Londra din Timişoara

luni, 09 noiembrie 2015, 02:43

Meciul dintre ACS Poli şi Dinamo s-a disputat pe o ceaţă densă şi a fost câştigat de oaspeţi după o gafă de zile mari a portarului Kirschstein. Astra se distanţează în clasamentul Ligii I

* FC Viitorul – Astra Giurgiu 1-2 (1-0). Tânase (’30) / Niculae (’60), William (’86). Meciul de la Ovidiu a demonstrat clar că Astra îşi merită locul în fruntea clasamentului, iar Şumudică are stofă de antrenor chiar dacă se mai laudă şi singur.  După o repriză în care Astra a dormit şi Viitorul s-a jucat cu ocaziile, Astra şi-a arătat valoarea în partea secundă, Daniel Niculae dovedindu-se o soluţie foarte bună în atac, în lipsa lui Alibec.
* FC Voluntari – CFR Cluj 2-2 (1-0). Voduţ (’10), Novac (’49), Cristian (’75, ’83 – penalty). Într-un anume fel, partida de pe stadionul Dinamo a semănat cu Viitorul – Astra. În prima repriză, feroviari n-au contat iar gazdele au ratat ocazii imense, după pauză  clujenii s-au trezit şi au taxat indolenţa voluntarienilor, chiar dacă penaltiul acordat lui Jakolis rămâne de discutat. Oricum, operaţiunea SMURD a lui  Gigi Mulţescu pare a da ceva roade.
* ACS Poli Timişoara – Dinamo  0-1 (0-0). Essombé (’56). Ceaţa densă a influenţat atât calitatea jocului, cât (mai ales) superba acţiune a tribunei din min. 41, în memoria victimelor de la clubul “Colectiv”. Fotbal a fost mai puţin, în câmp au dominat gazdele, însă decizia a fost a portarului neamţ al Timişoarei, Sascha Kirschstein, care a scăpat din neatenţie un balon, iar Essombé a fost pe fază.
* CSU Craiova – ASA Târgu Mureş 1-1 (1-1). Costa (’35 – autogol) / Jazvic (’13). O gafă a apărării oltene şi o respingere cam nefericită a portarului Bălgrădean a condus la deschiderea scorului de către oaspeţi. Mureşenii au fost aproape de 2-0 când Voiculeţ l-a văzut ieşit dintre buturi pe Bălgrădean, însă şutul său a nimerit bara. Şi tot oaspeţii au făcut 1-1, după ce atacantul Ramon Costa a deviat în proprie poartă mingea trimisă din lovitură liberă de către Zlatinski.
* Steaua – FC Botoşani 5-3 (3-2). Breeveld (‘2), Stanciu (’29, ’72), Tadé (’30), Rîpă (’68) / Roman (’26), Martinus (’28), Cabrera (’55). Început cu un gol fulminant marcat pe contraatac de Breeveld, meciul s-a aprins în min. 26, după care s-au înscris patru goluri în patru minute. Moldovenii au mai egalat odată, dar în final Steaua s-a impus. În mim. 89, botoşăneanul Miron a fost eliminat (roşu direct, fault la Onţel).

Astăzi se joacă ultimul meci al etapei, Petrolul – Concordia Chiajna (ora 20:30).
Etapa viitoare (20-23 noiembrie): Concordia Chiajna – CSU Craiova (vineri), CFR Cluj – CSMS Iaşi – Astra Giurgiu – ACS Poli Timişoara (sămbătă), ASA Târgu Mureş – FC Viitorul, Dinamo – Steaua (duminică), FC Botoşani – FC Voluntari, Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti (luni).