Echipa lui Reghecampf a avut şansa de a învinge “submarinul galben”, iar Astra a jucat la Roma cu gândul la burta goală

Steaua: Niţă – Tamaş, Moke, Toşca, Momcilovic – Bourceanu, Muniru – Popa (’77 – Jakolis), Boldrin, William (’89 – Ov. Popescu) – Golubovic (’78 – Tănase). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Villarreal: Fernandez – Rukavina, Musacchio, Bonera, Jose Angel – dos Santos, N’Diaye,  Bruno, Cerîşev (’73 – Soriano)  – Borre (’83 – Bakambu), Pato (’63 – Castillejo). Antrenor: Fran Escriba
Arbitru: Evhen Aranovski (Ucraina).
Cartonaşe galbene: Borre, Rukavina, N’Diaye

0-1, min. 9: pasă bună în careu trimisă de Bruno, Borre îl depăşeşte pe Toşca şi înscrie în diagonală printre picioarele lui Niţă.; 1-1, min. 20: corner executat scurt de Boldrin, până la William, care centrează, portarul Fernandez intervine, dar scapă balonul şi Muniru înscrie din apropiere.

Dacă cineva s-ar fi uitat la primele zece minute din meciul Steaua – Villarreal, ar fi crezut că se poate reedita coşmarul cu Manchester City. Dacă s-ar fi uitat doar la primele 20, ar fi sperat la un meci de mare spectacol. Într-adevăr, “submarinul galben” a arătat în primele minute că este una dintre fruntaşele ligii spaniole, dar golul a fost determinat de o greşeală a lui Toşca şi o neatenţie a lui Niţă. Însă de greşeli nu sunt scutiţi nici favoriţii, iar portarul Fernandez a scăpat o minge uşoară şi Muniru a egalat. Baftă pentru Steaua? S-a spus că, odată cu venirea lui Fran Escriba, Villarreal a schimbat maniera printr-un joc de posesie numai că posesia a fost mai tot timpul favorabilă Stelei, ca şi celelalte cifre ofensive. Însă prima repriză a fost fadă, lovitura liberă executată de Boldrin şi deviată de Musacchio fiind singurul fapt consemnabil de la gol încoace. În partea secundă se joacă un fotbal mai bun: William de Amorim (’48) a primit o minge înapoi de la Golubovic şi a tras năprasnic, obligându-l pe Fernandez să respingă în transversală. trei minute mai târziu, steliştii au cerut imperios un penalty la un henţ comis de Rukavina, “capul” lui Momcilovic a trecut pe lângă poartă, iar în ultimele minute ambele echipe au trecut pe lângă victorie
Celălalt meci al grupei L: FC  Zürich – Osmanlîspor 2-1. Schönbachler (‘45^1), Cavusevic (’79) / Maher (’73). Schönbachler a ratat şi un penalty în min. 26. La oaspeţi, Raul Rusescu a jucat până în min. 72. Clasament: 1. Villarreal – 4 p; 2. Osmanlî – 3 p (3-2; 3. Zürich – 3 p (2-3); 4. Steaua – 1 p.

AS Roma – Astra Giurgiu 4-0 (2-0)
Roma: Allison– Peres (’64 – Florenzi), Manolas, Fazio, Jesus– Paredes, Strootman (’68 – Gerson)– Salah (’56 – Nainggolan), Totti, Perotti – Iturbe.  Antrenor: Luciano Spalletti.
Astra: Lung – Lazic (’60 – Niculae), Geraldo, Fabricio, Morais –Boubacar (’46 – Lovin), Săpunaru – Nicoară (’60 – Budescu),  Seto, Teixeira – Alibec. Antrenor: Marius Şumudică.
Arbitru: Aliar Aghaev (Azerbaidjan).
Cartonaşe galbene: Totti / Geraldo
1-0, min. 15: centrarea cu boltă a lui Totti la bara a doua ajunge în piciorul lui Strootman, care împinge mingea în poartă de la 4 metri; 2-0, min. 46: lovitură liberă de la 18 m executată de Totti în bară, mingea ricoşează norocos la Fazio şi apoi ajunge dincolo de linia porţii; 3-0, min. 49: Fabricio deviază cu capul în proprie poartă mingea centrată de Salah; 4-0, min, 55: Totti îl angajează pe Salah în careu, acesta trimite mingea din gleznă, pe lângă un Lung înmărmurit.

Aterizată ca mielul la tăiere pe “Stadio Olimpico”, echipa giurgiuveană a sperat zadarnic ca romanii să fi sărbăutorit prea mult ziua cvadragenaruluiTotti. Din contră, astralii au părut de parcă l-ar fi sărbătorit ei pe Nicoară, născut în aceeaşi cu idolul Romei. Chiar Nicoară era să dea lovitura în min. 5, după o acţiune individuală în care l-a driblat şi pe portarul Allison, dar a fost blocat în ultimă instanţă de un fundaş. Două lovituri de maestru, marca Totti, au pus lucrurile la punct şi Astra nici măcar n-a mai pâlpâit, Roma apropriindu-şi victoria cu multă lejeritate.
Celălalt meci al grupei E: Austria Viena – Skoda Plzen 0-0. Clasament: 1. Roma – 4 p (5-1); 2. Austria – 4 p (3-2); 3. Skoda – 2 p; 4. Astra – 0 p.