Ştiinţa, lider în Liga a III-a!

luni, 30 septembrie 2013, 01:50

Echipa din Miroslava a câştigat la Pojorâta şi conduce în clasament umăr la umăr cu Petrolul Moineşti

După ce s-a impus sâmbătă, în deplasare, 2-0 (1-0) în faţa Bucovinei Pojorâta, în derbiul rundei a V-a a seriei I a Ligii a III-a, Ştiinţa Miroslava a preluat conducerea clasamentului. “Am început bine jocul cel mai important al etapei, în care am întâlnit ocupanta locului III, echipă care era la egalitate de puncte cu noi şi cu liderul, CSM Moineşti. Drept urmare, am deschis scorul prin Tăcuţanu, în minutul 2. Gazdele au revenit, însă Avram a reuşit să pareze un penalty executat de Nemeş, în minutul 24. Apoi, am avut mai multe ocazii pe contraatac, pe unul dintre acestea reuşind să înscriem golul doi, prin Petrea, în minutul 75. Prin această victorie, am trecut pe primul loc în clasament, etapa viitoare urmând a primi replica echipei CSM Moineşti, care, ca şi noi, are patru victorii şi o singură înfrângere” a relatat preşedintele Ştiinţei, Daniel Acatrinei, care a mai spus că antrenorii Cristi Ungureanu şi Irinel Ionescu au contat la Pojorîta pe Avram – I. Miron, Ghiarasim, Maxim, Petrea, Talpan, Ciubotariu, Caragea, Bolboceanu, Tincu, Tăcuţanu. Iată alte rezultate înregistrate în etapa a V-a a seriei I a Ligii a III-a: FCM Dorohoi – CSM Paşcani 0-0; CSM Moineşti – Ceahlăul II 2-1; Aerostar Bacău – CSM Roman 0-3; Sporting Suceava – Bucovina Rădăuţi 4-3. Clasament: 1. Miroslava – 12 p; 2. Moineşti – 12 p; 3. Pojorâta – 9 p; 4. Roman – 8 p; 5. Dorohoi – 8 p;