Victor Hănescu, învins de Raonic în turul II la Australian Open

joi, 16 ianuarie 2014, 14:42

Tenismanul român Victor Hănescu a fost învins cu 7-6 (9), 6-4, 6-4, de canadianul Milos Raonic, cap de serie nr. 11, joi, la Melbourne, în manşa secundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Cei doi jucători au mers cap la cap în primul set, adjudecat la mare luptă în tiebreak de canadian. Setul al doilea a fost întrerupt de ploaie la scorul de 3-2 pentru Raonic, care s-a impus în cele din urmă cu 6-4, scor cu care a câştigat şi setul al treilea, la capătul unui meci care a durat efectiv 2 ore şi 17 minute şi în care Milos Raonic a reuşit 25 de aşi (Victor doar 6).

Hănescu (32 ani, 76 ATP) va primi pentru participare 50.000 de dolari australieni şi 45 de puncte ATP.

Hănescu este condus de Raonic (23 ani, 11 ATP) cu scorul de 2-1 la meciurile directe, după ce Victor a câştigat în 2010 în primul tur la Toronto, cu 6-4, 6-4, iar canadianul şi-a luat revanşa în 2012, în optimi la Chennai, cu 6-1, 6-4. (Agerpres)