Eşec în sala proprie

luni, 08 aprilie 2013, 01:50

LPS Iaşi – Şcoala 181 Bucureşti 24-28 (10-16), în etapa a XXI-a a Diviziei A de handbal feminin

Calculele hârtiei au fost respectate ieri, în Sala Liceului cu Program Sportiv Iaşi, în duelul dintre LPS Iaşi şi Şcoala 181 Bucureşti. Fără Tiron şi Orşivschi, accidentate, gazdele nu au avut nicio şansă în faţa unei echipe mult mai legate, care a controlat jocul de la un capăt la celălalt. Bucureştencele au pornit bine (0-3 în minutul 3) şi au condus lejer în primul act, diferenţa fiind între trei (5-8 în min. 13) şi şapte goluri (9-16). Avansul a rămas mare după odihnă (14-22 în min. 40; 19-26 în min 52), doar finalul fiind ceva mai bun pentru gazde, care au strâns şi până la trei goluri (24-27) în ultimul minut, înainte de ultimul gol al partidei. Pentru LPS, care a mizat în atac pe jocul cu doi pivoţi, au înscris doar patru jucătoare: Agape (12, 4 din 7 metri), Conachi (6), Pintilei (3), Ştot (3).

Nicio şansă

* CSM Bacău – Politehnica Iaşi 47-32 (24-15), în etapa a XXI-a a Diviziei A de handbal masculin. După eşecul la scor suferit pe teren propriu, în tur, în faţa CSM Bacău, 27-49, Politehnica Iaşi nu a avut nicio şansă nici sâmbătă, în Sala Sporturilor din Bacău, în partida cu trupa din urbea lui Bacovia, din etapa a VIII-a a returului Diviziei A de handbal masculin. Echilibrul s-a menţinut doar până în minutul 12 (10-8), băcăuanii distanţându-se apoi fără a se întrebuinţa prea mult, chiar dacă în primul act au reuşit un singur gol de la linia de 9 metri! Jocul s-a oprit practic în minutul 40, când diferenţa era deja de 15 goluri (34-19), ultimele 20 de minute jucându-se ca la antrenament. Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Albu (6), Ciocoiu (5), Burdun (5), Sabău (5), Negru (3), Sărăcilă (3), Folescu (3), Hîrţan (2).