Oxigen pentru Miroslava

luni, 25 septembrie 2017, 01:43

Ştiinţa a învins la Baloteşti, cu 2-1 (1-1) în etapa a IX-a a Ligii a II-a de fotbal

Ştiinţa Miroslava a luat o importantă gură de oxigen în etapa a IX-a a Ligii a II-a de fotbal. Ameninţat cu demiterea, antrenorul Cristi Ungureanu a condus echipa care se afla în fundul clasamentului, pe locul XIX, la egalitate de puncte cu “lanterna”, Foresta Suceava, spre victorie în disputa de la Baloteşti, contra CS. Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Marciuc, Taciuc a egalat în minutul 29, scorul final fiind stabilit de Marin, în minutul 76. A fost a doua victorie obţinută de Ştiinţa în deplasare, după succesul repurtat în faţa Metaloglobus Bucureşti. Ştiinţa a acumulat astfel 7 puncte

(pe teren propriu a remizat cu Brăila) şi a urcat pe locul XVII. Sâmbătă, la Baloteşti, Ungureanu a contat pe: Ţintea – Cerneuţanu, Chindriş, Mateciuc, Maxim, Săvoaia, Cărăuş, Asăvoaei (’59 – Nemţanu), Căinari (’74 – Izmană), Taciuc (’88 – Crişan), Marin.

Celelalte rezultatei ale etapei: FC Argeş – Sportul Snagov 1-0; Metaloglobus – ASA Târgu Mureş 4-0; Academica Clinceni  – Ripensia Timişoara 2-1; CS Mioveni – Luceafărul Oradea 3-2; AFC Hermannstadt – Foresta Suceava 2-0; CS Afumaţi – ASU Timişoara 2-1; Dunărea Călăraşi – Pandurii 3-1; Olimpia Satu Mare – UTA 1-0; Chindia Târgovişte – Dacia Brăila 2-0. Clasament: 1. Hermannstadt –  24 p; 2. Călăraşi – 19 p; 3. Ripensia – 17 p; 4. Chindia – 17 p; 5. ASA – 17 p; 6. Clinceni – 17 p.