Victorie pentru orgoliu

luni, 07 martie 2016, 02:43

Politehnica Iaşi – HC Buzău 29-23 (13-12), în Divizia A de handbal masculin

Runda a XVIII-a a eşalonului secund de handbal masculin a programat un meci important în duelul de orgoliu pentru ocuparea locului IV al clasamentului Seriei A. În Sala Liceului cu Program Sportiv Iaşi, Politehnica Iaşi a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul şi să treacă de HC Buzău 2012 cu un scor care-i asigură avantajul rezultatelor directe. După ce buzoienii s-au impus în tur la cinci goluri diferenţă, Poli a învins cu 29-23 şi a urcat pe poziţia a IV-a, la egalitate de puncte cu HC. Iaşul a muncit mult pentru a se impune la diferenţa dorită. După o prima repriză echilibrată, încheiată cu 13-12, gazdele au început să se distanţeze treptat (21-17 în minutul 48), ţinta dorită fiind atinsă însă abia pe final. Trupa pregătită de Costel Schender şi Florin Spiridon a condus cu cinci goluri abia în minutul 57 (26-21) şi a fost sigură că îşi atinge obiectivul doar în ultimul minut, când a condus cu 29-22. “Suntem mulţumiţi că ne-am atins obiectivul pentru acest meci, o victorie la minimum şase goluri diferenţă, care ne asigură superioritatea în duelul direct cu Buzăul. Meciul a curs conform aşteptărilor noastre. Ştiam că Buzăul nu rezistă şi cade pe final, aşa că am pus accentul pe repriza a doua. Cred că succesul nostru la şase goluri este meritat” a spus Schender. Pentru Poli au marcat Ştefan Dumitrache (10), Dimofte (7), Vulpe (5), Evu (3), Folescu (2), Gabriel Dumitrache (1), Moşneagu (1). În etapa viitoare, Poli are o misiune imposibilă, urmând să joace la Constanţa, cu liderul detaşat al seriei, HC Dobrogea. “Nu trebuie să fim ipocriţi. La Constanţa vom merge doar cu gândul de a limita proporţiile scorului” a spus Schender.