Remize care nu ajuta la nimic

vineri, 04 noiembrie 2016, 02:44
4 MIN

Nici Steaua, nici Astra n-au reuşit să câştige şi calificarea în 16-mile de finală ale Ligii Europa se îndepărtează

* Astra Giurgiu – Viktoria Plzen 1-1 (1-1), grupa E
Astra: Lung – Săpunaru, Geraldo, Oros– Stan, Boubacar, Lovin (’55 –Nicoară), Morais  –Seto, Teixeira(’87 – Ioniţă) – Budescu (’75 – Niculae). Antrenor: Marius Şumudică.

Plzen: Kozacik – Reznik, Hejda, Hubnik, Mateju  – Hromada (’87 – Bakos), Hrosovsky – Petrzela, Kace (’62 – Horava), Kovarik (’67 – Kopik)  – Krmencik. Antrenor: Roman Pivarnik.
Arbitru: Alon Yefet (Israel)
Cartonaşe galbene: Lovin, Budescu, Lung / Hromada
1-0, min. 19: Budescu trimite o pasă pe culoar, Stan şutează, Reznik respinge, tot Stan preia şi îl învinge pe portarul ceh de la 10 metri.
1-1, min. 25: centrează Petrzela de pe dreapta, Krmencik reia cu capul peste Lung.

Şumudică şi-a instalat echipa într-o aşezare prudentă, cu trei stoperi, dar Astra a căutat golul încă din primele minute. Chiar în min. 3, Teixeira a consemnat prima ocazie a meciului, iar în min. 19, graţie unei pase superbe a lui Budescu, Stan înscrie în poarta lui Kozacic primul gol de când joacă l Astra. Golul marcat de fiul fostului antrenor al Stelei poreclit “Iliesta” a schimbat total faţa jocului, posesia trecând de partea cehilor  (54-46 %)care au ştiut să speculeze gravele deficienţe din apărarea giurgiuvenilor. Geraldo a fost omul cu păcatul şi înaltul Kremencik a egalat, scorul de pe tabelă alimentând şi mai mult jocul elevilor lui Pivarnik. Albanezul Kace a finalizat defectuos o pasă de pe dreapta a neobositului Petrzela. Conştienţi că o înfrângere îi elimină din lupta pentru calificare, “berarii” au dominat prima repriză până la capăt. Numai că Şumudică şi-a dat şi el seama că trebuie să dinamizeze jocul ofensiv şi a rezultat un joc cu ocazii mai multe la ambele porţi. Excelentul Hrosovsky a surprins printr-o acţiune individuală de toată frumuseţea (’49) a tras puternic, Lung a respins în lateral, iar Petrzela a reluat peste poartă. De partea cealaltă, Budescu a mai inventat o pasă bună, pe dreapta la Seto, japonezul a vrut să centreze, dar cum atacanţii de careu lipseau cu desăvârşire, a căutat un şut la colţul lung, respins de Kozacik în corner. Însă finalul a aparţinut cehilor, care au mai avut câteva mari ocazii, bara lui Krmencik (’76) fiind cea mai mare. Lipsa unui vârf de careu a fost un mare handicap al Astrei, nici Budescu şi nici Niculae neîndeplinind acest rol.
Celălalt meci din grupa E: Austria Viena – AS Roma 2-4. Ayode (‘2), Grünwald (89) / Dzeko (‘5, ‘59), de Rossi (’18), Nainggolan (’78)
Clasament: 1. AS Roma – 8 p; 2. Austria – 5 p; 3. Astra – 4 p; 4. Plzen – 3 p.

* FC Zürich – Steaua 0-0, grupa L
Zürich: Vanins – Brunner, Kecoevic, Nef, Vosser (’29 – Stettler) –Kukeli –Winter (’64 – Koné), Buff (’75 – Schönbächler), Sarr, Rodriguez – Cavusevic. Antrenor: Uli Forte
Steaua: Niţă – Tamaş, Moke, Toşca, Momcilovic – Bourceanu (’63 – Aganovic), Muniru (’85 – Tudorie)– Popa, Boldrin, William – Golubovic (’72 – Achim). Antrenor: Laurentiu Reghecampf
Arbitru: Robert Schorgenhöfer (Austria)
Cartonaşe galbene: Kecoevic / Muniru

O primă repriză în care Steaua a fost superioară doar la capitolul posesie,autoritară chiar. Însă la ocazii de poartă elveţienii au fost superiori. Cele mai au fost câte două, succedate una după alta: Rodrigues peste poartă uşor lateral (’21) – William, şut în înaltul cerului de la 3 metri, din centrarea precisă a ui Popa (’22); şut în portar Moke (’37), cap Winter peste poartă (’39). În repriza a doua, Steaua a scăpat şi de posesie. Singurul jucător ce părea lucid, Adi Popa n-a ştiut la început să speculeze o gafă a portarului leton Vanins, iar în final în loc de o centrare sănătoasă de la 6 m de poartă, a preferat un şut în plasa laterală. Nici elveţienii nu s-au omorât cu firea; egalul îi avantajează, iar ei parcă au ghicit că Steaua nu poate înscrie nici până dimineaţa.
Celălalt meci din grupa L: Villarreal – Osmanlîspor 1-2. Hernandez (’48) / Webo (‘8), Rusescu (’75 – la trei minute după ce a intrat în teren).
Clasament: 1. Osmanlî – 7 p; 2. Villarreal – 5 p; 3. Zürich – 5 p; 4. Steaua – 3 p.