Cinci in semifinale

miercuri, 27 septembrie 2006, 22:25

Dupa ce marti trei boxeri ieseni si-au cistigat un loc in semifinalele Campionatelor Nationale de box pentru seniori, ieri efectivul s-a completat cu inca doua nume, practic cele mai titrate dintre pugilistii care reprezinta Iasul in acest moment. Primul, Traian Lupu (CSM Gladiatorul – SCM Bacau), a avut nevoie de doar doua reprize pentru a trece la categoria 60 kg de Vasile Bordeias (Rapid Bucuresti), pe care l-a invins prin RSC (abandon dictat de arbitru). La fel de transant a fost si Radu Zarif (CSM Gladiatorul – SCM Bacau) la categoria 69 kg. Cu toate ca a inceput ezitant partida cu Catalin Spirea (Dinamo Bucuresti), Zarif s-a dezlantuit in ultima parte a primei reprize si in debutul celei de-a doua, terminind victorios prin inferioritatea adversarului, RSC (scor 22-2). In afara celor doi componenti ai lotului national, alti doi ieseni au incercat sa prinda o semifinala si respectiv o medalie, dar n-au avut succes. Juniorul Marius Stratila (CSS Unirea Soroceanu) a boxat la categoria 54 kg cu campionul Florin Ivan (CSM Braila) si pina la urma a abandonat in repriza a treia, in vreme ce Cristian Buhan (CFR) a rezistat doar doua reprize in confruntarea de la categoria 75 kg cu Gheorghita Sbenghea (Dinamo Bucuresti), pierzind prin RSC.
Astazi, de la ora 16.00 sint programate semifinalele si iesenii mizeaza pe calificarea in ultimul act a cel putin doi sportivi. Favoriti sint Traian Lupu, care va boxa cu Sorin Sandu (SCM Bacau), si Radu Zarif, care va incrucisa manusile cu Dragos Timofte (CS Muscel Steaua). In celelalte partide Marius Cioclu (CSM Gladiatorul) se va intilni cu Gigel Vasile (Petrom Petrolul Ploiesti) la categoria 57 kg, Benone Marcu (CFR) cu Marius Hondaru (Rapid Bucuresti) la 48 kg si Florin Ilie (CSM Gladiatorul) cu dinamovistul Iulius Poczo, la categoria 51 kg.