Penicilina a învins din nou pe Rapid şi rămâne în Divizia A1

N

joi, 03 aprilie 2014, 01:50

\N

Penicilina Iaşi va juca şi în sezonul viitor în Divizia 1 de volei feminin, deşi nu exista nicio îndoială că această „decizie” va fi luată în cursul serii de ieri. Anticipam, de altfel, că, în cel mai rău caz, echipa din Giuleşti va cuceri doar un set, dar voleibalistele antrenate de Rareş Puni ne-au contrazis. Ele au câştigat cu 3-0, echipa gazdă din Giuleşti mulţumindu-se să dea tare din coate ca să câştige setul al doilea şi a fost foarte aproape. Experienţa jucătoarelor ieşene n-a permis acest lucru, ieşencele câştigând un „long set” cu 26-24. În rest, echipa ieşeană n-a avut probleme, adjudecându-şi celelalte acte cu 25-13 (I) şi 25-16 (III). Ca urmare, Rapid a retrogradat împreună cu echipa Tomis Constanţa. În lupta pentru titlu, prima finalistă va fi Ştiinţa Bacău, a obţinut la Târgu Mureş a treia victorie în faţa Medicinei cu 3-1 (-22, 18, 18,11) În meciul III dintre Alba Blaj şi Dinamo, disputat în Ardeal, oaspetele au câştigat cu 3-2 (-20, 32, -18, 19, 13) şi scorul general a devenit 2-1 pentru Dinamo.