La revedere, handbal în Iaşi

N

luni, 19 mai 2014, 01:50

\N

În penultima etapă a Diviziei A, HC Universitas – CSU Galați 31-35 (12-22) şi Politehnica Iaşi – Universitatea Târgovişte 43-29 (17-15)

Universitas Iaşi a încheiat cu o înfrângere jocurile de pe teren propriu din sezonul 2013-2014 al Diviziei A de handbal masculin. Sâmbătă, în Sala Liceului cu Program Sportiv Iaşi, echipa pregătită de Radu Crăescu a cedat cu 31-35 în faţa CSU Galaţi. Soarta partidei a fost tranşată încă din primul act, care s-a “rupt” după minutul 15, gălăţenii ducând scorul de la 9-12 la 11-22 în 14 minute! Gazdele au jucat ceva mai bine după odihnă, însă nu au putut întoarce rezultatul. Pentru Universitas au punctat Şt. Dumitrache (9), Ciobanu (8), Ifrim (7), Moraru (2), Poteră (2), Grosu (1), Dimofte (1) şi Lazăr (1).

Ieri, tot în Sala LPS, a fost rândul Politehnicii să joace ultimul meci acasă din sezonul care se va încheia săptămâna viitoare. Formaţia pregătită de Florin Spiridon şi Ioan Zepciuc, care sunt supervizaţi de Cornel Bădulescu, a depăşit la scor, 43-29 (17-15), pe Universitatea Tîrgovişte. Succesul s-a conturat abia după minutul 26, când Poli a egalat la 15. Gazdele au dominat cu autoritate actul secund, cea mai bună perioadă fiind între minutele 44 şi 50, când Iaşul a înscris opt goluri consecutiv (!) şi s-a distanţat la 33-20. MVP-ul partidei a fost Ionuţ Caciuc, care a înscris 19 goluri (!!) din 22 aruncări. Celelalte reuşite ale gazdelor au fost semnate de Vulpe (8), Dîl (7), Sabău (3), Matei (2), Czari (2), Toma (1) şi Ciocoiu (1).