IV sau chiar III, însă ar avea adversari foarte puternici în sferturi, Vardar Skopje (neînvinsă) sau Ferencvaros Budapesta.
Rezultate din grupa I: Astrahanocika – Thüringer 26-24; Ferencvaros Budapesta  – Metz 29-23;  Thüringer – Buducnost Podgorica 28-31. Clasament:  1. Vardar – 16 p; 2. Ferencvaros – 13 p; 3. Buducnost – 11 p; 4. Metz – 6 p; 5. Thüringer – 4 p; 6. Astrahanocika – 2 p;.