Înfrângere la limită a ieşencelor

luni, 10 octombrie 2016, 01:43

CSM Satu Mare – Politehnica Iaşi 63-57 (19-13, 16-12, 15-16, 13-16) în etapa a II-a a Ligii Naţionale de baschet feminin

CSM: Chastity Reed 2, Ramona Laza 2, Khadijah Whittington 9, Andreea Olah 7, Morgan Batey 9 (1X3) / Adina Pop, Flavia Ferenczi 6 (2X3), Kristina Baltic 14, Matea Tavic 14 (1)
Poli: Corinne Adams 15 (1), Roxana Butnariu, Gabriela Măgurean, Andreea Aursulesei, Dominique Mosley 15 (1) / Ramona Dănălache 3, KaDeidre Simmons 11, Jasmine Johnson13.
Meciul cu echipa sătmăreană, condusă de antrenorul portughez José Miguel Peres Araujo, a arătat destule momente bune ale jucătoarelor ieşene. Începutul a fost al gazdelor, care au avut ecart maxim de 11 puncte, dar odată cu intrarea americancelor Simmons şi Johnson, formaţia pregătită de Yoannis Tsirogiannis şi Sorana Nănescu a început să se apropie. La jumătatea sfertului secund, jucătoarele ieşene au condus în două  rânduri, 20-19 şi 23-21, însă de atunci sătmărencele au înscris zece puncte consecutive. Jocul oscilant al Politehnicii a adus avantaj în sferturile de după pauză, dar CSM a reuşit să-şi păstreze avantajul obţinut.

Celelalte rezultate ale etapei: Sirius Târgu Mureş – Olimpia Braşov 51-80; CSM Târgovişte – Sepsi Sfântu Gheorghe 49-36; Phoenix Galaţi – Teleorman Alexandria 68-59; ICIM Arad – “U” Cluj 71-75. În clasament, echipele din Braşov, Cluj, Târgovişte şi Galaţi au câte două victorii din două meciuri.
Etapa viitoare, Politehnica va întâlni pe teren propriu o altă echipă care nu a avut bucuria victoriei în primele două runde, vechea cunoştinţă din Divizia A, Sirius Târgu Mureş.  Celelalte partide sunt ACS Sepsi Sfântu Gheorghe – CSM Satu Mare, Olimpia Braşov – ICIM Arad, “U” Cluj – Phoenix Galaţi şi Teleorman Alexandria – CSM Târgovişte