Cupa Regelui să trăiască!

luni, 05 decembrie 2016, 02:43

În ultimul meci  de rugby al anului pe stadionul Tepro, Politehnica Iaşi – Saracens Timişoara 3-16 (3-3)
.
Considerată utilă prin faptul că umple programul competiţional al echipelor din Superligă în perioadele de activitate ale echipei naţionale şi dă posibilitatea antrenorilor de a-şi verifica eşaloanele de rezervă, cea de-a treia competiţie rugbistică a ţării s-a încheiat ieri, însă partea din competiţie destinată meciurilor de clasament în zona inferioară a fost receptată  diferit în lumea rugbiului autohton: dacă tehnicienii şi jucătorii, în special, români, au aplaudat posibilitatea de a se juca mai multe meciuri, cei din zona administrativă  şi o parte dintre străini au considerat inutile cheltuielile necesare unor deplasări pe trasee gen Iaşi – Cluj – Timişoara, pentru un banal loc V sau VI într-o competiţie fără importanţă şi în plus pe vremuri vitrege (în sens meteorologic. S-a aflat că se joacă un mini-tur Berger între cele trei eliminate din sferturi: Cluj – Iaşi, Timişoara – Cluj şi Iaşi –Timişoara. Numai că FRR s-a ţinut “băţ” şi a solicitat desfăşurarea meciurilor sub ameninţarea amenzilor. Cupa Regelui să trăiască ! Aşa că Iaşul a făcut act de prezenţă la Cluj şi a pierdut cu 0-5 (situaţia este binecunoscută). Iar dacă ieşenii au fost criticaţi pentru “desconsiderare” de către gazdele clujene, iată că şi ardelenii noştri au făcut acelaşi lucru la Timişoara. Însă “sarazinii” din Banat au anunţat că vin la Iaşi pentru un meci, în care câştigătoarea va ocupa locul V şi învinsa locul VII, adică echipa din Cluj, care a jucat câteva minute în acest tur, ia automat locul VI.
Meciul s-a încheiat cu 16-3 în favoarea timişorenilor, ambele echipe folosind, în mare, cel mai bun lot disponibil. Ieşenii au condus primii, printr-o lovitură de penalizare realizată de Daniel Plai (‘8), iar Conache a egalat din aceeaşi postură în min. 39. În repriza a doua, bănăţenii s-au distanţat printr-o altă  lovitură de pedeapsă, transformată de Rivas şi două eseuri netransformate pe final, semnate Manumua şi Mariş. Cei trei antrenori ai Politehnicii, George Sava, Cosmin Raţiu şi Ioan Iftode au folosit acest XV de start: Chiriac, Orghianu, Bălan – Bişoc, Toader- N. Moa, Niţă, Raţiu – Vaman, Plai – A.Moa, Moroşanu, Văcaru, Mihai – Barbu. Pe parcursul partidei au suferit eliminări temporare Simionescu (de la oaspeţi), Toader şi Văcaru. Dincolo de deficienţele semnalate, trebuie să menţionăm că pentru o echipă ca a Iaşului, disputarea într-un singur an a patru meciuri cu Saracens Timişoara, înseamnă extraordinar de mult. Cine şi-ar fi închipuit aşa ceva cu un an în urmă?
Ultimele rezultate din Cupa Regelui: Ştiinţa Baia Mare – Steaua 10-8 (finala mare); Dinamo – CSM Olimpia Bucureşti 16-15 (finala mică). Clasament: 1. Baia Mare; 2. Steaua; 3. Dinamo; 4. CSM Olimpia; 5. Timişoara; 6. Cluj; 7. Iaşi.