Succes conturat pe final

joi, 20 octombrie 2016, 01:43

ICIM Arad – Politehnica Naţional Iaşi 63-71 (22-12, 12-21, 16-16, 13-22)  în etapa a IV-a a Ligii Naţionale de baschet feminin

Arad: Brankica Hadzovic 9 (1X3), Morgan Stroman 16, Jefimija Karakasevic 5 (1), Jovana Pasic 9 , Diana  Moraru 10 (3) / Hanna Demeter, Suriya McGuire 8 (2), Adela Mercea, Ildiko Nagy 6. Antrenor: Stacey Nolan.
Iaşi: Corin Adams 13 (1), Andreea Aursulesei 8(2), Emalia Galdeira 26 (5), Gabriela Măgurean , Dominique Mosley 12 (1) / Ramona Dănălache 3 (1), Jasmine Johnson 7 (1), KaDeirdre Simmons 2. Antrenori: Yoannis Tsirogiannis şi Sorana Gavrilescu-Nănescu.
Plecate ca în vremurile de altădată pe o distanţă de 665 de kilometri, baschetbalistele ieşene au uitat urgent de oboseală pe durata unui meci plin de suspans. Începutul a aparţinut gazdelor arădene care s-au dus în primele minute la 12-2, numai că noua venită, Galdeira, a dat semnalul revenirii cu un coş de trei puncte. Şi chiar dacă partida s-a mai echilibrat în finalul primului sfert, diferenţa s-a fixat la zece puncte la prima pauză. În sfertul secund, ieşencele se apropie, cu multe intercepţii sub panou şi realizări de la puncte, cum a reuşit Simmons pe finalul sfertului şi avantaj de un punct la pauza mare pentru arădence. Cursa de urmărire a continuat imediat după odihnă iar prin două libere transformate de Corin Adams, Poli Naţional a trecut pentru prima dată la cârmă (41-40), scorul a mai basculat până la ultima pauză, cu avantaj tot de punct pentru gazde. Însă în ultimul “quarter”, ICIM (multipla campioană de altă dată) n-a mai contat: de la 53-49 şi 53-52, ardelencele n-au mai văzut conducere pe tabela de marcaj şi jucătoarele Iaşului au gestionat bine finalul. S-a mai ajuns la 63-64, dar Galdeira şi Aursulesei au liniştit spiritele cu două aruncări de trei puncte. Prin urmare o victorie dificilă a ieşencelor, conturată în final, iar nou venita Emalia Avonna (mai pe scurt Lia) Galdeira, cu 26 de puncte şi 8 recuperări poate fi sigură de titlul de MVP în partida de la Arad.
Celelalte rezultate ale etapei: Phoenix Galaţi – CSM Târgovişte 53-72; Sirius Târgu Mureş – Sepsi Sfântu Gheorghe 64-101; “U” Cluj –Olimpia Braşov 83-68; CSM Satu Mare – Teleorman Alexandria 92-84. Etapa viitoare (sâmbătă, 22 octombrie): Poli Naţional Iaşi – “U” Cluj (ora 15:00), Teleorman Alexandria – Sirius Târgu Mureş; CSM Târgovişte – CSM Satu Mare, Sepsi Sfântu Gheorghe – ICIM Arad, Olimpia Braşov – Phoenix Galaţi (luni).