La orizont, dimineaţa pe răcoare

marți, 30 aprilie 2013, 01:50
8 MIN

CSMS Iaşi – FC Braşov 1-2 (1-1), în etapa a XXVIII-a a Ligii I de fotbal. Formaţia ieşeană are din ce în ce mai puţine şanse de a se salva de la retrogradare

CSMS: Irimia – Mitic, Creţu, Avrămia, Mitrea (’69 – Bădic) – Milea, Straton – Onofraş (’84 – Herghelegiu), Moutinho (’74 – Cl. Ionescu), Ţigănaşu – Pătulea. Antrenor: Sorin Cîrţu.
Braşov: Mutu – Velayos, Oltean, L. Munteanu (‘8 – Moraru), Cr. Ionescu – Machado, Madeira – Viveiros, Dias (’58 – Păun), Tătar – Buga (’69 – Batin). Antrenor: Adrian Szabo
Cartonaşe galbene: Milea (’29) – Moraru (’71).
Arbitri: Marius Avram (Bucureşti); Aurel Oniţa (Constanţa), Gheorghe Bogdan (Bucureşti).

1-0, min. 19: Moutinho i-a pasat lui Pătulea, care a înscris din careul mic;
1-1, min. 42: Viveiros a centrat de pe dreapta, Tătar a înscris cu capul;
1-2, min. 79: Machado a înscris cu o lovitură de cap, după un corner executat de Păun, de pe dreapta.

Nici schimbarea antrenorului nu a reuşit să trezească pe CSMS, care a pierdut aseară, după un joc modest, în faţa unei echipe care nu mai are nicio grijă în campionat. Tactica ciudată, aleasă de Sorin Cîrţu, care a preferat să mizeze pe un modul cu doi închizători, l-a titularizat pe Mitrea pe postul de fundaş stânga şi nu a contat pe alţi fotbalişti pe care s-a mizat până acum a dat roade doar o jumătate de repriză. Asta pentru că Braşovul, care părea în excursie în Moldova, a jucat palid, iar prima ocazie importantă a jocului a fost concretizată de Pătulea. Oaspeţii au intrat treptat în joc, ratarea lui Viveiros (’22 – reluare de la 6 metri pe lângă poartă) prevestind golul egalizator, care a fost generat de o gafă mare a lui Mitrea.
Pauza nu i-a trezit pe ieşeni, care au intrat şi mai amorţiţi în repriza secundă, a cărui start a fost dominat cu autoritate de oaspeţi. Ratările lui Buga, cadourile făcute de arbitri şi intervenţiile lui Irimia la încercările lui Batin şi Cr. Ionescu au dat iluzia că Iaşul va obţine măcar o remiză. Totul s-a năruit în minutul 79, când “stegarii” au înscris un gol care s-a dovedit decisiv, pentru că Herghelegiu a ratat în minutul 86 de la 6 metri patru puncte strânsă în acest an şi logodna cu Liga I se destramă din ce în ce mai tare..

Arbitrii au fost pro-Iaşi

^ Accidentat duminică la antrenament, Vladu a sperat că va putea intra în joc. Cu câteva ore înainte de meci s-a luat decizia de a nu se conta pe el, pentru că riscul agravării problemelor sale era ridicat. Şi la oaspeţi a apărut o indisponibilitate de ultimă oră, Mateiu. ^ Gado, Keita şi Mihălăchioaie nu au fost incluşi nici în lotul de 18. Claudiu Tudor, care a împlinit ieri 28 de ani, nu a fost folosit niciun minut. ^ Bădic a debutat ieri în Liga I. ^ Preşedintele CSMS, Florin Prunea, a stat în premieră în acest an pe banca tehnică. ^ Mai mulţi spectatori l-au contestat pe primarul Iaşului, Gheorghe Nichita. ^ La braşoveni au evoluat trei foşti fotbalişti ai Politehnicii, L. Munteanu, care s-a accidentat repede, Viveiros şi Păun. ^ Arbitrii au avut mai multe decizii pro-Iaşi, cea mai importantă derulându-se în minutul 62, când faultul comis de Creţu asupra lui Păun, în careu, a fost trecut cu vederea de Avram. ^ Eşecul de ieri este al treilea consecutiv şi al cincilea din acest an în care Iaşul pierde cu 1-2 după ce conduce!

Declaraţiile tehnicienilor

Sorin Cîrţu: “Am făcut o primă repriză bună, însă am pierdut. Din păcate, au apărut iarăşi greşeli individuale inadmisibile. Fazele fixe le-am lucrat şi la tablă şi pe hârtie, însă Creţu tot l-a pierdut pe Machado din marcaj. Pe Mitrea l-am folosit deoarece Vladu s-a accidentat duminică. Nu cred că am făcut schimbările târziu. Nu am jucat în 4-4-2 pentru că echipa nu poate alerga suficient pentru a juca în acest sistem. Ştiu de ce nu reuşim să conservăm rezultatul după ce conducem, însă nu spun acest lucru, pentru că nu vreau să acuz pe cineva, ori să iasă vreun scandal”.
Adrian Szabo: “E bine să joci fără griji. Nu e vorba că nu am avut milă de Iaşi, ne-am jucat şansa noastră. Am egalat pe finalul primei reprize, lucru care i-a făcut pe băieţi să iasă mai determinaţi după pauză şi să se impună pe merit”.

Concordia a sucombat `n final

* ultimele rezultate din etapa a XXVIII-a a Ligii I

* O]elul Gala]i – Concordia Chiajna 2-1 (1-1). S`rghi (’20), Iorga (’90^3 – penalty) / Serediuc (’14). Concordia a fost la un pas de surpriz\ pe stadionul din Gala]i, fiind `nvins\ de fosta campioan\ `n ultimele secunde, dintr-un penalty acordat la o interven]ie a lui Belu (care a primit [i cartona[ul ro[u) asupra lui Vancea. Golul marcat de oaspe]i `n min. 14 (Serediuc, la col]ul lung din pasa lui Pan\) a turnat plumb `n picioarele g\l\]enilor, care chiar dac\ au egalat relativ repede, nu [i-au g\sit caden]a, p=n\ la final.

* Pandurii T=rgu Jiu – Gloria Bistri]a 4-0 (2-0). Predescu (’15), Ibeh (’26), Matulevicius (’70), Nicoar\ (’90^3). Dup\ ce a `n[f\cat lanterna cu s=rg [i are [anse nule de salvare, forma]ia lui Nae Manea are [i ghinion, doi juc\tori accident=ndu-se `n prima repriz\. Victoria gorjenilor a fost mai presus de orice dubiu, golul serii fiind marcat de Predescu, de la peste 30 de metri.