Turcia: Volkan – Altintop, Emre Güngör (’63 – Emre Asik), Servet, Balta – Turan, Topal (’57 – Kazim), Aurélio, Tuncay – Nihat, Semih (’46 – Sabri). Antrenor: Fatih Terim.

Cehia: Cech – Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski – Galasek – Sionko (’84 – Vlcek), Matejovsky (’38 – Jarolim), Polak, Plašil (’80 – Kadlec) – Koller. Antrenor: Karel Brückner.

Arbitru: Peter Fröjdfeldt (Suedia).

Cartonase galbene: Topal, Aurélio, Turan, Emre Asik / Galasek, Ujfaluši, Baroš (rezerva).

Cartonas rosu: Volkan (‘90^2).

0-1, min. 34: Koller, cu capul dupa o centrare a lui Grygera.

0-2, min.62 : diagonala perfecta Sionko, Plašil  trimite, fara preluare, in plasa, cu toata opozitia lui Volkan, care atinge balonul, fara a putea sa-l retina.

1-2, min. 75: centrarea lui Altintop trece prin fata a doi turci, dar ajunge la Turan, care inscrie in diagonala.

2-2, min. 87: gafa de proportii a portarului Cech, care scapa balonul in fata lui Nihat, in urma unei centrari de pe dreapta.

3-2, min. 89: Nihat, sut senzational sub bara, de la 16 metri.

De asemenea rasturnare de scor nu a mai avut parte Campionatul European din anul 2000, atunci cind Portugalia a invins Anglia cu 3-2, dupa 0-2. Ceea ce a patit bietul Karel Brückner la meciul de adio la cirma Cehiei nu se putea intimpla lui Piturca si asta chiar daca Lobont ar fi avut soarta bietului Cech. Batrinul selectioner are vina de a nu fi gestionat corect finalul unui meci pe care l-a controlat in mare parte. Cehii au pornit prudent partida, in timp ce turcii pareau blocati intr-o defensiva moarta, au suportat "romaneste" atacurile turcilor din startul partii secunde si au scos sabia pe contraatac.

Si daca Koller, excelent lansat singur cu portarul de catre Galasek, a fost blocat de un portar care nu s-a aratat in forma maxima (cele doua goluri cehe o dovedesc!), Plašil a facut 2-0 si totul mergea spre o sarbatoare, in rolul principal cu Brückner, care – pina atunci – a judecat foarte bine meciul. Dupa ce Turan a redus din handicap si, mai ales, dupa ce Servet a ratat ocazia meciului mai dihai ca Jan Koller, ne-am fi asteptat la citeva schimbari defensive in stilul piturcesc, insa apararea ceha s-a uzat prematur si Nihat a profitat, mai intii de gafa aiuritoare a lui Cech si apoi de neatentia lui Rozehnal, atacantul turc (sters in primele meciuri) devenind Cavaler al Inaltei Porti.

In minutele de prelungire, Volkan a fost eliminat, pentru ca l-a impins in careu pe Koller, mingea fiind iesita din teren. Daca arbitrul suedez ar fi acordat penalty ar fi putut fi jale mare in caravanserai, pentru ca Turcia ar fi trebuit sa abordeze loviturile de penalizare cu mijlocasul Tuncay in poarta!

N-a fost jale, ci bairam: Fatih Terim a oferit, totusi o lectie antrenorilor mai tineri, care trebuie sa fie nu numai tacticieni, ci si psihologi, poate chiar filosofi. Turcia si-a intors a doua oara soarta in ultimele momente si pentru aceasta este nevoie de caractere puternice. In sferturi, echipa lui Terim va intilni, pe 20 iulie, Croatia.