Froome a fost detronat

vineri, 14 iulie 2017, 01:43

După etapa din Turul Franţei câştigată de Romain Bardet, italianul Fabio Aru este noul lider

Francezul Romain Bardet (AG2R La Mondiale) s-a arătat cel mai puternic,ieri, pe altiportul Peyragudes, câştigând etapa a 12-a a turului ciclist al Franţei, fiind cronometrat pe distanţa de 214 km în 5 h9:38, în timp ce italianul Fabio Aru (Astana) l-a deposedat de tricoul galben de lider al clasamentului general pe britanicul Chris Froome (Sky). Froome, deţinătorul titlului şi favorit al acestei ediţii, a pierdut tricoul galben în ultimii 300 m ai ascensiunii finale, una foarte dură, cu o pantă de 20%, clasându-se pe locul VII, la 22 de secunde de Bardet. În clasamentul general al acestei a 104-a ediţii a Marii Bucle, Aru este urmat de Froome la 6 secunde şi de Bardet la 25 de secunde. Columbianul Rigoberto Uran este al patrulea, la 35 de secunde.  La sosirea după 214,5 km, între Pau şi Peyragudes, Bardet i-a devansat cu două secunde pe Uran şi Aru, sosiţi în această ordine.

Francezul a obţinut primul său succes în această ediţie şi al treilea în Turul Franţei. Anul trecut, Bardet (26 ani) s-a clasat al doilea la finalul cursei, după Froome. După o evadare a britanicului Stephen Cummings (Dimension Data), prins însă cu 9 km înainte de sosire, totul s-a jucat în ultimii 400 de metri pe pista altiportului, cu atacul lui Aru, contrat de Bardet. Aru, campionul Italiei, a îmbrăcat pentru prima dată în cariera sa tricoul galben în Turul Franţei. însă locotenentul său danez Jakob Fuglsang, accidentat la încheietura unei mâini cu o zi înainte, nu l-a mai putut ajuta, rămânând mult în spatele plutonului. Şi columbianul Nairo Quintana (Movistar) a fost distanţat pe primele pante de la Peyresourde. Cel care în clasamentul final a fost al doilea după Froome în ediţiile din 2013 şi 2015, se află acum la peste patru minute în clasamentul general.  Astăzi este programată etapa a 13-a (101 km), între Saint-Girons şi Foix, cu trei căţărări de prima categorie (Latrape, Agnes, Peguere). (AGERPRES)