Eşec previzibil

miercuri, 18 decembrie 2013, 02:50
Penicilina Iaşi – CSV Alba Blaj 0-3 (-15; -14; -24), în etapa a XII-a a Diviziei A1 de volei feminin

Penicilina Iaşi a intrat din postura de victimă sigură în ultimul meci oficial disputat în 2013, cel din prima etapă a returului primului eşalon de volei feminin. Faptul că gazdele nu au crezut deloc în şansa lor în partida cu Alba Blaj s-a simţit repede, primul set fiind o formalitate pentru formaţia oaspete. Încă de la 1-0 pentru ieşence, Alba a bifat şase puncte consecutive, erorile multiple ale gazdelor, în special la preluare şi serviciu, fiind speculate prompt de o trupă care s-a impus la 15 în doar 20 de minute. Al doilea parţial a avut câteva momente în care Penicilina a dat iluzii că poate conta, scorul fiind strâns până la 7-9. Totul s-a rupt la 13-17, când trupa care se ia la trântă în acest sezon cu reprezentantele României în Liga Campionilor, Ştiinţa Bacău şi Dinamo Bucureşti, a punctat de cinci ori, încheind apoi conturile în 22 de minute. Setul al treilea a început iarăşi prost pentru trupa pregătită de Rareş Puni (0-3, 3-7), care s-a trezit însă şi a egalat la 10. La 12-12, Penicilina a căzut brusc (12-18), iar la 15-20 se vorbea că şoferul oaspeţilor a pornit autocarul. Două schimbări efectuate de Branko Gajic, care le-a scos pe Trombiţaş şi pe Collar, cele care, alături de Salaoru, au făcut legea pe teren, au bulversat însă jocul grupării ardelene. Penicilina a făcut patru puncte consecutiv şi, în ciuda revenirii pe teren a titularelor oaspetelor, a egalat la 21, a condus cu 23-22 şi a avut minge de set! Speriate parcă de faptul că ar fi putut să reintre în joc, gazdele au pierdut însă următoarele trei puncte şi, implicit, meciul, ultimul set durând 30 de minute. La Penicilina au evoluat Mihaela Stîngă, Melinda Şipoş, Cristina Lungu, Andra Streşină, Alina Melinte, Daniela Popovici,  liberoul Diana Studineanu, Ana-Maria Berdilă, Ana Ursachi şi Simona Mocanu. Penicilina va face astfel sărbătorile de iarnă cu nouă puncte, zestre care o plasează pe locul X al clasamentului, exact deasupra liniei retrogradante. Divizia A1 de volei feminin se va relua pe 18 ianuarie 2014, când este programată etapa a XIII-a.