Ce ratare!

joi, 27 octombrie 2005, 23:00
 Ce ratare!

Au pierdut un punct sau l-au cistigat? Greu de raspuns la o intrebare aparent banala. In fata unei echipe care a adunat destule valori pentru aspiratii europene si care n-a calcat gresit pina acum, iesenii plecau cu sansa a doua. Deci a fost un punct cistigat. Pe de alta parte, handbalistii ieseni au jucat aseara de o maniera uimitoare reusind sa puna probleme reale adversarului si au avut in final sansa sa cistige dar s-au pierdut cu firea. Asa ca se poate spune ca au pierdut un punct. Una peste alta, Politehnica a facut poate cel mai bun joc de pina acum si putin i-a lipsit sa inregistreze prima victorie din acest sezon. Atacuri dezinvolte cu Dediu in verva, Tancau la locul potrivit si un Mironescu in zi de gratie, compensate de o aparare rezonabila au facut ca tabela sa se mentina intr-un echilibru permanent. Si poate ca gazdele obtineau si mai mult decit au facut-o in prima repriza daca Dimofte demara mai repede, se profita de cele doua perioade de superioritate si mai ales daca sirbul Pasic (10 goluri in total) intimpina o minima rezistenta din partea lui Chike. Iesenii au plecat cu un gol avans la vestiare dar s-au intors buimaci. Dimofte a ratat doua situatii, Craescu l-a imitat si oaspetii au profitat ducindu-se la 20-24 in citeva minute. Nici perioada urmatoare n-a fost fericita cu o ratare monumentala a lui Dediu, o eliminare stupida la Dimofte si o lansare aiurea a lui Pralea astfel ca Adomnica (8 goluri 3 din 7m) n-a ezitat sa puncteze in inferioritate si pivotul Irimescu (5 goluri) sa profite de ezitarile apararii. Si totusi gazdele au dat semne ca pot schimba ceva dupa ce Pralea a scos doua contraatacuri, Velicu i-a inchis culoarele lui Pasic si Dediu a dovedit pragmatism, atita vreme cit a fost lasat sa joace. Mai mult, doua angajari perfecte ale lui Craescu pentru Tancau au micsorat la limita diferenta si Mironescu a readus egalitate si apoi conducerea, scor 34-33 (’28). Sala luase foc si iesenii simteau in nari mirosul primei victorii din campionat. Dar n-a fost sa fie. Rohozneanu (5 goluri) a patruns in rol de kamikaze si a egalat iar ultimele atacuri i-au adus in prim-plan pe Pralea si Dimofte: primul cu doua interventii si al doilea cu doua mingi irosite. „Am avut victoria in mina si n-au putut sa ne-o apropiem.” – a spus la final Costel Schender, antrenorul echipei care, cel putin pentru moment, a predat lanterna campionatului.
Pentru Politehnica au evoluat: Pralea, Chike (1 gol), Dediu (12, 1 din 7m), Craescu (1), Tancau (5), Dimofte (6), Mironescu (7) apoi Spiridon, Ciocoiu (1, din 7m), Velicu (1) si Bondar. (Lucian MINUT)