Fado inlacrimat

Subtitlu

joi, 19 iunie 2008, 23:17

0-1, min. 22: centrarea lui Podolski de pe stinga a fost reluata de Schweinsteiger, de linga Ferreira, din 6 metri;

0-2, min. 26: Klose, complet liber la 8 metri, a reluat cu capul mingea centrata dintr-o lovitura libera executata de Schweinsteiger dintr-o pozitie usor lateral stinga;

1-2, min. 40: Lehmann a respins sutul lui Ronaldo, ce scapase singur pe stinga, iar Nuno Gomes a reluat de la 10 metri, inscriind in ciuda opozitiei lui Metzelder.

1-3, min. 62: Schweinsteiger a centrat din lovitura libera, Ballack l-a impins pe Ferreira si, profitind de iesirea gresita a lui Ricardo, a inscris cu capul;

2-3, min. 87: Postiga a reluat cu capul, de la 8 metri, centrarea de pe stinga a lui Nani.

Dupa ce a aratat in grupa ca exista viata si dupa retragerile lui Figo, Rui Costa ori Couto, demonstrind si pe plan fotbalistic cine a exportat in Brazilia genele provocatoare de genii, Portugalia a pornit cu statutul de favorita in fata unei Germanii incolore, inodore si inspide in primii pasi facuti la EURO 2008. Si asta s-a vazut in startul unui meci care insa si-a schimbat brusc "look"-ul, in doar cinci minute de reverie a defensivei lusitane scorul ajungind la 0-2. Pusa pe tapet in minutul 26, prafuita butada care defineste fotbalul ca un joc care se joaca 11 contra 11 si pe care-l cistiga mereu germanii, a ramas in picioare pina la sfirsit,  desi portughezii au strins in doua rinduri scorul, dind iluzia ca pot intoarce jocul. Nu a fost asa pentru ca nemtii, chiar cu antrenorul exilat in tribune, au reusit sa aiba un procentaj de concretizare a ocaziilor de gol aproape de suta la suta si au avut stiinta de a-si conserva avantajul intr-un meci in care vedeta Ronaldo a fost strinsa bine in cleste. Iar daca mai amintim si ca sansa a fost tot de partea Mannschaft-ului, Moutinho si Pepe ratind din careul mic, atunci nu mai mira pe nimeni ca fado-ul a smuls si mai multe lacrimi aseara intr-o Portugalie care rateaza o noua competitie in care acontase o pozitie de favorita.