Nici un român învingător

sâmbătă, 20 februarie 2016, 02:43

Tătăruşanu, Chiricheş şi Radu au jucat în 16-imile Europa League

Ciprian Tătăruşanu (30 de ani) a fost integralist şi a primit un gol, din penalty, în meciul Fiorentina – Tottenham, scor 1-1, disputat joi, în manşa tur a 16-imilor Europa League. Chadli, de la Tottenham, l-a învins pe Tătăruşanu, din penalty, şi a deschis scorul, în minutul 37. Bernardeschi a egalat în minutul 59. Un alt jucător român, Vlad Chiricheş (26 de ani) a fost integralist şi el în partida susţinută de Napoli în deplasare, cu Villarreal. Chiricheş a avut o evoluţie foarte bună, dar spaniolii au câştigat cu 1-0, prin golul marcat de Suarez (’82). Lazio, cu Ştefan Radu integralist, a remizat la Istanbul cu Galatasaray, 1-1. Turcii au marcat primii, prin Sarioglu (’12), iar Milinkovic a egalat în min. 21. Şahtar Doneţk, echipa pregătită de Mircea Lucescu, n-a reuşit să învingă pe teren propriu pe Schalke 04, deşi din echipa germană au lipsit o serie de tilulari, scor 0-0. Kucer, de la echipa ucraineană a fost eliminat în min. 86. În fine, pare paradoxal, dar celebrul portar spaniol Iker Casillas a debutat la 34 de ani în Europa League. După ce a evoluat de 160 de ori în Liga Campionilor pentru Real Madrid, Iker a evoluat pentru FC Porto în partida din deplasare contra formaţiei Borussia Dortmund. Borussia Dortmund a câştigat cu 2-0, prin golurile marcate de Piszczek (‘6) şi Reus (’71).  Cea mai mare surpriză a fost înfrângerea echipei Manchester United, pe terenul formaţiei daneze Midtjylland, scor 1-2. Echipa gazdă a învins cu 2-1, golurile fiind marcate de Sisto (’44), Onuachu (’77), respectiv, Depay (’37).
Celelalte rezultate din manşa tur: Anderlecht Bruxelles – Olympiakos Pireu 1-0; FC Sevilla – Molde 3-0; St. Etienne – Basel 3-2; Augsburg – Liverpool 0-0;  Olympique Marseille – Athletic Bilbao 0-1; FC Sion – Braga 1-2; Sparta Praga – Krasnodar 1-0; Sporting Lisabona – Bayer Leverkusen 0-1; Valencia – Rapid Viena 6-0; Fenerbahçe – Lokomotiv Moscova 2-0. Returul ultimului meci va avea loc miercurea viitoare, iar celelalte partide retur, cu o zi mai târziu.