Stadion "Metalul": timp frumos, teren bun, spectatori 500.
Cartonase galbene: Mitruc (min.13) si Barbinta (min.87).
Metalul Plopeni: Petre, Ionescu, Oprea, Radu (min.61 – Preda), Basescu, Ciobanu, Dida (min.85 – Medelet), Marinescu, Antal (min.46 – Albinaru), Beraru, Popescu.
Laminorul Roman: Coserariu, Beceru, Ghinea, Ghidarcea, Gheorghiu (min.65 – Barbinta), Cozma, Soimaru, Mitruc (min.87 – Filip), Andries, Zaharia, Tapu.
Antrenor – Ioan Radu.
Arbitru – Bogdan Silviu (Craiova)
Asistenti: Ioan Podar si Santo Lorentz, ambii din Tirgu Mures.
Observator FRF – Marin Petrescu (Braila).
1-0, min.5: Ciobanu scapa singur pe centru, portarul Coserariu ii iese in intimpinare, insa fotbalistul din Plopeni paseaza in stinga, la Marinescu care, de la 7 metri, trimite in poarta goala.
Simbata, romascanii au pierdut din nou, de aceasta data in deplasare, la Plopeni, in compania liderului seriei I, Metalul. Ramasi fara aportul a doi dintre fotbalistii de baza – Dinu, suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene si Ioan Radu, suspendat din cauza unei accidentari – Laminorul nu a pus prea multe probleme echipei gazda, care a reusit sa se impuna lejer, fara prea mult efort.
Partida a debutat in forta pentru elevii lui Constantin Stancu, acestia reusind sa deschida scorul inca din minutul 5, la prima faza notabila de joc cind, speculind o greseala a defensivei romascane, Ciobanu si Marinescu au jucat miuta cu portarul Coserariu. Replica tevarilor nu a intirziat prea mult. Patrunderea lui Tapu, din minutul 14, a fost blocata in ultimul moment de catre unul dintre fundasii din Plopeni.
Fara a forta prea mult, gazdele au pus stapinire pe meci si, gratie unui joc foarte simplu si aerisit, insa foarte eficient, au pus de mai multe ori in pericol poarta lui Coserariu. Deschiderile pe cele doua flancuri si centrarile bine aruncate in careu au bulversat defensiva romascana care, gratie unei evolutii de exceptie a portarului Coserariu, a reusit sa scape fara gol, chiar daca Antal si Marinescu au dovedit o mare pofta de gol, ei incercind de mai multe ori spatiul dintre buturile portii romascane.
In cel de-al doilea mitan gazdele au mai redus putin motoarele, lucru de care tevarii nu au reusit sa profite, chiar daca, nemaiavind ce pierde, profesorul Ioan Radu le-a cerut elevilor sai sa urce mai mult in atac. Cu toate acestea, cele mai mari ocazii de gol au apartinut tot echipei gazda care, in minutul 79, a trecut pe linga 2-0. Lovitura de cap a lui Preda, de la 7 metri, a trecut milimertric pe linga poarta romascana. Cinci minute mai tirziu, a fost rindul lui Ciobanu sa treaca pe linga gol. Sutul sau, de la 25 de metri, a lovit transversala portii lui Cristi Coserariu.
La finalul intilnirii de la Plopeni, antrenorul tevarilor, profesorul Ioan Radu, a afirmat ca golul primit de echipa sa nu a fost regulamentar. "Chiar daca am jucat cu liderul seriei, pot sa spun ca ne-am comportat bine. Din pacate, golul pe care l-am primit, dupa parerea mea, a fost inscris din off-side. In plus, centralul intilnirii ne-a oprit la o faza importanta, pe motiv de pozitie afara din joc, lucru care nu a fost adevarat. Pot sa spun ca am ratat prea mult, in special prin Tapu, echipa dovedind, inca o data, ca nu se poate mobiliza la jocurile de afara". (Bogdan GOTCA)