Start sub aşteptări al fotbaliştilor ieşeni

miercuri, 30 iulie 2014, 01:44

Matura echipă a CSMS  nu a putut trece de Viitorul Constanţa, trupă formată inclusiv din juniori

CSMS Iaşi nu a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul, câştigarea primului meci disputat în sezonul 2014-2015 al Ligii I de fotbal. Remiza din partida cu Viitorul Constanţa, disputată luni, în Copou, este nemulţumitoare mai ales că toate atuurile erau de partea Iaşului: experienţa superioară (media de vârstă a gazdelor a fost de aproape 29 de ani, în timp ce la oaspeţi au evoluat mai mulţi juniori, Mitrea, la 26 de ani, fiind veteranul echipei!), care poate fi decisivă în multe partide de genul celei de pe “Emil Alexandrescu”, diferenţele nete de salarizare între cele două echipe, avantajul terenului propriu, emulaţia existentă în Iaşi după promovare, cele două victorii în Cupa Ligii şi chiar transferul lui Wesley, reuşit în dmineaţa meciului etc. Din păcate, elementele amintite nu au fost puse suficient în valoare, iar aspectul general al partidei poate duce la concluzia că rezultatul final a fost echitabil. Asta pentru că raportul ocaziilor mari de gol a fost egal (3-3), al fazelor importante de poartă – la fel, iar dominarea gazdelor a fost în mare parte a timpului plată, fără periculozitate. A surprins mai ales evoluţia din primul act, când construcţia lentă, previzibilă a făcut ca primul şut pe poartă să apară abia în minutul 37, iar prima încercare periculoasă – în penultimul minut, fanii fluierând în câteva rânduri jocul fără orizont al favoriţilor. După odihnă, şi pe fondul pierderii busolei de către oaspeţi, CSMS a fost mai periculoasă în atac, însă lipsa de inspiraţie a lui Pălimaru şi-a spus cuvântul. Probleme nu au apărut doar la finalizare, ci şi pe faza defensivă, Iaşul scăpând fără gol în primul rând datorită lui Caparco.
Aşadar, pas strâmb făcut de CSMS, care mai are nevoie de multe reglaje pentru a juca pe măsura investiţiilor majore făcute în echipă în acest an.

CSMS-catalog

Caparco (7) – trei intervenţii de efect, în special cele două din repriza secundă.
Mitic (5,5) – nu a avut mari probleme în apărare din partea unui Florin Tănase şters, a urcat de câteva ori în atac.
Mihalache (5,5) – şi-a făcut datoria.
Munteanu (5,5) – mici probleme la primul meci oficial.
Voicu (5,5) – este mai util în flancul drept.
Olah (6) – pase precise, centrări foarte bune.
Bosoi (4,5) – şters.
Johnson (5) – câteva faze bune în repriza secundă.
Creţu (5) – harnic, fără eficienţă.
L. Mihai (5,5) – câteva sclipiri.
Pălimaru (4,5) – a irosit două ocazii uriaşe şi a semnat o bară în penultimul minut de joc.
Călugăru a intrat în minutul 75 iar Dedu în minutul 77.